Techniki masażu pleców – jak poprawnie go wykonać?

Masaż pleców to doskonały sposób na zrelaksowanie się oraz pozbycie napięć i stresów. Pozwala także na rozluźnienie mięśni oraz zniwelowanie wszelkich bólów w tych okolicach, a dodatkowo na dotlenienie organizmu i poprawę krążenia krwi. Jednak masaż pleców to nie taka prosta sprawa, bowiem istnieje wiele technik jego wykonywania. Przedstawiamy kilka z nich!

Masaż klasyczny pleców

Klasyczny masaż pleców to jedna z powszechniejszych metod. Stosuje się go w celu rozluźnienia mięśni, polepszenia ukrwienia, zniwelowania bólu czy na przykład poprawy elastyczności skóry. Jego wykonywanie można podzielić na kilka etapów:

  1. Głaskanie – rozpoczyna się je poprzez rozprowadzenie na plecach olejku, kremu lub balsamu do masażu. Polega na delikatnym przesuwaniu dłoni wzdłuż i w poprzek pleców. Głaskanie można wykonywać z użyciem opuszków palców, całej powierzchni dłoni lub jedynie samych kciuków.
  2. Rozcieranie – polega na wykonywaniu okrężnych ruchów wzdłuż i w poprzek pleców. Można je wykonywać poprzez lekkie dociskanie do pleców opuszków palców, całej powierzchni rąk lub samych kciuków.
  3. Ugniatanie – można je wykonywać jedynie w miejscach gdzie znajduje się fałd skórny, ponieważ ugniatanie polega na chwytaniu skóry i delikatnym podciąganiu jej do góry.
  4. Oklepywanie – ta technika klasycznego masażu pleców polega na energicznym uderzaniu pleców dłońmi ułożonymi w łyżeczkę lub samym ich grzbietem. Pomija się jednak okolice nerek, a także wszelkich kości, na przykład łopatek.
  5. Wibracja – etap ten wykonuje się poprzez wprowadzenie tkanek mięśni pleców w lekkie drgania.
    Po wykonaniu wszystkich powyższych punktów, masaż kończy się ponownym głaskaniem.

Masaż relaksacyjny pleców

Pozwala na zniwelowanie zmęczenia i jak sama nazwa wskazuje – zrelaksowanie się. Dzięki niemu można zmniejszyć napięcie mięśni, przywrócić odpowiednie krążenie i ciśnienie krwi oraz pobudzić mięśnie i skórę. Ta technika masażu polega na delikatnym i powolnym masowaniu pleców z użyciem naturalnych olejków eterycznych. Aby wzmocnić jego relaksujące działanie warto w trakcie jego wykonywania stosować dodatkowo aromatyczne świece, kadzidełka i włączyć odprężającą muzykę.

Masaż pleców gorącymi kamieniami

Wykonuje się go z użyciem rozgrzanych, płaskich kamieni, które kładzie się w odpowiednich miejscach na plecach. Można je dodatkowo delikatnie dociskać dłońmi do skóry. Ta technika masażu jest bardzo delikatna. Wpływa na ogrzanie i rozluźnienie mięśni, a także wykazuje działanie kojące.

To tylko kilka spośród wielu rodzajów masażu. Jednak niezależnie od wyboru techniki masażu pleców, wszystkie są tak samo przyjemne i skuteczne, więc zdecydowanie warto wypróbować każdą z nich!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest