Czarny bez – właściwości i działanie

Czarny bez (Sambucus Nigra L.) jest rośliną znaną przede wszystkim ze swojego ciemno-fioletowego koloru oraz słodkiego, aromatycznego zapachu, który jest najbardziej intensywny gdy kwiaty kwitną.

W przeszłości używany był w celach leczniczych jednak obecnie jest bardzo rzadko wykorzystywany w medycynie. Pomimo tego, istnieją osoby, które stosują aromaterapię wierząc, że zapach bzu przynosi wiele licznych korzyści zdrowotnych. Aromaterapia posiada długą historię w aspekcie terapii zarówno psychologicznej jak i fizjologicznej. Zastosowanie czarnego bzu ma tutaj działanie uspokajające (zmniejszające niepokój) i oczyszczające.

Wracając do zabiegów stosowanych dawniej w celach leczniczych czarny bez był wykorzystywany, by pozbyć się pasożytów żyjących w jelitach człowieka, a także w leczeniu malarii. W XIX wieku z kolei był regularnie używany w łagodzeniu gorączki.

Jakie posiada właściwości? Sprawdzamy !

Współcześni zielarze wykorzystują olejki eteryczne czarnego bzu, by leczyć wszelkie schorzenia skóry, takie jak wysypki, oparzenia słoneczne i drobne zadrapania. Roślina ta jest niezwykle skuteczne w leczeniu tego typu schorzeń ze względu na bogatą zawartość substancji przeciwzapalnych oraz przeciwbakteryjnych. Z kolei wysoka ilość witaminy C, rutyny i flawonoidów przynosi wiele korzyści nie tylko zdrowotnych, ale również w aspekcie kosmetycznym spowalniając starzenie się organizmu oraz zapobiegając powstawaniu różnych mankamentów i chorób związanych z układem krążenia (na przykład tzw. Pajączki).

Poza tym, czarny bez jest od wieków stosowany w kuchni w produkcji dżemów i kompotów. Należy jednak pamiętać, by nie spożywać go na surowo, gdyż może poważnie uszkodzić nerki.

Kwiaty czarnego bzu są bogatym źródłem następujących substancji: glikozydów, sambunigryn, benzoaldehydów, kwasu cyjanowodorowego, olejków eterycznych, kwasów organicznych – askorbinowego, kofeinowego, jabłkowego, walerianowego, chlorowodorowego, tanin i witaminy E.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest