Siłownia plenerowa – trening na świeżym powietrzu

Siłownie plenerowe coraz częściej powstają w parkach, kompleksach sportowych czy przy ośrodkach wypoczynkowych. Często jednak zamiast w celach treningowych używane są do zabawy przez dzieci, które nie wiedzą, jak prawidłowo korzystać z danego sprzętu. Mimo to warto niejako „odświeżyć” temat siłowni plenerowych i przybliżyć ich zalety.

Nie taki sprzęt straszny – popularne maszyny

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ćwicząc na siłowni w parku, bez nadzoru trenera, bardzo łatwo popełnić błędy, które mogą wpłynąć na efektywność ćwiczeń. Na szczęście na wielu z urządzeń znajdziemy naklejki z instrukcjami ich prawidłowego użytkowania, co znacznie ułatwia zadanie. Poza tym, zawsze można podpatrzeć podczas spaceru, jak ćwiczą inni.

Najbardziej popularne maszyny, które możemy spotkać w plenerowych siłowniach to między innymi orbitrek, czyli sprzęt, na którym ćwiczymy mięśnie tułowia i nóg. Twister, który angażuje stawy biodrowe czy„motylek” ćwiczący prawidłową postawę oraz mięśnie ramion i pleców.

Niewątpliwą zaletą takich siłowni, szczególnie biorąc pod uwagę osoby początkujące, jest obciążenie dopasowane do mniej zaawansowanych ćwiczących. Na takich sprzętach może ćwiczyć niemal każdy – osoby starsze oraz dzieci. Te ostatnie mogą w ten sposób, pod okiem rodziców, oswoić siłownię jako przyjazne miejsce.

Zalety treningu na świeżym powietrzu

Poza faktem, że są siłownie plenerowe są ogólnodostępne, posiadają niewątpliwie wiele innych zalet. Naukowo udowodniono, że ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą lepsze efekty niż te wykonywane w pomieszczeniach, ponieważ organizm jest znacznie lepiej dotleniony i, co za tym idzie, szybciej spala tkankę tłuszczową. Co więcej, trening na dworze pomaga w redukcji stresu i napięcia – zieleń wokół działa kojąco i relaksująco dużo bardziej, niż głośne otoczenie tradycyjnej siłowni. Niewątpliwą zaletą jest też oczywiście to, że siłownie plenerowe są zupełnie darmowe, a śpiew ptaków i solidną dawkę świeżego powietrza dostajemy gratis.

Warto zatem poszukać najbliższej parkowej siłowni w naszym mieście i poćwiczyć na niej solo, z przyjaciółką, dziećmi lub sąsiadem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest