Trening w domu – jak się przygotować

Utrzymywanie kondycji fizycznej to inwestycja we własne zdrowie. Efektywny trening w domu jest możliwy – warto jednak zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt.

Ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu

Wiele osób, które korzystają z zajęć fitness lub siłowni zastanawia się jakie ćwiczenia można wykonywać w zaciszu domowym. Gama zestawów, które możemy włączyć do codziennego, domowego treningu jest bardzo szeroka. Wszelkie ćwiczenia takie jak joga, pilates, trenowanie mięśni brzucha czy pośladków bez problemu można wykonywać samodzielnie, korzystając na przykład z dostępnych w sieci nagrań. Istotna jest systematyczność, ale również świadomość własnej kondycji – jeśli będziemy ćwiczyć ponad nasze możliwości, w krótkim czasie nabawimy się kontuzji i skutecznie utrudnimy sobie dalsze dbanie o formę. Z tego powodu również warto posłużyć się instruktażami trenerów profesjonalnych, którzy przeprowadzą nas przez kolejne ćwiczenia, tak, abyśmy nie zrobili sobie krzywdy. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, który przyda nam się w czasie wykonywania powtórzeń.

Podstawowy sprzęt do ćwiczeń

Wiele treningów wymaga porządnej maty, na której nie będziemy się ślizgać i która pozwoli nam wygodnie położyć się na twardej podłodze. Warto też zaopatrzyć się w hantle, które przydadzą się w czasie ćwiczeń z obciążeniami. Dobrze jest kupić sobie kilka sztuk o różnym ciężarze. Można także pomyśleć o gumach. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, kupmy skakankę, przyda się na przykład w rozgrzewce lub ćwiczeniach wytrzymałościowych.

Jeśli natomiast chcemy pójść o krok dalej i wyposażyć się w sprzęt jak na prawdziwej siłowni – wybór mamy naprawdę spory.

Profesjonalny sprzęt treningowy

Na rynku dostępne są zróżnicowane modele maszyn, które możemy wykorzystać w domu. Dla osób, które nie są zapalonymi biegaczami terenowymi, dobrym rozwiązaniem może być bieżnia. Jeśli zależy nam na trenowaniu nóg i pośladków – orbitrek to dobre rozwiązanie. Jednym z najbardziej popularnych sprzętów domowych jest rowerek treningowy, który możemy wykorzystać zamiennie z rowerem, kiedy na przykład warunki atmosferyczne nie sprzyjają jeździe na zewnątrz. Jednak sprzętem, który pozwala trenować najwięcej różnych partii ciała, jest atlas do ćwiczeń. Jeśli chcemy stworzyć sobie możliwości treningu jak na siłowni, warto rozważyć jego kupno (wiele modeli dostępnych jest na Allegro). Atlas do ćwiczeń w domu pozwoli nam zrobić pełnowymiarowy trening siłowy, w którym zadbamy nie tylko o kondycję, ale także o modelowanie sylwetki. Decydując się na sprzęt wielofunkcyjny, uzyskujemy kilka stanowisk, pozwalających na wprowadzenie do ćwiczeń zróżnicowanych propozycji. Atlas do ćwiczeń pozwala nam na trening klatki piersiowej (na przykład wyciskanie, rozpiętki), ćwiczenia nóg, podciąganie. Dostępne są nawet modele umożliwiające trening bokserski czy wioślarski. Taki sprzęt jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby poszerzyć możliwości ćwiczenia w domu, ale nie mają miejsca na urządzenie sobie całej siłowni.

Kondycja fizyczna jest obok diety najważniejszym czynnikiem, pozwalającym nam zachować dobrą formę i zdrowie. Dlatego też tak istotne jest, aby dbać o nią na co dzień. Będzie to dużo łatwiejsze ze sprzętem, który pozwoli nam urozmaicić zestawy wykonywanych ćwiczeń.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest