Trening z longboardem. Czyli jak wykorzystać nowości technologiczne do ćwiczeń?

Wykonanie efektywnego treningu niekoniecznie musi wiązać się z posiadaniem drogiego profesjonalnego sprzętu przeznaczonego do ćwiczeń. Coraz częściej okazuje się, że w tym celu możemy wykorzystać to, co akurat mamy pod ręką. Daleko nie muszą szukać miłośnicy longboardu – ich ulubiona deska świetnie sprawdzi się również w roli akcesorium do ćwiczeń.

Czym jest longboard?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest longboard. Najprościej można opisać go jako typ deskorolki, która jest znacznie dłuższa oraz ma węższe kółka niż klasyczna deska. Jej długość to z reguły od 70 cm do nawet 130 cm. Dzięki aerodynamicznej budowie na longboardzie można osiągać dość duże prędkości – rekord wynosi około 130 km/h. Longboard pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Longboard przeznaczony jest przede wszystkim do sprawnego poruszania się po mieście czy też wykonywania najróżniejszych tricków i ewolucji. Już przy takim sposobie używania go wpływamy na poprawę naszej kondycji. Wykorzystanie longboardu jako środka transportu także wymaga od nas pewnego wysiłku. Nawet elektryczny longboard, który zdecydowanie ułatwia pokonywanie wzniesień – choć wyposażony jest w niezależne zasilanie – wymaga od nas użycia mięśni.

Jak ćwiczyć z longboardem?

Choć jazda na longboardzie może sama w sobie stanowić formę wysiłku fizycznego, który angażuje niemalże całe ciało, to tego typu deskorolkę można wykorzystać również do urozmaicenia klasycznych ćwiczeń. Dzięki niej można zwiększyć intensywność m.in. ćwiczeń na mięśnie brzucha czy pompek. Jak zatem wykorzystać longboard? Poniżej kilka propozycji.

  • Wypady w tył – w pozycji stojącej jedną ze stóp opieramy na longboardzie, utrzymujemy proste plecy. Następnie odjeżdżamy nogą do tyłu tak, by oba kolana były ugięte, a tylne znajdowało się tuż nad podłożem. Wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy 5 razy. Zmieniamy nogę i robimy 5 powtórzeń.
  • Pompki – przyjmujemy pozycję jak przy klasycznej pompce (lub też opierając kolana na ziemi) z wyprostowanymi ramionami. Jedną dłoń opieramy na longboardzie, a następnie wykonujemy pompkę, odjeżdżając w bok dłonią. Wykonujemy po 3 powtórzenia na każdą rękę.
  • Przyciąganie kolan – wykonujemy podpór na dłoniach (pozycja deski), jedną stopę opieramy na deskorolce. Następnie przyciągamy kolano do łokcia. Biodra powinny być cały czas na tej samej wysokości, góra tułowia natomiast wykonuje rotację w kierunku kolana. Wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 5 powtórzeń, a potem zmieniamy nogę.
  • Podciąganie nóg (podpór przodem) – wykonujemy pozycję deski, obie stopy opieramy na longboardzie. Następnie podjeżdżamy deską do przodu – najlepiej zrobić to z wyprostowanymi kolanami, jednak w razie trudności można je lekko ugiąć. Wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 5 razy.
    Warto wykonać 3 serie takich ćwiczeń. Przerwy między nimi nie powinny przekraczać 30 sekund. Natomiast przejścia między ćwiczeniami należy wykonywać w miarę płynnie i bez zbyt długich przerw.

A może… taniec na longboardzie?

Jak się okazuje, na longboardzie można nie tylko jeździć, czy wspomagać się nim przy ćwiczeniach. Coraz popularniejszy jest też taniec na longboardzie. Dzięki odpowiednim krokom i umiejętnemu balansowaniu ciałem można zaprezentować niezwykłą grację ruchów. Nic tutaj nie jest z góry określone – wręcz można powiedzieć, że improwizacja jest w cenie. Ten sposób wykorzystania deski sprawia, że longboard sklep oferuje także w wersji specjalnie przeznaczonej do tańca.

Obecnie nietrudno dostać różnego rodzaju deskorolki o odpowiadających nam parametrach. Jednakże chcąc mieć większy wybór, warto zdecydować się na poszukiwanie idealnego modelu przez Internet. Longboard czy sama jazda na deskorolce kojarzy nam się głównie z ulicznym sportem uprawianym w dużej mierze przez młodzież. Warto jednak spróbować wprowadzić longboard jako urozmaicenie do naszego treningu – z jednej strony będzie ciekawiej, a z drugiej możemy łatwo zwiększyć intensywność nawet prostych ćwiczeń. Niebanalne rozwiązania często sprawdzają się lepiej, niż gotowi jesteśmy przypuszczać – trening z longboardem z pewnością można uznać za jedno z nich.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest