Kuchenka mikrofalowa. Pozwala w kilka minut cieszyć się ciepłym jedzeniem. Jednak wielu z nas ma obawy, czy przyrządzone w niej jedzenie jest zdrowe i bezpieczne. Czym są mikrofale i jak działa kuchenka mikrofalowa? Czy można podgrzewać w niej jedzenie bez obaw?
Spis treści
Mikrofalówka – jak została wynaleziona?
Uznaje się, że kuchenkę mikrofalową wynalazł Percy Spencer. Mężczyzna pracował w firmie, w której konstruowano sprzęt wojskowy, w tym radary. Pewnego dnia jego batonik rozpuścił się pod wpływem magnetonu i to nasunęło mu myśl, że mikrofale wpływają temperaturę pożywienia. Co ciekawe, pierwsza mikrofalówka, która powstała w 1947 roku, ważyła ponad 300 kilogramów i miała około 150 centymetrów wysokości.
Czym są mikrofale?
Mikrofale to fale elektromagnetyczne. Ich długość mieści się pomiędzy podczerwienią a falami ultrakrótkimi (metrowymi). Zalicza się je do fal radiowych. Są wykorzystywane między innymi w radiokomunikacji, radiolokacji, łączności satelitarnej oraz właśnie w kuchenkach mikrofalowych.
Jak działają kuchenki mikrofalowe?
Działanie kuchenki mikrofalowej polega na zamianie energii elektrycznej na fale elektromagnetyczne, czyli mikrofale. Cząsteczki wody obecne w jedzeniu pochłaniają energię fal i zaczynają drgać. Drgania te wywołują tarcie. Tarcie z kolei prowadzi do silnego wzrostu temperatury. Dlatego właśnie woda obecna w pożywieniu jest kluczowa do tego, aby mikrofalówka działała. Co ciekawe, kuchenka mikrofalowa nie jest bezpośrednio odpowiedzialna za nagrzewanie się pojemników, w których podgrzewamy jedzenie. Naczynia nagrzewają się na skutek kontaktu z gorącą potrawą.
Czy jedzenie z mikrofali jest pozbawione wartości odżywczych?
Nie od dziś wiadomo, że obróbka termiczna przyczynia się do utraty wartości odżywczych produktów spożywczych. Dotyczy to każdego rodzaju obróbki, czyli gotowania, smażenia czy też pieczenia. Nie tylko podgrzewania w mikrofalówce. Faktem jest więc, że jedzenie podgrzane w mikrofali ma mniej substancji odżywczych niż surowy produkt, jednakże tak samo dzieje się z jedzeniem pieczonym czy gotowanym. Nie powinniśmy zatem mieć obaw przed podgrzewaniem jedzenia.
Czy jedzenie z mikrofali szkodzi zdrowiu?
Obawa przed stosowaniem kuchenek mikrofalowych wynika z tego, że działanie mikrofal bywa mylone z działaniem promieniowania jonizującego (jak np. promieniowanie rentgenowskie). Promieniowanie jonizujące ma zdolność do niszczenia wiązań chemicznych czy też wybijania elektronu z atomu. Skutkuje to uszkodzeniami DNA lub wywołaniem choroby popromiennej. Promieniowanie mikrofalowe z kolei, nie jest w stanie wybić atomu z elektronu, ponieważ ma zbyt niską częstotliwość, tym samym zbyt małą energię.
Na obecną chwilę, nie istnieją żadne dowody ani badania naukowe, które mogłyby stwierdzić, że mikrofale zmieniają budowę chemiczną podgrzewanego za ich pomocą jedzenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że jedzenie podgrzane w mikrofalówce nie jest radioaktywne. Mikrofale bowiem działają podobnie jak światło, czyli zanikają po wyłączeniu kuchenki. Nie pozostają więc ani w jedzeniu, które podgrzaliśmy, ani też w przestrzeni kuchenki.
Błyskawiczne ciasto z mikrofalówki
Jak widać, korzystanie z mikrofalówki nie niesie za sobą niebezpieczeństwa. Co więcej, dzięki kuchence mikrofalowej możemy przyrządzić pyszny deser, a zajmie nam to kilka minut. Poniżej przedstawiamy przepis na błyskawiczne ciasto z mikrofalówki, które przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom słodyczy, a szczególnie miłośnikom czekolady. Ciasto z mikrofalówki w kubku:
Składniki:
- 3 łyżki mąki
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki kakao
- 3 łyżki mleka
- 1 łyżka oleju
- szczypta proszku do pieczenia
- szczypta soli
Wszystkie składniki wymieszaj w kubku. Gdyby ciasto było zbyt gęste, dodaj odrobinę mleka. Następnie piecz w mikrofalówce około 2 minuty (czas może być krótszy lub dłuższy w zależności od kuchenki mikrofalowej). Gotowe! Do ciasta możesz dołożyć ulubione dodatki, np. maliny, nutellę, cukierki karmelowe)
Podsumowując, mikrofalówka to urządzenie którego nie trzeba się obawiać. Co prawda pozbawia jedzenie wartości odżywczych, jednak nie mniej niż inne formy jego przyrządzania. Nie grozi nam też „napromieniowanie” przez mikrofale. Co więcej, przy jej użyciu w kilka chwil możemy przygotować pyszny deser.