Krem pod oczy – czy warto go używać?

Krem pod oczy. Czy jest to kosmetyk potrzebny, czy też stanowi kolejny wynalazek koncernów kosmetycznych, mający na celu zwiększenie zysków? Wiele osób zastanawia się, czy kremy pod oczy różnią się o tych do twarzy. Podpowiadamy, czym różnią się kremy pod oczy od innych, czy warto je kupować oraz jakie substancje powinny znajdować się w ich składzie.

Czym różni się skóra w okolicy oczu od skóry reszty twarzy?

Skóra wokół oczu jest zdecydowanie cieńsza od skóry reszty twarzy. Ma jedynie 0,5 mm grubości, podczas gdy w innych miejscach jej grubość wynosi ok 2 mm. Na jednym centymetrze skóry w okolicach oczu znajduje się ok 20 gruczołów łojowych, podczas gdy na pozostałych obszarach twarzy jest ich około 800. Skóra na twarzy jest unaczyniona przez zarówno duże naczynia krwionośne, jak i naczynia włosowate. Wokół oczu występują jedynie naczynia włosowate. Dodatkowo włókna kolagenu i elastyny są dużo bardziej delikatne niż w innych miejscach.

Z kolei wokół oczu jest zdecydowanie więcej mastocytów – komórek układu immunologicznego, odpowiedzialnych za reakcje na podrażnienia. Dlatego też w okolicach oczu zdecydowanie bardziej widoczne są reakcje na drażniące związki. Powyższe czynniki sprawiają, że skóra wokół oczy jest niezwykle delikatna i dużo bardziej podatna na podrażnienia. Ze względu na niewielką ilość gruczołów łojowych i tym samym niską produkcję sebum wysusza się w szybkim tempie. Z kolei przez uboższe unaczynienie, jej krążenie jest słabsze, co może prowadzić między innymi do powstawania obrzęków.

Czym różni się krem pod oczy od kremu do twarzy?

Z różnic między skórą wokół oczu a skórą reszty twarzy wynika, że preparaty przeznaczone do pielęgnacji tych okolic także powinny się różnić. Ze względu na małą produkcję sebum w tych okolicach, produkty do pielęgnacji skóry wokół oczu powinny być bogate w składniki fazy olejowej. Z kolei biorąc pod uwagę delikatność i skłonność do podrażnień, dobrze, żeby zawierały składniki łagodzące. Bardzo ważne jest, żeby takie preparaty miały odpowiednio dobrane stężenie aktywne. Mają przecież bliski kontakt ze śluzówką oka. Z tego powodu poddaje się je rygorystycznym badaniom mikrobiologicznym, dermatologicznym, a nierzadko także okulistycznym.

Jakich składników szukać w kremie pod oczy?

Wybierając krem pod oczy należy pamiętać, żeby jego formuła była ja najbardziej łagodna. Warto sięgać po produkty hipoalergiczne, pozbawione substancji mogących podrażnić tak delikatną okolicę (np. substancji zapachowych). Dobrze, żeby krem pod oczy zawierał składniki takie jak:

  • Kwas hialuronowy – ma zdolność do wiązania dużej ilości wody. Dzięki temu nawilża i odżywia skórę, oraz sprawia, ze jest ona napięta.
  • Oleje roślinne – wraz z kwasem hialuronowym tworzą na skórze ochronny film. Ponadto są bogate w NNKT, a także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Mają właściwości natłuszczające i regenerujące. Sprawiają, że skóra jest elastyczna.
  • Świetlik – ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Wspomaga krążenie i uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu pomaga zwalczać obrzęki i zaczerwienienia.
  • D-pantenol – intensywnie nawilża i działa łagodząco.
  • Witamina A – bierze udział w procesach regeneracji naskórka oraz działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu opóźnia proces starzenia.
  • Witamina C – działa antyoksydacyjnie, uszczelnia naczynia krwionośne, daje efekt rozświetlenia.
  • Kolagen – wspomaga procesy regeneracji, działa regenerująco i ujędrniająco.
  • Kofeina – wspomaga krążenie, dzięki czemu pomaga zredukować obrzęki i cienie pod oczami.

Na rynku jest mnóstwo kremów pod oczy, co może sprawiać, że ciężko zdecydować się na zakup konkretnego produktu. Dlatego też zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym opisaliśmy 5 produktów do pielęgnacji okolic oczu: https://poradyfit.pl/ranking-2018-top-5-kremow-pod-oczy/

Jak aplikować krem pod oczy?

Krem pod oczy najlepiej nakładać przy pomocy palców serdecznych, ponieważ mają małą siłę nacisku. Należy nakładać go punktowo i następnie bardzo delikatnie wklepywać. Aplikację powinno się wykonywać w kierunku od zewnętrznych do wewnętrznych kącików oka. Pamiętajmy, żeby nie wmasowywać kremu, bo to może prowadzić do rozciągania skóry i utraty jej elastyczności.

Jak widać, skóra wokół oczu jest inna niż skora w pozostałej części twarzy, a kremy do oczu różnią się od tych do twarzy. Warto więc zdecydować się na wprowadzenie osobnego preparatu do pielęgnacji tej delikatnej okolicy. Dobrze również pamiętać o tym, żeby aplikować go w prawidłowy sposób. Odpowiednio pielęgnowana skóra będzie wyglądać promiennie i na długo zachowa młody wygląd.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest