Taekwondo – wszystko na jego temat! Czyli ile spalisz kalorii?

Taekwondo to wywodząca się z korei, tradycyjna sztuka walki, której twórcą jest generał Choi Hong-hi. Początkowo sztuka taekwondo powstała głównie w celach militarnych, obecnie jest jedną z najpopularniejszych wśród cywilnych adeptów sztuk walki oraz pełnoprawną dyscypliną olimpijską.

Nazwa ‘’Taekwondo’’ nie jest przypadkowa, poszczególne jej człony oznaczają w języku koreańskim, całość technik zawierających się w tej sztuce:

  • tae (태) – oznacza system technik wykonywanych stopą
  • kwon (권) – oznacza system technik wykonywanych dłonią
  • o (도) – oznacza metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała

Jak wygląda trening taekwondo?

Trening amatora może się znacznie różnić od zaawansowanego zawodnika, ponieważ na początku swojej przygody z tym sportem musimy nauczyć się podstawowych pozycji, zasad poruszania oraz układów. Taki trening techniczny jest przeplatany z treningiem wytrzymałościowo-szybkościowym oraz z rozciąganiem w obrębie ograniczających nas struktur, aby w przyszłości móc uczyć się bardziej wymagających, wysokich kopnięć. W miarę wzrostu poziomu zaawansowania, do treningu dojdą kolejne elementy, takie jak nauka walki, techniki samoobrony oraz rozbicia twardych przedmiotów.

Ile kalorii spalę na treningu?

Oczywiście będzie to zależało od rodzaju i długości takiego treningu, oraz od stopnia zaawansowania. Na treningu skupiającym się tylko na technice i mobilizacji, nie spalimy dużej ilości kalorii, jednak będzie on miał wiele innych pozytywnych oddziaływań dla naszego ciała (opisanych poniżej) . Natomiast na treningu wytrzymałościowo-szybkościowym trwającym około 60 minut, możemy spalić od 500 do nawet 800 kcal ! Więc jest to bardzo ciekawa alternatywa dla osoby chcącej schudnąć i poprawić swoją ogólną sprawność.

Co jeszcze mogę osiągnąć poprzez trenowanie tego sportu?

Poza ogólną poprawą kondycji fizycznej, oraz spalaniem kalorii, możemy znacznie poprawić gibkość naszego ciała! Zaawansowane techniki taekwondo wymagają bowiem znakomitej mobilności (zwłaszcza w obrębie bioder), a także stabilności (wiele technik wykonywanych jest jednonóż). Taekwondo jest także świetnym wyborem dla dzieci, które mogę poprzez ten sport, bezpiecznie zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną, ucząc się koordynacji i świadomości ciała, czyli bardzo ważnych cech w każdej dyscyplinie. Nauka układów, czyli następujących po sobie sekwencji pozycji i ciosów, ma także świetny wpływ na rozwój pamięci, można więc powiedzieć że taekwondo do trening zarówno ciała jak i umysłu.

Taekwondo jest jedną z bardziej uniwersalnych dyscyplin sportu. Może być trenowana przez dosłownie każdą grupę wiekową i dla każdego niesie za sobą liczne benefity. Jeśli szukasz sposobu na aktywne spędzanie czasu ,a zarazem zwiększenie swojej sprawności. Może to być strzał w dziesiątkę!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest