Sambo – rosyjska sztuka walki. Rodzaje sambo oraz spalone kalorie

Sambo jest rosyjską sztuką walki, która w swym założeniu stawia na ciągły rozwój i doskonalenie się zawodnika. Stworzone zostało w celach militarnych, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. Dziś, choć w Polsce wciąż niezbyt popularne, zaczyna być znane na całym świecie. A to wszystko z prostej przyczyny: sambo łączy w sobie najlepsze techniki walki wywodzące się zarówno z Europy, jak i z Azji. Ponadto daje szybkie efekty – wystarczy kilka treningów, żeby zobaczyć pierwsze rezultaty, takie jak lepszy refleks oraz znaczna poprawa ogólnej wydolności organizmu!

Czym jest sambo i jaka jest jego historia?

Sambo zostało stworzone z bardzo praktycznej przyczyny – potrzebne było wynalezienie takiego rodzaju walki, który jednocześnie byłby prosty i skuteczny, a jego opanowanie było możliwe w naprawdę krótkim czasie. Wyselekcjonowano więc najbardziej obiecujące elementy wschodnich sztuk walki, takich jak judo, karate oraz ju-jitsu, i na ich podstawie opracowano zupełnie nowy system. Obecnie sambo przyjmuje pewne zachodnie naleciałości, bogacąc się o elementy m.in. boksu i kickboxingu. Trenowane rekreacyjnie zwiększa zręczność, kondycję i siłę zawodnika.

Rodzaje samba

Można wyróżnić trzy rodzaje samba:

 1. Sambo sportowe
  Najbardziej charakterystycznym elementem samba sportowego są bolesne dźwignie na stawy skokowe i kolanowe. Warto wspomnieć o tym, że podczas rekreacyjnych treningów nie wykonuje się żadnych bolesnych praktyk, które miałyby na celu uszkodzenie ciała.
  Sambo sportowe szczególnie wymaga od trenującego dobrej kondycji i siły, ponieważ składa się z szeregu różnych rzutów, dźwigni i przewrotów.
 2. Sambo militarne
  Militarna odmiana sambo została stworzona na potrzeby wojska rosyjskiego. Wymaga od zawodnika umiejętności zarówno fizycznych, jak i psychicznych. To, co odróżnia je od pozostałych dwóch rodzajów to właśnie element psychiczny – w sambie militarnym kładzie się szczególnie duży nacisk na świadomy oddech i kontrolowanie energii wewnętrznej.
 3. Sambo bojowe
  Jest najbardziej uniwersalne ze wszystkich rodzajów samba – zawodnik z łatwością wykorzysta poznane techniki walki w sytuacji zagrożenia. Łączy w sobie pięćdziesiąt dwie techniki zaczerpnięte z innych sztuk walki. Z każdym rokiem ilość osób trenujących sambo bojowe w Polsce rośnie.

Dla kogo jest sambo i jakie są efekty treningów?

Sambo przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które w szybkim tempie chcą poprawić swoją zręczność, wytrzymałość ciała i siłę. Jest to idealna technika walki dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować, jaki rodzaj walki chcieliby praktykować. Sambo daje możliwość wypróbowania technik z całego świata. Treningi samba bardzo szybko przynoszą efekty. Z założenia jest to sport siłowo-wytrzymałościowy – będzie wzmacniał Twoje mięśnie oraz poprawiał wydolność organizmu. Jeśli planujesz zrzucić nieco na wadze, ten sport jest dla Ciebie – podczas godzinnego treningu możesz spalić nawet 700 kalorii!

Jeśli myślisz o sprawdzeniu się w sztukach walki – postaw na sambo! W bardzo krótkim czasie poznasz wiele różnych technik oraz nauczysz się podstaw samoobrony. Ponadto popracujesz nad swoim ciałem i umysłem. Nie wahaj się – zapisz się na trening już dzisiaj!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *