Pierwszy raz na siłowni – dlaczego warto korzystać z pomocy trenera personalnego?

Podjęcie decyzji o uczęszczaniu na siłownię może całkowicie zmienić życie. Regularne ćwiczenia pomagają zrzucić zbędne kilogramy, a także zadbać o kondycję, piękną sylwetkę oraz lepsze samopoczucie. Jak zacząć ćwiczyć na siłowni i dlaczego warto robić to pod okiem trenera personalnego?

Jak ćwiczyć na siłowni?

Wiek, budowa ciała, stan zdrowia, a także płeć – to istotne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, planując ćwiczenia na siłowni. Najbardziej efektywny, a zarazem bezpieczny jest indywidualnie dopasowany trening, uwzględniający potrzeby i możliwości trenującego. Do przygotowania takiego planu potrzebna jest wiedza o anatomii ciała, technice wykonywania ćwiczeń oraz umiejętność rozpoznania swoich słabych i mocnych punktów.

Wiele osób samodzielnie układa rozpiskę treningową, posiłkując się wiedzą zdobytą w Internecie lub, co gorsza, idzie na tzw. “żywioł”, zakładając że chodzi o to, aby po prostu poćwiczyć. Tymczasem nieprzemyślanie przeprowadzony trening może nie tylko przynosić zerowe efekty, utrwalać niewłaściwe nawyki, ale także prowadzić do kontuzji.

Zalety trenera personalnego

Współpraca z trenerem personalnym to zdecydowanie najlepszy sposób, by rozpocząć swoją przygodę z siłownią. Pod czujnym okiem profesjonalisty nie tylko zadbamy o swoje bezpieczeństwo, ale także szybciej zobaczymy rezultaty pracy. Co zyskujemy, ćwicząc z trenerem personalnym?

  • Wiedzę, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia i jak planować trening;
  • Indywidualnie dopasowany plan treningowy, uwzględniający nasze potrzeby oraz sposób osiągnięcia wyznaczonego celu (np. rozbudowa poszczególnych partii mięśniowych albo skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej);
  • Mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji, a także efektu przetrenowania;
  • Wsparcie w trudnych chwilach i motywację do działania – dobry trener personalny jest przy okazji doskonałym motywatorem.

Trener personalny dla zaawansowanych

Trener personalny nie zajmuje się tylko osobami początkującymi. Wiele osób zaawansowanych decyduje się na indywidualne sesje treningowe ze specjalistą. Wynika to z ich doświadczenia i świadomości, że w ten sposób mogą poprawić swoje rezultaty. Trener personalny pomaga wyeliminować złe nawyki i błędy w technice, a dodatkowo wzbogaci dotychczasowy trening o nowe ćwiczenia. Zmiana ruchu, do którego organizm zdążył się już przyzwyczaić jest świetnym bodźcem do rozwoju mięśni.

Pomoc dietetyka

Pójście na siłownię to nie wszystko. Aby osiągnąć wymarzone efekty i cieszyć się zdrowiem oraz smukłą sylwetką niezbędna jest oczywiście dobrze zbilansowana dieta. Można spróbować ułożyć ją samemu, ale jak w przypadku treningu, lepiej postawić na pomoc specjalisty, przynajmniej na początku swojej drogi do zdrowego stylu życia.

Dietetyk obliczy nasze codzienne zapotrzebowanie na poszczególne mikro- i makroskładniki oraz przekaże najważniejsze zasady zdrowego odżywiania. Najlepsze efekty osiągniemy dzięki stałej współpracy, jednak warto zdecydować się chociaż na kilka wizyt, na których dietetyk przekaże nam podstawy diety, którą później łatwiej będzie zaplanować samemu. Zmiana nawyków żywieniowych pozwoli nie tylko na zmaksymalizowanie efektów treningu, ale także poprawi codzienne samopoczucie, zwiększy nasze pokłady energii na co dzień oraz pomoże uniknąć wielu chorób czy dolegliwości.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest