Słowo „wymagający” to najlepsze podsumowanie tego, co niesie ze sobą nauka tytułowych zawodów. Możliwości pracy dla trenera i coacha są jednak bardzo szerokie, dlatego wiele osób zadaje sobie trud kształcenia w tym kierunku. Jakie predyspozycje są konieczne, które wymogi trzeba spełni a także gdzie później szukać pierwszego i kolejnego miejsca zatrudnienia? Co się bardziej opłaca: praca dla dużej korporacji jako trener, czy założenie własnej firmy i oferowanie się w charakterze prywatnego coacha?
Spis treści
Jak zostać trenerem personalnym?
Pierwszym faktem, o którym należy wspomnieć przy omawianiu kwestii zawodowych, jest dokument ustawy de regulacyjnej, który obowiązuje od 2013 roku i znacząco zmienia instytucję zawodu coacha i trenera. Najważniejszym postanowieniem jest to, że brak tutaj dodatkowych wymagań, czyli trenerem personalnym może zostać każdy, kto wyrazi taką chęć. Nie trzeba w tym celu legitymować się zdobyciem żadnego szczebla w drabince naukowej.
Kim zatem jest taka osoba, czym właściwie się zajmuje? Bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo obecnie coach i trener personalny to zawody mocno łączące się i przenikające nawzajem. Teoretycznie trenerem jest człowiek, który pracuje indywidualnie ze swoim klientem, dobierając odpowiedni schemat ćwiczeń fizycznych. Dziś funkcja ta uległa znacznemu poszerzeniu, poprzez dodanie czynności związanych z dietetyką, psychologią, suplementacją i dostosowaniem wszystkich powyższych kwestii do warunków terenowych.
Specjalistyczne kursy i wykształcenie uniwersyteckie
Jako trener personalny dobrze jest skupić się na pozyskiwaniu wiadomości związanych ze sportem, dietetyką i psychologią. Najlepsi trenerzy najczęściej kończą akademię wychowania fizycznego, a dyplom magistra rozbudowują o szkołę podyplomową z tematyką dietetyczną.
Można też skorzystać z szerokiego pakietu kursów, które są oferowane zarówno w opcji stacjonarnej, jak i przez internet. Oznacza to, że świat profesjonalistów otworzył się też na zdolnych samouków, którzy z różnych powodów nie mogli sobie pozwolić na podjęcie kilkuletnich studiów. Jednak z kursów dokształcających warto korzystać stale i to w obu przypadkach. Wiedza zdobywana w trybie ciągłym, wciąż odświeżana i wzbogacana o nowinki technologiczne oraz zdrowotne, przekłada się na lepsze wyniki pracy z klientami.
Jakie są zarobki trenera personalnego?
Studia, kursy, aktywność fizyczna, znajomość rynku, umiejętność pracy z klientem — wszystkie te cechy i umiejętności wymagające wielu lat nauki są wynagradzane poprzez dość wysokie wypłaty. Przykładowo, za godzinę pracy przeciętnego trenera personalnego (w zależności od miasta) klient musi zapłacić od 50 do 200 złotych, a kwoty te stale rosną. Zarobki na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie są zatem w tej branży na porządku dziennym.
Gdzie szukać pracy jako trener?
Trenerzy personalni bardzo często zaczynają swoje kariery na siłowniach. Takich miejsc w Polsce stale przybywa, tak samo, jak rośnie popyt na świadczone tam usługi. To z kolei rodzi zapotrzebowanie związane z zatrudnieniem, a dla przyszłego trenera osobistego taka forma doskonalenia jest świetnym sposobem na zdobycie doświadczeń oraz… kontaktów z klientami.
Początkowa kariera powinna zatem zaczynać się tak, jak każda inna — od przygotowania CV, zebrania doświadczeń i osiągnięć edukacyjnych, a następnie aplikowania w kolejnych miejscach. W trakcie poszukiwań można wspierać się portalami ogłoszeniowymi, które agregują wiele propozycji. Jednym z nowych graczy na rynku jest Jobsora, czyli portal, który przebojem wdarł się do polskiej przestrzeni internetowej.
Jeśli szukasz ciekawych ofert jako trener, wejdź na Jobsora — znajdź pracę już dziś! Pamiętaj, że złożenie aplikacji nie musi być jednoznaczne z kontaktem po stronie ogłoszeniodawcy, dlatego warto potencjalnych przyszłych pracodawców zainteresować jakąś kreatywną wypowiedzią, albo świetnie opracowanym CV. Jako trener personalny podkreślaj na równi atuty związane z wykształceniem oraz doświadczeniem.