Wzdęty brzuch – przyczyny, objawy i leczenie

Wzdęcia są problemem, który występuje powszechnie. Główną przyczyną jest gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym. Taki stan rzeczy, jest odczuwany dosyć subiektywnie i trudno go jednoznacznie zdefiniować. Wzdęty brzuch jest nieprzyjemnym symptomem, który potrafi popsuć najlepszy dzień. Czujemy się wtedy (nie)szczęśliwsi o kilka kilogramów, opuchnięci i ociężali. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie wzdętego brzucha?

Jakie są objawy wzdęć?

Tak jak było wspomniane, objawy są odczuwane subiektywnie. Można jednak wyznaczyć listę symptomów, która wydaje się uniwersalnie opisywać tę dolegliwość. Należą do niej:

  • uczucie „balonika w brzuchu”, rozpierania od środka
  • nadmierne oddawanie gazów
  • skurcze jelit, które są napadowe
  • odgłosy z jamy brzusznej, takie jak przelewanie
  • uciskowy ból brzucha

Przyczyny wzdętego brzucha

Do gazów, które wywołują wzdęcia, należy dwutlenek węgla, wodór i metan. Powstają one przez procesy trawienne, dyfuzję krwi oraz połykanie powietrza podczas jedzenia. Do przyczyn związanych z odżywianiem, należy również picie gazowanych napojów, które jest bezpośrednio połączone z dostarczaniem gazów do przewodu pokarmowego. Przez nagromadzenie się gazów, powstają nieprzyjemne symptomy, jak powiększenie obwodu brzucha, rozpieranie, a nawet ból. Nieprawidłowe nawyki żywieniowa, nie są jedyną przyczyną wzdęć. Jest ich wiele i należy ich szukać w wielu, pozornie niepowiązanych procesach lub czynnościach.

Do przyczyn wzdętego brzucha, poza połykaniem gazów podczas jedzenia, należą procesy trawienne, a dokładniej powstawanie gazów poprzez rozkład węglowodorów przez bakterie jelitowe, a także nadprodukcja gazów przez nadmierną fermentację i zwolniony proces przemieszczania mas kałowych. Takie schorzenia jak niedrożność jelit, także mogą odpowiadać za nieprzyjemne uczucie „balonika w brzuchu”. Innymi chorobami związanymi z dolegliwością są choroby trzustki, wątroby, jelita grubego, dróg żółciowych, a także nadciśnienie wrotne.

Wzdęty brzuch ma także przyczyny ginekologiczne. Wiele kobiet przed miesiączką skarży się na obniżony nastrój, nerwowość, bóle w okolicach brzucha i miednicy, a także wzdęty brzuch. Wszystkie te objawy, należą do symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i są spowodowane wahaniami hormonalnymi występującymi podczas cyklu. Nie jest to szkodliwa przypadłość. Innych przyczyn należy upatrywać się w skutkach operacji jamy brzusznej.

Z czym można pomylić wzdęcia brzucha?

Przede wszystkim z przyrostem masy ciała. Niektórym może się wydawać, że brzuch jest wzdęty, a jednak to nie nagromadzenie gazów, a grzeszki nocnego podjadania lub częstych wieczorów z winem i pizzą. Poważniejszym błędem jest pomylenie wzdęć z wszelkiego rodzaju guzami i nowotworami. Jeżeli nieprzyjemne wzdęcie, utrzymają się również poza czasem, w którym istnieje ryzyko wystąpienia PMS, a wykluczyliśmy inne przyczyny, warto skonsultować stan z lekarzem – ginekologiem. Wzdęcia brzucha może wywoływać także nowotwór jajników. Najczęściej występuje on u kobiet po 55 roku życia, a czynnikami obciążającymi jest występowanie nowotworów w rodzinie oraz otyłość. Przyczyna ta nie jest wysoce prawdopodobna, ale warto być czujnym i odpowiednio szybko reagować na niepokojące symptomy. Zmiany nowotworowe mogą także obejmować wątrobę, śledzionę i nerki.

Do innych przyczyn ginekologicznych, wywołujących nieprzyjemne symptomy, należy ciąża. Uczucie wzdęcia, jest spowodowane skurczami macicy. Nie należy się jednak przejmować na zapas, ponieważ przyczyna może również tkwić w zbliżającej się miesiączce.

Jak leczyć wzdęcia?

Przede wszystkich, osoba odczuwająca przykre wzdęcia brzucha, powinna je skonsultować z lekarzem. Tylko po konsultacji ze specjalistą, można przeprowadzić szereg badań, które wykluczą ewentualnie poważniejsze przyczyny dolegliwości. Samo leczenie jest objawowe oraz przyczynowe. Polega na redukcji przyczyn oraz niwelowaniu nieprzyjemnych objawów.

Niemałą rolę odgrywa odpowiednia dieta. Z jadłospisu usuwane są produkty powodujące wzdęcia, a także przekazuje się pacjentowi informacje o zmianie sposobów spożywania posiłków na wolny oraz spokojny, podzielony na małe porcje.

Terapia może również obejmować leki niwelujące lub częściowo redukujące objawy. W przypadku silnego bólu, do leczenia można wdrążyć leki rozkurczowe. Dla osób lubiących naturalne metody, pomocne może się okazać picie naparów z mięty pieprzowej, kopru włoskiego lub bazylii, a także żucie świeżych liści mięty lub kawałków imbiru, zaraz po posiłku. Inną naturalną formą walki z wzdęciami jest kilkuminutowy spacer lub inna forma aktywności fizycznej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest