Octenisept jest płynem, który służy do dezynfekcji skóry i wykazuje się działaniem antyseptycznym. Stosuje się go na rany, błony śluzowe i skórę. Można go kupić bez recepty, jest często polecany przez dermatologów.
Spis treści
Octenisept – zastosowanie
Octenisept ma działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Znajduje zastosowanie w odkażaniu powierzchownych ran, a także dezynfekcji skóry przed rozpoczęciem niechirurgicznych zabiegów. Stosuje się go również wspomagająco w odkażaniu części skóry po zabiegach, na przykład na szwy. Ponadto, Octenisept używany jest do krótkotrwałego leczenia antyseptycznego błon śluzowych narządów płciowych oraz przed cewnikowaniem pęcherza moczowego. W pediatrii stosowany jest między innymi do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Octenisept może być również używany do dezynfekcji jamy ustnej, na przykład po usunięciu zęba, na afty, czy podrażnienia wywołane przez noszenie protezy dentystycznej lub aparatu ortodontycznego. Stosowany jest także podczas wspomagającego leczenia grzybicy między palcami. Wykorzystywany jest w badaniach dermatologicznych, urologicznych, wenerologicznych, ginekologicznych, a także na oddziałach intensywnej terapii. Może być stosowany na owrzodzenia żylne i oparzeniowe lub zabiegi diagnostyczne w obrębie układu moczowego. Jest lekiem, który może być używany do częstego płukania zakażonych ran chirurgicznych oraz do czynności wykonywanych przed, w trakcie i po porodzie. Leku nie należy stosować, jeżeli pacjent jest uczulony na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którykolwiek składnik. Ważne jest, aby nie wstrzykiwać leku do tkanki pod ciśnieniem, aby uniknąć jej uszkodzenia. Ponieważ Octenisept może powodować zmiany skórne, trzeba usunąć jego nadmiar i upewnić się, że nie pozostaje na skórze dłużej, niż jest to zalecane. Ponadto, nie wolno używać go do płukania oczu, a jeżeli lek dostanie się do oczu, należy przepłukać je dużą ilością wody. Nie zaleca się również używania Octeniseptu do odkażania wewnętrznej części ucha. Octenisept jest przeznaczony do stosowania przez dorosłych oraz dzieci w każdym wieku.
Octenisept – dawkowanie
Octenisept jest lekiem, który należy stosować zewnętrznie. Zalecany jest do stosowania w formie nierozcieńczonej. Zaleca się aplikację leku na dany obszar skóry minimum raz na dobę poprzez przetarcie gazikiem lub spryskanie. Części skóry i błon śluzowych należy dokładnie nawilżyć Octeniseptem i odczekać od 1 do 5 minut, aby lek zaczął działać. Przy leczeniu grzybicy stóp, Octenisept należy rozpylać na części skóry pomiędzy palcami rano i wieczorem przez dwa tygodnie. Jeżeli na ranę stosujemy opatrunek, Octenisept powinien być na nią aplikowany przy każdej zmianie bandażu. Lek ten może być również stosowany podczas leczenia stanów zapalnych błony śluzowej pochwy. Błonę śluzową należy zwilżyć Octeniseptem i odczekać 1minutę. Badania dowiodły, że substancje zawarte w leku skutecznie zwalczają bakterie błony śluzowej pochwy. Takie samo działanie należy wykonać w przypadku leczenia stanu zapalnego żołędzi prącia. Jeśli chodzi o dezynfekcję jamy ustnej, zaleca się płukanie przez 20 sekund, używając 20 mililitrów leku. Przy pielęgnacji kikuta pępowinowego należy zastosować gazik nawilżony Octeniseptem i po 1 minucie osuszyć kikut i skórę wokół niego. Octenisept należy przyjmować, stosując się do wskazówek zawartych w ulotce lub do zaleceń lekarza. W przypadku zastosowania większej ilości leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem.
Octenisept cena
Zaletą Octeniseptu jest jego cena, ponieważ w większości aptek za 50 mililitrów leku zapłacimy 17-19 złotych, natomiast za opakowanie 250 mililitrów około 28 złotych. Ponadto, aby kupić Octenisept, niepotrzebna jest recepta. Ponieważ lek jest wydajny, cena jest bardzo przystępna.
Ze względu na szerokie działanie odkażające, lek Octenisept przeznaczony jest do stosowania na różne części ciała. Należy pamiętać, aby stosować go zewnętrznie na skórę oraz nie przekraczać czasu stosowania podanego w ulotce. Jest odpowiednim lekiem do stosowania przede wszystkim na rany skórne oraz błony śluzowe.