Jakie buty do biegania dla kobiet?

Wybór odpowiedniego obuwia do tego rodzaju treningów może mieć kluczowe znaczenie. Od niego uzależnione są zarówno Twoje wyniki, osiągnięcia, jak i bezpieczeństwo. Czym się kierować wybierając buty do biegania?

Wiele osób, które zaczynają tak modną teraz przygodę z bieganiem, nie przywiązuje większej wagi do tego, co zakłada na nogi. Niestety często kończy się to zniechęceniem spowodowanym dyskomfortem, a nawet kontuzjami, które mogą przekreślić plany treningowe na kilka tygodni.

Co powinno mieć wpływ na wybór butów do biegania?

Najłatwiej jest udać się do sklepu, w którym można liczyć na pomoc dobrze przygotowanego personelu. Po czym poznać, że ma się do czynienia z życzliwym profesjonalistą? Zapyta przede wszystkim o Twój staż jako biegacza, rodzaj podłoża, na którym będziesz trenować, częstotliwość treningów, planowane dystanse, czy przygotowujesz się do zawodów, a także, czy jesteś już po jakichś urazach, masz problemy z kolanem, stawem skokowym itp. Szczegółowy wywiad będzie podstawą do tego, by idealnie dopasować buty do Twoich planów, umiejętności oraz stanu zdrowia. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że zminimalizowałaś ryzyko ewentualnych kontuzji.

Cechy dobrych butów do biegania

Podstawą w ocenie są trzy elementy:

Amortyzacja — jest to ogromnie istotna część składowa obuwia do tego rodzaju sportu, szczególnie gdy trenujesz po twardych, asfaltowych drogach. Brak amortyzacji będzie niekorzystnie wpływał na twoją efektywność, ale przede wszystkim sprawi, że Twoje stawy będą narażone na mikrourazy, które z czasem mogą się przerodzić w groźne dla zdrowia kontuzje. Zakłada się, że ilość wkładu amortyzującego uzależniona powinna być od wagi użytkownika. Osoby cięższe potrzebują większej amortyzacji.

Podeszwa — jej rodzaj należy dobrać do powierzchni, po której się biega. Jeśli trenujesz w terenie, na naturalnej nawierzchni, w lesie, gdzie często zdarzają się górki, dołki, kępki traw, wystające kamienie, gałęzie, wybierz sztywną podeszwę, która pozwoli Ci zachować stabilną pozycję i zniwelować dyskomfort związany z nierównościami. Zwróć uwagę, by podeszwa wyposażona była w wyraźny bieżnik. Dzięki niemu możesz uniknąć poślizgnięcia się na wilgotnej nawierzchni. Jeżeli mieszkasz w mieście i biegasz głównie po asfalcie, możesz wybrać buty o cieńszej, elastycznej i gładkiej podeszwie.

Cholewka — niezwykle istotnym jest, by zapewniała właściwą wentylację. Najlepiej sprawdzi się cienki, lekki materiał z siateczki. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wybierasz buty na bieg survivalowy. Cholewka powinna być sznurowana, by móc ją idealnie dopasować do stopy. Nie może się w żadnym miejscu wbijać, ani też odstawać.

Buty do biegania dla początkujących

Zanim wyruszysz na zakupy, powinnaś wiedzieć kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości oraz bezpieczeństwie, przygotuj się na to, że trzeba będzie wydać więcej niż 100 zł. W marketach możesz dostać tzw. buty do biegania w niższych cenach, jednak zwykle ich wykonanie i materiał pozostawiają wiele do życzenia. Tanie buty mogą powodować dyskomfort podczas użytkowania i z dużym prawdopodobieństwem nie będą zbyt trwałe. Markowe buty to nie tylko znane logo, ale przede wszystkim materiały, które dłużej utrzymują właściwości danego produktu. Duży wybór obuwia sportowego znajdziesz w sklepie CCC online. Posiadają w ofercie produkty znanych producentów i często organizują atrakcyjne promocje cenowe, z których warto skorzystać.

Popularnym błędem popełnianym przez początkujących biegaczy jest zakładanie butów przeznaczonych do innego rodzaju dyscyplin. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Mogłoby się wydawać, że sport, to sport, a elementy biegu pojawiają się niemal wszędzie. Niestety bieganie to rytmicznie powtarzane wybijanie się i lądowanie. Są to ruchy, które bardzo mocno obciążają stawy, szczególnie gdy wykonujemy je nieumiejętnie, bez wprawy i znajomości teorii.

Chcąc kupić buty sportowe damskie, zaplanuj wypad do sklepu na wieczorną porę. Stopy po całym dniu będą mogły być odrobinę szersze niż rano. Dzięki temu będziesz wiedziała, czy buty nie zaczną Cię upijać w trakcie treningu. Pamiętaj też, by przymierzać je na swoją sportową skarpetkę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest