Spinning – trening na rowerach

Jazda na rowerze to bardzo przyjemna i popularna forma aktywności fizycznej, którą można uprawiać w każdym wieku. Dzięki jeździe na rowerze pozbywamy się nadmiaru tłuszczu, poprawiamy krążenie i wzmacniamy mięśnie. Przejażdżka na rowerze w słoneczny, ciepły dzień jest jednym z najprzyjemniejszych skojarzeń związanych z latem. Niestety lato trwa krótko i bywa deszczowe. Jednak można skorzystać ze świetnej alternatywy – jest to właśnie spinning.

Co to jest spinning?

Spinning przypomina jazdę na rowerach stacjonarnych, ale nie jest tym samym. Przede wszystkim różni się sprzętem – rowery, przeznaczone do uprawiania spinningu, są stacjonarnym odpowiednikiem rowerów kolarskich (powstały, aby kolarze nie wypadali z formy, kiedy warunki pogodowe nie sprzyjają uprawianiu tego sportu). W przeciwieństwie do ćwiczeń na standardowym rowerze stacjonarnym, na rowerze spinningowym można wybierać różne typy tras (np. podjazd pod górę), co bardzo urozmaica trening. Rower spinningowy można zakupić i ćwiczyć samodzielnie w domu lub uprawiać ten sport na siłowni. Lepszym rozwiązaniem wydaje się jazda w grupie, pod okiem trenera, który narzuca tempo jazy i wybiera trasę. Osoby, które „jadą” obok nas, dodatkowo motywują do działania.

Jakie efekty przynosi spinning?

Spinning pomaga wyszczuplić nogi, uda, pośladki, brzuch i talię w niedługim czasie, przy odpowiednio dobranym planie ćwiczeń, jednak nie jest to jedyna zaleta tej aktywności fizycznej. Dzięki ćwiczeniom wzmacniają się mięśnie brzucha, nóg i ud. Podczas jazdy na rowerze „rzeźbimy” pośladki i dajemy wytchnienie naszemu organizmowi po całodziennym siedzeniu w pracy przed komputerem. Spinning, jak jazda na rowerze na świeżym powietrzu, dobrze wpływa na nasze zdrowie, ponieważ poprawia krążenie, wzmacnia odporność i… sprawia ogromną przyjemność.

Kto może uprawiać spinning?

Po rozpoczęciu przygody z uprawianiem spinningu bardzo szybko widać efekty, dzięki czemu osoby, które szybko się zniechęcają do ćwiczeń, będą miały dodatkową motywację do działania. Ten rodzaj ćwiczeń jest świetnym rozwiązaniem również dla osób starszych i tych z nadwagą, ponieważ nie obciąża zbytnio stawów i na początku można wybierać lżejsze trasy. Jednak osoby, które są wysportowane i mają świetną kondycję również nie powinny być zawiedzione spinningiem – w końcu ten sport powstał jako alternatywny sposób ćwiczeń dla kolarzy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest