Ranking najlepszych aplikacji do jazdy na rowerze

Aplikacje do jazdy na rowerze to prawdziwy must have każdego kolarza. Jednak którą z nich wybrać? 

 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zacząć przygodę z jazdą na rowerze?
  • W jaki sposób działają aplikacje do jazdy na rowerze?
  • Czy do działania takich aplikacji potrzebujesz dodatkowych akcesoriów?
  • Jaka jest najlepsza aplikacja na rower?
  • O czym świadczą dane dostępne w aplikacjach monitorujących jazdę na rowerze?

Aplikacje do jazdy na rowerze pozwalają mierzyć różnorodne parametry. Dzięki nim kolarze mogą na bieżąco rejestrować swoje osiągnięcia, rywalizować ze znajomymi, czy ustanawiać nowe cele. O czym jeszcze warto wiedzieć, wybierając taką sportową aplikację?

Zastanawiasz się, jaki rower wybrać? Jeśli tak, zapoznaj się również z tym artykułem: Jak kupić dobry rower dla siebie?

Jak zacząć zabawę z jazdą na rowerze?

Początkujący rowerzyści nie mogą przesadzić z ilością przebytych kilometrów. Na samym początku powinni przyzwyczaić swoje mięśnie do rowerowych wędrówek. Aby tak się stało, mogą pojeździć rowerem górskim po lesie, czy pagórkowatym terenie. Celem takiej wyprawy jest poprawa kondycji oraz techniki. W kwestii przebytych kilometrów — na początku wystarczą kilkukilometrowe przejażdżki. W ciągu tygodnia warto jeździć przez 3-4 dni (nie zaleca się jednak codziennej jazdy). Po kilku tygodniach można zwiększyć dystans do kilkunastu kilometrów i potem znowu — do kilkudziesięciu. Kolarz powinien ze sobą zabrać wodę, coś do jedzenia, kurtkę rowerową oraz zapasową dętkę. W plecaku warto mieć tylko najpotrzebniejsze rzeczy po to, aby jazda była zwyczajnie przyjemna. Po każdej przejażdżce rowerzysta powinien również rozciągnąć mięśnie w celu ich rozluźnienia.

Jak działają aplikacje śledzące aktywność ruchową?

Osoba śledząca własną aktywność ruchową uzyskuje dokładny obraz osiąganych wyników. Dzięki temu będzie się bardziej starać i osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Aplikacje pomagają w tym motywując sportowca. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z jazdą na rowerze, bieganiem, czy boksem, będzie mógł na bieżąco śledzić dokonania przedstawione np. na wykresach.

Aplikacje do jazdy na rowerze pozwalają:

  • monitorować poszczególne etapy treningu — program zarejestruje przebytą trasę, prędkość, tempo, czy puls;
  • monitorować cele — rowerzyści mogą codziennie sprawdzać swoje postępy i dodawać cele, które chcą osiągnąć;
  • uzyskać dostęp do statystyk — rowerzysta znajdzie w aplikacji dane dotyczące zarówno swojego zdrowia, jak i kondycji, a także aktualne informacje o wykonanej aktywności fizycznej;
  • obserwować wyniki znajomych — taka rywalizacja z przyjaciółmi pozwoli wzajemnie się motywować.

ranking najlepszych aplikacji do jazdy na rowerze 2

Czy do działania aplikacji monitorujących aktywność fizyczną są potrzebne akcesoria?

Rowerzyści powinni zadbać przede wszystkim o odpowiedni strój, kask, wygodne buty, a także plecak. Prawidłowo dobrana odzież oraz obuwie zapewnią wysoki komfort podczas jazdy. Kask pozwoli zachować bezpieczeństwo, a plecak — pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Oczywiście niektórzy sportowcy decydują się również na akcesoria elektroniczne. Najczęściej należą do nich nauszne słuchawki, smartwatch oraz opaska sportowa. Pierwsze z nich pozwalają odizolować się od dźwięków otoczenia. Niektóre z modeli łączą się z telefonem i umożliwiają prowadzenie rozmów. Opaska monitorująca (podobnie jak smartwatch) sprawdza przebyty dystans, puls oraz powiadamia o nadchodzących połączeniach. Niektóre z takich gadżetów mają również funkcję mierzenia spalonych kalorii, śledzenia wszystkich aktywności w ciągu dnia. Takie informacje przydadzą się zwłaszcza  osobom, które chcą profesjonalnie zająć się jazdą na rowerze. Odpowiadając na pytanie zawarte w nagłówku — akcesoria elektroniczne nie są koniecznością. Niektórzy sportowcy oczywiście ich używają, jednak do działania aplikacji monitorujących aktywność fizyczną wystarczy sam smartfon.

Ranking aplikacji do jazdy na rowerze – która jest najlepsza?

Jaka aplikacja do jazdy na rowerze? To pytanie zadaje sobie wiele początkujących sportowców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ mogą wybierać spośród wielu aplikacji do jazdy na rowerze, które mają zbliżone parametry. Którą z nich więc wybrać? Odpowiedzi pomoże dokonać poniższa tabela.

Nazwa aplikacji Charakterystyka 
Strava To jedna z najpopularniejszych aplikacji na rower. Użytkownicy mogą wybrać zarówno płatny, jak i bezpłatny pakiet. Pierwszy z nich jest bardzo rozbudowany. Oferuje planowanie tras, wyznaczanie celów oraz porównywanie swojej aktywności z aktywnością znajomych. Na szczególną uwagę zasługuje opcja konkurowania z użytkownikami pokonującymi te same trasy. W aplikacji dostępna jest również funkcja „Suprise Me”, która zaplanuje przebieg wyprawy po okolicy. Bezpłatny plakiet oferuje znacznie mniej możliwości. Użytkownicy mogą rejestrować przebytą trasę oraz swoją aktywność. Mają również dostęp do społeczności i obsługi zewnętrznych urządzeń. Aplikację mogą instalować użytkownicy Androida oraz iOS.
 Zdrowie (iOS) Ta aplikacja do jazdy na rowerze iOS przeznaczona jest dla użytkowników Apple. Jest ona automatycznie instalowana na każdym smartfonie z systemem iOS. Użytkownicy dzięki niej mogą monitorować swoją aktywność rowerową, jednak w bardzo okrojony sposób. Aplikacja rejestruje, chociażby przejechany dystans. Umożliwia również pobranie danych z innych urządzeń oraz aplikacji. Stanowi świetną bazę informacji dotyczących zdrowia każdego człowieka.
EXA Bike Tracker: Best Bike – Rower i Kolarstwo  EXA Bike Tracker: Best Bike – Rower i Kolarstwo to darmowa aplikacja do jazdy na rowerze. Mierzy prędkość jazdy, rejestruje oraz oznacza przebyte trasy na mapie. Podaje również lokalizację GPS i  wysokość nad poziomem morza. Użytkownicy mogą także przeglądać swoje statystyki związane z dotychczasową aktywnością rowerową. Aplikacja oferuje również możliwość dodawania znajomych, porównywania wyników z przyjaciółmi oraz organizowania zawodów sportowych. Co więcej — korzystanie z niej nie wymaga dostępu do Internetu — wystarczy sam GPS. Aplikację mogą instalować użytkownicy Androida oraz iOS.

 

 Paxira (Android) Jest to aplikacja do jazdy na rowerze dla systemu Android. Pozwala nie tylko liczyć przejechane kilometry, ale i dzielić się tym ze znajomymi. Jest bardzo prosta w obsłudze, dzięki zastosowaniu przyjaznego interfejsu. W aplikacji można stworzyć spersonalizowany profil oraz śledzić statystyki i zapisywać trasy. Można również obserwować osiągnięcia innych użytkowników (przebytą liczbę kilometrów, przebieg trasy, czy spalone kalorie). Co więcej — można nawet komentować poczynania znajomych.

 

Porównując powyższe programy można stwierdzić, że najlepszą z nich jest Strava. To prawdziwy must have dla każdego miłośnika rowerowych przejażdżek. Aplikacja pozwala nie tylko rejestrować aktywności, ale i sprawdzać czas, w jakim użytkownik pokonał trasę. Oferuje również dostęp do interaktywnej mapy oraz szlaków stworzonych przez innych rowerzystów. Z kolei dostępny w niej pakiet Route Builder umożliwia zaplanowanie wycieczki. Aplikacja oferuje także możliwość zapisania osprzętu założonego na rower damski lub męski i monitowanie jego naturalnego zużycia. Użytkownicy mogą również ze sobą rywalizować i wzajemnie się motywować. Strava to prawdziwy klasyk wśród rowerowych aplikacji.

Co mówią nam dane przedstawione w aplikacji monitorującej jazdę na rowerze?

Ciągłe monitorowanie jazdy na rowerze jest bardzo ważne. Nie dość, że użytkownicy są w stanie na bieżąco śledzić swoje osiągnięcia, to jeszcze na podstawie otrzymanych informacji mogą zdecydować, jakie podejmą następne kroki. Aplikacje monitorujące jazdę na rowerze podają wiele pomiarów. Wśród nich można wymienić chociażby tętno. Wraz z rozpoczęciem aktywności fizycznej puls może być wysoki. Po ok. kilkunastu minutach powinien spaść. Trudno jest jasno określić, jaka jego wartość jest odpowiednia. Puls zawodowych kolarzy oscyluje nawet w granicach 205. Innym parametrem, który mierzą aplikacje tego typu, jest ilość przebytych kilometrów. Należy pamiętać, aby dostosować ją do umiejętności. Pokonanie zbyt długiego dystansu może skutkować przeciążaniem organizmu. Należy na bieżąco monitorować wszystkie parametry, a w razie złego samopoczucia przerwać trening i skonsultować się z lekarzem.

ranking najlepszych aplikacji do jazdy na rowerze 1

FAQ

Jazda na rowerze — od czego zacząć?

Początkujący rowerzyści nie powinni się śpieszyć. Na samym początku muszą przyzwyczaić swoje mięśnie do pokonywania poszczególnych dystansów. Warto zacząć od kilku kilometrów, żeby z czasem dojść do nawet kilkudziesięciu.

 

Czy aplikacje na rower wymagają dedykowanych akcesoriów?

Nie wymagają. Do ich obsługi wystarczy sam smartfon. Niektóre osoby korzystają ze smartwatchów, czy opasek rowerowych, jednak ich stosowanie nie jest konieczne do działania aplikacji.

 

Jaka najlepsza aplikacja na rower?

Najlepszą aplikację na rower jest prawdopodobnie Strava. Umożliwia nie tylko planowanie trasy, czy wyznaczanie celów, ale i rywalizację ze znajomymi.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest