Powszechnie znanych jest wiele rodzajów treningu – trening siłowy, aerobowy, nastawiony na konkretną partię ciała lub ogólnorozwojowy. Szczególnym rodzajem treningu ogólnego są ćwiczenia wielostawowe. Pozwalają one na jednoczesną pracę wielu grup mięśni, dzięki czemu podczas takiej sesji spalamy kilkukrotnie więcej kalorii, a nasza sylwetka kształtuje się w sposób równomierny
i zrównoważony.
Spis treści
Na czym polegają ćwiczenia wielostawowe?
Ta forma ćwiczeń wspomaga zarówno budowę masy mięśniowej, jak i wzmacnia sprawność siłową. Jest odpowiedni dla osób, które szukają wielofukcyjnego, urozmaiconego treningu. Taki rodzaj treningu jest tak naprawdę odzwierciedleniem codziennej pracy, jaką wykonują nasze mięśnie – bardzo rzadko zdarza się przecież, żeby te pracowały osobno, w całkowitej izolacji. Przy wykonywaniu ćwiczeń wielostawowych należy jednak pamiętać o zasadzie, według której najpierw należy trenować mięśnie większe i silniejsze, np. mięśnie nóg, a dopiero później mniejsze, takie jak mięśnie brzucha i ramion.
Przykładowy trening wielostawowy
Choć ćwiczeń do wyboru jest naprawdę wiele, poniżej przedstawiamy przykładowy plan treningu angażującego wiele partii mięśniowych.
- Pierwsze ćwiczenie to podnoszenie hantli. Obciążenie, które dobieramy, jest zupełnie dowolne i zależne od naszych indywidualnych możliwości. Ćwiczenie to najlepiej wykonywać w krótkich, ale intensywnych seriach, co pozwoli na najbardziej aktywną pracę mięśni i stawów. Powtarzamy łącznie w czterech seriach i robimy przerwę.
- Kolejnym ćwiczeniem jest tzw. martwy ciąg, który polega na chwyceniu i podniesieniu sztangi aż do pozycji wyprostowanej, wraz z zachowaniem prostych ramion. Powtarzamy je zależnie od możliwości w 3-5 seriach.
- Ostatnie ćwiczenie to wykroki z hantlami. Aby ćwiczenie było prawidłowo wykonane i maksymalnie efektywne, pamiętajmy o zachowaniu kąta prostego między kolanem i stopą.