Worek treningowy – trening sztuk walki. Jakie sporty wybrać i jak się przygotować?

Worek treningowy to jedno z akcesoriów, które kojarzą się nam przede wszystkim z boksem. Jednakże można go z powodzeniem wykorzystać także podczas treningu w ramach innych sztuk walki. To, jaki worek powinniśmy wybrać, uzależnione jest od czynników takich jak nasz wzrost czy waga, ale też od rodzaju treningu.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w worek treningowy?

Worek treningowy sprawdzi się przy różnych sztukach walki. Co prawda w przypadku np. karate można spotkać się z poglądem, że ciosy można wyprowadzać w powietrze, jednak więcej korzyści przyniesie nam korzystanie z worka. To akcesorium pozwoli nam na trening w dowolnym czasie – nie potrzebujemy partnera, by poćwiczyć np. uderzenia.

Worek treningowy w pewnym sensie zapewnia nam samowystarczalność, jednakże trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – by z niego korzystać, powinniśmy najpierw opanować odpowiednią technikę zadawania ciosów itp. Sam worek nam tego nie zagwarantuje, a zatem warto zacząć od treningów pod okiem doświadczonego trenera. Poza tym najlepiej, by ćwiczenia z wykorzystaniem worka były uzupełnieniem, nie zaś zastępstwem klasycznego treningu.

Sztuki walki – jaki worek wybrać?

Wybór worka treningowego w dużym stopniu zależy od rodzaju sportu, który chcemy uprawiać. Odpowiedni worek może pomóc nam uniknąć wykształcenia błędnych nawyków. Osoby trenujące boks powinny zdecydowanie postawić na worek bokserski. Jest to worek dość krótki (około 140 cm), co jest odpowiednie, gdy nasz trening uwzględnia wyłącznie techniki pięściarskie. Dłuższy lub zbyt nisko zawieszony worek mógłby sprzyjać wykonywaniu uderzeń za nisko. Worek dla kickboksera natomiast jest dłuższy niż bokserski – ma z reguły około 180 cm. Dzięki temu swobodnie można trenować również niskie kopnięcia.

Specyficzną odmianą jest worek hakowy. Dzięki swojej nietypowej konstrukcji idealnie nadaje się do ćwiczenia ciosów podbródkowych oraz hakowych, ale też kopnięć. Worek ten jest najszerszy w górnej części i stopniowo zwęża się w stronę dołu. Ten typ worka treningowego pozwala na trening haków podbródkowych, które są właściwie niewykonalne w przypadku klasycznego worka.

Także worki przeznaczone do muay thai pozwalają na ćwiczenie zarówno technik pięściarskich, jak i kopanych. Mają one nieregularne kształty – najczęściej dół jest szerszy niż góra worka, jednak różnice w wymiarach poszczególnych typów worków mogą być dość znaczne.
Osoby trenujące mieszane sztuki walki powinny zdecydować się na worek, który umożliwi nie tylko trening w pozycji stojącej, ale również ćwiczenie technik parterowych czy rzutów. Ze względu na to konieczny jest zakup worka, który jest odpowiednio wyprofilowany – kształtem powinien przypominać ludzką sylwetkę. Worek do MMA można zawiesić (przy treningu w stójce) lub zdjąć (do treningu w parterze).
Innym rodzajem worka jest gruszka treningowa. Ma niewielkie rozmiary, a zatem sprawdzi się na dość ograniczonej przestrzeni. Ten skórzany worek wykorzystywany jest przede wszystkim w treningu ciosów podbródkowych czy piąstkowania. Gruszka przyda się nam, gdy chcemy poprawić wytrzymałość i szybkość. Zaletą tego typu worka jest także jego cena – jest to najtańsze rozwiązanie z omawianych.

Rodzaj treningu a rozmiar worka

Rozmiar worka powinniśmy dostosować zarówno do trenowanej dyscypliny, jak i do naszych możliwości. Z praktycznego punktu widzenia istotna jest także wielkość pomieszczenia, w którym worek chcemy umieścić. Worek o długości od 130 cm do 140 cm jest najlepszy w przypadku treningu domowego. Jego rozmiar jest odpowiedni do ćwiczenia sportów walki – sprawdzi się przy treningu wydolnościowym i rekreacyjnym.

Worek mający 150 – 160 cm to dobry wybór przy treningach technicznych. Może także sprawdzić się przy muai tai czy kickboxingu. Natomiast ciężki worek mający 180 cm przyda się przede wszystkim, gdy zależy nam na ćwiczeniu siły uderzeń.

Worek treningowy może okazać się bardzo wdzięcznym przyrządem, który pozwoli nam wykonać efektywny trening. Kluczem do sukcesu jest tutaj wybór odpowiedniego worka, który spełni nasze oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że najlepiej jest, gdy samodzielny trening z wykorzystaniem worka poprzedzi nauka odpowiedniej techniki pod okiem profesjonalisty. Wtedy unikniemy kontuzji i złych nawyków.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest