Rower wodny – spalone kalorie i wpływ na mięśnie

Spędzając wolny czas nad wodą, mamy możliwość uprawiania całego szeregu sportów wodnych. Dzięki temu możemy wprowadzić do wyjazdu wypoczynkowego element aktywności fizycznej. Jednym ze sportów wodnych, który możemy praktykować, jest pływanie rowerem wodnym. Rowerki są łatwo dostępne i każdy może na nich jeździć, pod warunkiem, że jest się pełnoletnim. Podpowiadamy, ile kalorii możemy spalić pływając na rowerku wodnym oraz jak pływanie w nim oddziałuje na nasze mięśnie.

Czym jest rower wodny?

Według definicji, rower wodny to mała jednostka pływająca wyposażona w ster i dwa pływaki. Pływaki te pozwalają jej unosić się na wodzie. Rower wodny napędzany jest przy pomocy przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch przez siłę mięśni jego użytkownika lub użytkowników. Najczęściej napędza się go nogami. Służy głownie celom rekreacyjnym

Ile kalorii możemy spalić podczas pływania rowerkiem wodnym?

Ta aktywność, oczywiście w zależności od indywidualnych czynników oraz tempa jej wykonywania, pozwala spalić od 200 do nawet 500 kalorii podczas godziny pływania. Pływając powoli i spokojnie, spalimy mniej kalorii. Chcąc natomiast zwiększyć spalanie, warto jest wprowadzić interwały. Polegają na tym, że przez chwilę pedałujemy szybko i mocno, wykorzystując dużo energii, a następnie spokojnie i powoli. Dzięki zastosowaniu interwałów, organizm spala kalorie nawet do kilku godzin po zakończeniu aktywności.

Jakie mięśnie są zaangażowane podczas pływania rowerkiem wodnym?

Podobnie jak tradycyjny rower, rowerek wodny angażuje głównie mięśnie nóg. Są to między innymi takie mięśnie jak:

  • czworogłowy uda
  • mięśnie pośladkowe (mały, średni i większy)
  • mięsnie kulszowo-goleniowe
  • dwugłowy uda
  • trójgłowy łydki
  • piszczelowy przedni.

To sprawia, że pływanie na rowerku wodnym będzie szczególnie korzystne dla osób, które chcą wzmocnić mięśnie nóg lub też je wyszczuplić lub wyrzeźbić. Taka aktywność jest polecana również dla osób, które na co dzień wykonują pracę siedzącą, co powoduje, że mięsnie ich nóg nie mają okazji do wzmocnienia ani rozwoju, przez co mogą być osłabione.

Jakie są zalety pływania na rowerku wodnym?

Można na nim pływać w kilka osób – rowerki wodne są zazwyczaj przeznaczone dla kilku osób. Dzięki temu możemy połączyć aktywność fizyczną i spotkanie z przyjaciółmi czy też rodziną. Pływając rowerkiem wodnym można jednocześnie wykonywać inne czynności, takie jak czytanie książki, słuchanie muzyki czy też oglądanie filmów/seriali na telefonie czy tablecie. Dzięki temu czas upływa miło i przyjemnie i nie zwracamy tak dużej uwagi na wykonywaną przez nas pracę nóg. Czas spędzony na rowerku wodnym można również poświęcić na naukę.
Co więcej, pływanie rowerkiem wodnym, podobnie jak inne sporty wodne, pozwala wprowadzić aktywność fizyczną do wyjazdy wypoczynkowego. Dzięki temu, nasz organizm jest lepiej dotleniony, a co za tym idzie, mamy więcej energii na to, żeby cieszyć się z wyjazdu.

Rower wodny – jaka jest jego cena?

Kiedy chcemy kupić rower wodny na własność, musimy liczyć się z tym, że może to być spora inwestycja. Ceny takich rowerów są bardzo rozbieżne i wahają się od około dwóch tysięcy złotych do ponad dziesięciu tysięcy złotych. Jego wożenie również może być uciążliwe, ponieważ jest to duży pojazd. Jednakże, chcąc pływać na rowerku wodnym, nie jesteśmy zmuszeni do jego zakupu. Praktycznie nad każdym zalewem czy jeziorkiem, mamy możliwość wynajęcia rowerka. Tutaj ceny też są rozbieżne i w zależności od lokalizacji oraz rodzaju rowerka mogą się wahać między 30 złotych a około 100 złotych za godzinę.

Podsumowując, pływanie na rowerku wodnym może być ciekawym urozmaiceniem czasu, który spędzamy nad wodą. Możemy zakupić go na własność, chociaż jest to spora inwestycja, a jego transport może być uciążliwy. Rowerki są łatwo dostępne nad wodą, gdzie można je wynająć i najczęściej na taką właśnie formę korzystania, decydują się użytkownicy. Pływanie rowerkiem stanowi połączenie przyjemnego relaksu z wysiłkiem fizycznym, który pomoże nam wzmocnić mięśnie nóg i dotlenić organizm. Pozwala również spędzić czas razem z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest