Sprawność na emeryturze – siłownia nie tylko dla młodych

Jak cieszyć się dobrym samopoczuciem na emeryturze, a jednocześnie wciąż korzystać z życia? Oczywiście będąc aktywnym seniorem, najlepiej uprawiając lubiany przez siebie sport. Będąc seniorem, nie można zapomnieć, że ruch to zdrowie. Także w wieku 60 plus ćwiczenia fizyczne są nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane! Wiedzą o tym specjaliści od fitnessu, dlatego coraz więcej zajęć w klubach sportowych i na siłowniach dedykowanych jest osobom starszym.

Jak dobrać aktywność fizyczną dla seniora?

Wybierając rodzaj aktywności fizycznej dla seniorów należy pamiętać, że nie każdy trening będzie w tym wieku odpowiedni. Dla osób aktywnych i wysportowanych większość zajęć sportowych nie będzie stanowić problemu, jednak osoby rozpoczynające treningi dopiero na emeryturze powinny zacząć od prostych, spokojnych ćwiczeń i dopiero stopniowo, bardzo powoli zwiększać ich intensywność i stopień skomplikowania.

W każdym przypadku rozpoczęcie treningów należy skonsultować najpierw z lekarzem. Specjalista stwierdzi, czy nie mamy przeciwwskazań do wykonywania danych ćwiczeń, oraz pomoże dobrać najlepszy dla nas rodzaj aktywności fizycznej.

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się pilates i joga, czyli zajęcia przeznaczone dla niemal każdej grupy wiekowej. Niemniej jednak coraz większe zainteresowanie wzbudzają treningi oparte na tańcu i poruszaniu się w rytm muzyki, bowiem oprócz korzyści dla ciała przynoszą również korzyść dla ducha – poprawiają humor i zapewniają fantastyczne samopoczucie. Na szczęście w dzisiejszych czasach wszystkie kluby fitness stoją dla seniorów otworem, a w wielu z nich organizowane są specjalne zajęcia dla seniorów, dzięki czemu masz pewność, że trening będzie odpowiednio dostosowany do twoich potrzeb i możliwości.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla seniorów (zwłaszcza tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z fitnessem) jest trening z trenerem personalnym, który pomoże dobrać najlepszy rodzaj aktywności fizycznej oraz pokaże, jak prawidłowo i bez ryzyka kontuzji wykonywać ćwiczenia. Dodatkowo trener personalny zadba o odpowiednie tętno podczas treningów oraz stopniowo, w spośob bezpieczny dla zdrowia, będzie zwiększać intensywność ćwiczeń.

Jeżeli nie możesz wziąć udziału w zajęciach w klubie fitness, postaraj się zadbać o dobrą formę w inny sposób. Możesz np. regularnie (kilka razy w tygodniu) wybierać się na długie marsze (polecamy nordic walking, czyli marsz z kijkami) lub ćwiczyć w domu w rytm ulubionej muzyki. Pamiętaj jednak (zarówno w klubie fitness jak i podczas samodzielnych ćwiczeń), aby dobrać rodzaj aktywności fizycznej do stanu zdrowia i zawsze wykonywać przed treningiem rozgrzewkę, a po ćwiczeniach rozciągnąć mięśnie. Emeryci coraz częściej chcą żyć aktywnie, ruszać się, uprawiać sport, ćwiczyć. I mają pod tym względem coraz więcej możliwości. Zajęcia ruchowe dla osób starszych proponują nie tylko urzędy dzielnic i lokalne ośrodki sportu i rekreacji, ale też prywatne kluby fitness. Owszem, czasami problemem może okazać się cena, ale przy odrobinie wytrwałości można także uprawiać sport bez żadnych opłat.

Jaki sport wybrać?

Pilates

Pilates to zajęcia gimnastyczne, które przeznaczone są dla wszystkich, bez względu na wiek. Dlatego z powodzeniem są polecane osobom po 60 roku życia. Jest to trening całego ciała, w którym liczy się równowaga, oddech oraz precyzja i kontrola ruchu. Każde ćwiczenie wiąże się z uwagą i dokładnością, jednak poziom trudności dostosowany jest do zaawansowania ćwiczących.

Joga

Joga kojarzy się z kulturą i tradycją dalekiego wschodu, jednak jest też świetną aktywnością fizyczną. Dużą zaletą tej formy aktywności jest brak zaawansowanych wymagań kondycyjnych. Jogę może uprawiać każdy, bez względu na dotychczasowe doświadczenie czy też rozciągliwość ciała. Dlatego tak bardzo zyskuje popularność wśród seniorów, którzy doceniają jej korzyści.

Aqua aerobik

Zajęcia sportowe dla seniorów mogą odbywać się także w wodzie! Jedną z takich form aktywności jest aqua aerobik, który szczególnie polecany jest osobom 60 plus. Główną zaletą jest łatwość w wykonywaniu ruchów w wodzie przy jednoczesnym ćwiczeniu wszystkich mięśni – w końcu woda stawia opór, będąc swego rodzaju odpowiednikiem obciążenia. Jednocześnie ćwiczenia w wodzie nie obciążają stawów czy kręgosłupa. Dlatego jest to sport sprawdzający się dla osób starszych – bez względu na to, czy na co dzień mają problemy z dolegliwościami bólowymi pleców lub stawów. Aqua aerobik jednocześnie poprawia ogólną sprawność ciała, wzmacnia mięśnie i pomaga zrzucić zbędne kilogramy, a przy tym jest po prostu świetną zabawą!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest