Jak wybrać matę do ćwiczeń? Która będzie najlepsza?

Każdy z nas kto chce zadbać o swoją kondycję i ciało potrzebuje podstawowego wyposażenia do ćwiczeń. Oczywiście wyposażenie to obejmuje szereg rzeczy takich jak strój,akcesoria czy narzędzia do wykonywania prostych ćwiczeń domowych, jak i tych na siłowni.

Jednym z najbardziej podstawowych narzędzi do ćwiczeń jest mata, korzystają z niej wszyscy ci, którzy spragnieni zgrabnego i zdrowego wyglądu zapełniają sale fitness. Bez maty właściwie nie można się obejść. Mata jest bardzo wygodna dla wykonywanych przez nas ćwiczeń oraz jest ukojeniem dla obolałych często po ćwiczeniach mięśni. Wykonywane ćwiczenia bez maty, na zwyczajnym twardym podłożu mogą skończyć się urazami, a nawet powodować dolegliwości bólowe.

Mata doskonale nadaje się do wykonywania różnorodnych ćwiczeń jest wykonana przeważnie z solidnego materiału który jest wytrzymały. Mata ma szereg doskonałych właściwości jest łatwa w utrzymaniu i czystości, ponieważ nie pochłania wilgoci . Jest odporna na przetarcia,na różnego rodzaju naprężenia, które występują podczas ćwiczeń. Materiał, z którego wykonywane są maty jest antypoślizgowy ,więc wykonywane ćwiczenia powinny być bezpieczne. Na pewno nie warto wybierać pierwszej lepszej maty do ćwiczeń , ponieważ może się okazać, że nie jest wygodna i zniechęcimy się do codziennych ćwiczeń. W sklepach możemy dzisiaj znaleźć bogatą ofertę różnego rodzaju mat do ćwiczeń fitness . Powinniśmy wybrać matę zgodnie z przeznaczeniem, jaki owa mata ma spełnić.

Jaką zatem wybrać matę do ćwiczeń ?

Na polskim rynku wyróżnia się co najmniej kilka rodzai różnych mat , oto parę z nich:

  • Maty do jogi –Są to maty lekkie , cienkie ich grubość wynosi od 2,5 cm do 3,5 cm . Ich zadaniem jest duża przyczepność podczas wykonywania ćwiczeń . Dlatego maty te nie będą dobre przy wykonywaniu ćwiczeń brzucha , ich celem jest odizolowanie nas od gruntu, na którym się znajdujemy .Uprawiając tę dziedzinę wiele osób korzysta z pleneru gdzie często ćwiczą na zimnym podłożu. Mata staje się swoistym izolatorem.
  • Maty ochronne -Ich celem jest ochrona podłoża przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi używaniem różnych przyrządów do ćwiczeń takich jak rowerki stacjonarne, orbitreki, steperów, atlasów itp. Tutaj podłoga ma sporą ochronę dzięki takiej macie a z drugiej strony sprzęty i urządzenia uzyskują zabezpieczenie antypoślizgowe. Maty te również są doskonałe, gdy mamy do czynienia z nierównymi powierzchniami, stabilizują nasze podłoże . Mogą również doskonale być używane jako izolacja akustyczna, minimalizują odgłosy, które powodowane są używaniem różnych urządzeń sportowych.
  • Maty gimnastyczne -Takie maty są znacznie grubsze i większe od pozostałych mat . Ich zadaniem jest ochrona przed kontuzjami czy uderzeniami ,te maty są używane szczególnie do ćwiczeń w pozycji leżącej, ćwiczeń korekcyjnych oraz do ćwiczeń rehabilitacyjnych . Na powierzchni tych mat nieco trudniej jest utrzymać nam równowagę, dlatego są waśnie odpowiednie dla wyżej wymienionych treningów.
  • Maty treningowe -Są to najbardziej uniwersalne i popularne maty do ćwiczeń. Mogą z powodzeniem służyć do wszelkiego rodzaju treningów takich jak fitness, ćwiczeń pilates jak też i ćwiczeń aerobowych . Maty mają powierzchnię antypoślizgowa i chronią przed kontuzjami , otarciami i stłuczeniami . Do tego mają cechę termocieplną, czyli doskonale izolują nasze ciało od podłogi i nieważne jest w takim wypadki, na jakim podłożu ćwiczymy . Maty te nie należą do grubych mat ,dlatego pozwalają one zachować równowagę. Maty te zapewniają wysoki komfort podczas ćwiczeń .

W wyborze maty bardzo ważne będą następujące parametry jak :

  • Wymiary-Tutaj szczególnie chodzi o wzrost . Standardowe maty mają długość od ok. 180 – 190 cm. Maty o dł. 170 cm , przeznaczone są dla drobnych kobiet i dzieci . Szerokość maty waha się w granicach od 50 do 100 cm. Należy zwrócić uwagę na to,że lepiej mieć pewien zapas podłoża podczas ćwiczeń niż co chwilę poprawiać się i podciągać, aby nie zjeżdżać z maty na ziemię.
  • Grubość –Tutaj nie możemy myśleć kategoriami ,że im grubsza mata tym bardziej wygodnie i miękko. Oczywiście musimy zwrócić uwagę na rodzaj ćwiczeń, np. grubsza mata będzie dobra dla ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej na brzuchu, plecach czy bokach. Natomiast, jeśli chodzi o ćwiczenia w pozycji stojącej  chodzi o ćwiczenia takie, które wymagają od nas złapania równowagi to mata o grubszym podłożu nie będzie odpowiednia. Do takich ćwiczeń dobre są maty cieńsze, dostępne w niższej cenie. One to są doskonałym rozwiązaniem dla mało obciążających nas ćwiczeń.
  • Elastyczność –To bardzo istotna kwestia. Jeśli dosyć często przemieszczamy się z miejsca na miejsce potrzebuje odpowiednio elastycznej, lekkiej maty .Maty, gdy nie są e; elastyczne po krótkim czasie łamią się i wykruszają ,a powinny swobodnie zwijać się w rulon. Jest to wynikiem braku odpowiedniej elastyczności.Proporcjonalnie im grubsza mata, tym mniej elastyczna. Dlatego warto wybierać te o odpowiednich proporcjach między grubością a elastycznością.
  • Materiał — Standardowym rozwiązaniem wielu mat jest wykonanie z tworzywa sztucznego. Jest to przeważnie guma oraz czynniki na bazie polipropylenu. Kolejną rzeczą jest struktura materiału, musi być dobra i taka, którą łatwo można wyczyścić. Mata często podatna jest na zabrudzenia dlatego ,że większość czasu leży na brudnych podłożu, a i też my ćwicząc na niej i pocąc się dostarczamy zanieczyszczeń . Dlatego maty nie mogą być z materiału zbytnio wchłaniającego, gąbczastego, lecz raczej ze śliskiego dającego się w łatwy sposób wyczyścić z wszelkiego brudu.
  • Odporność na wodę -Mata musi być zrobiona z tworzywa wodoodpornego, nieprzepuszczającego wody. Mata powinna odprowadzać wodę na zewnątrz, jak i nasz pot podczas ćwiczeń tak by nie wsiąkał w materiał.

Drogi czytelniku wybierz matę odpowiednią dla siebie i pamiętaj,że cena idzie w parze adekwatnie wraz z jakością maty .
Nie kupuj „kota w worku ” czyli najtańszych mat, które nie zapewnią ci ani izolacji, ani komfortu podczas ćwiczeń, a jedynie
szybko odkształcą się pod wpływem twego ćwiczącego ciała .

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest