Stanik sportowy – jak wybrać idealny?

Biustonosz sportowy najczęściej ubieramy na treningi. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni stanik, aby zapewnić sobie wygodę, podtrzymać biust oraz zabezpieczyć go przed urazami podczas wysiłku fizycznego. Istnieje wiele kryteriów, którymi powinnyśmy się kierować przy wyborze biustonosza sportowego.

Stanik sportowy-jak wybrać idealny?

Rodzaj sportu a biustonosz

Wybór biustonosza sportowego może sprawić nam wiele trudności, ponieważ na rynku znajdziemy staniki sportowe w różnych rozmiarach, stylach i kolorach. Nie powinnyśmy się jednak sugerować wyglądem stanika, tylko zastanowić się, jaki typ aktywności fizycznej chcemy uprawiać, a wtedy będziemy mogły skupić się na konkretnych stanikach. Jeżeli sport, który uprawiamy, wymaga dużej intensywności, biegania lub skakania, biustonosz powinien bardzo dobrze podtrzymywać piersi. Warto wybrać stanik z fiszbinami, ponieważ one odpowiadają za stabilność biustu. Możemy mieć pewność, że piersi będą odpowiednio podtrzymywane, a nasza klatka piersiowa nie będzie spłaszczona. Jeśli sport, który uprawiamy, nie wymaga szybkiego poruszania się, możemy zdecydować się na staniki pozbawione fiszbin. Zwróćmy jednak uwagę na wyprofilowanie miseczek biustonosza, aby piersi były jakiś sposób zabezpieczone.

Rozmiar piersi a stanik sportowy

Przy wyborze biustonosza sportowego powinnyśmy kierować się również rozmiarem naszych piersi. Zwróćmy uwagę na obwód pod biustem, obwód biustu oraz miseczki. Dobrze dobrany stanik powinien leżeć na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Możemy stwierdzić, że jest za duży, jeśli unosi się do góry w obwodzie. Aby sprawdzić, czy dobrałyśmy dobry biustonosz w obwodzie, możemy zapiąć stanik na pierwszą haftkę. Jeśli jesteśmy w stanie włożyć dwa palce za obwód i biustonosz odpowiednio przylega, możemy mieć pewność, że dokonałyśmy dobrego wyboru. Jeśli chodzi o miseczki, możemy stwierdzić, że są za duże, jeżeli się marszczą. Natomiast jeśli biust nie mieści się w miseczkach, wiemy, że rozmiar jest za mały. Powinnyśmy także dopasować ramiączka stanika w taki sposób, aby nie powodowały ucisku, ale też żeby nie były za luźne. Dzięki temu biust będzie odpowiednio podtrzymany.

Rodzaje staników sportowych

Istnieją trzy rodzaje biustonoszy sportowych. Pierwszym z nich jest tzw. „compression bra”. Jest odpowiedni dla kobiet posiadających mały lub średni biust. Taki rodzaj biustonosza powodują, że obydwie piersi przylegają razem do klatki piersiowej. Dzięki temu ruchy biustu podczas wysiłku fizycznego są ograniczone. Kolejnym rodzajem jest „encapsulated compression bra”. To stanik, który w odróżnieniu do pierwszego rodzaju, przyciska osobno każdą pierś. Charakteryzuje się więc większą stabilnością. Z tego powodu będzie odpowiedni dla kobiet z większym biustem lub dla tych, które uprawiają sport wymagający więcej ruchu. Ostatnim rodzajem jest „adjustable encapsulated compression bra”, który najlepiej sprawdza się w podtrzymywaniu biustu. Przyciska osobno każdą pierś oraz posiada taśmę umieszczoną pod biustem, którą możemy regulować. Ten rodzaj biustonosza sprawdzi się w przypadku kobiet, które mają duży biust i uprawiają intensywne sporty.

Konsekwencje źle dobranego stanika sportowego

Jeżeli stanik, który wybierzemy, będzie źle dobrany, uprawianie w nim sportu nie będzie wygodne. Jednak istnieją też bardziej poważne konsekwencje. Na przykład, jeżeli przez długi czas używamy źle dopasowanego biustonosza, może to prowadzić do uszkodzeń lub deformacji biustu. Co więcej, podczas ćwiczeń garbimy się, aby pozbyć się bólu piersi. Źle dopasowany stanik może być również przyczyną bólu pleców, głowy i kręgosłupa. Nieodpowiednie ułożenie kręgosłupa powoduje, że jest on mniej odporny na wstrząsy podczas wysiłku fizycznego. Podczas bardzo mocnego uszkodzenia kręgosłupa może nawet wypaść dysk.

Staniki sportowe są idealnym wyborem dla kobiet aktywnych fizycznie. Należy jednak pamiętać o kryteriach dobierania biustonosza, ponieważ tylko przy odpowiednim staniku będziemy mieć pewność, że biust jest dobrze podtrzymywany i odporny na wstrząsy. Jeśli dobierzemy idealny biustonosz, sport będzie nam sprawiał jeszcze więcej przyjemności.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest