Gdzie wykonać zabiegi medycyny estetycznej – klinika czy gabinet kosmetyczny?

Przed odpowiedzią gdzie wykonać zabieg medycyny estetycznej, należy najpierw zadać pytanie, które zabiegi zaliczają się do medycyny estetycznej. Nie wszystkie bowiem dobrze jest wykonać u kosmetyczki, a z niektórymi nie trzeba iść od razu do lekarza. Dobre rozeznanie w temacie to podstawa!

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna w zasadzie nie świadczy żadnych usług „medycznych”, klasyfikuje się ją jako coś pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną. Jest bardziej efektywna od pierwszej, mniej inwazyjna i czasami nawet lepsza od drugiej. Jej zadaniem jest poprawić wygląd i samopoczucie pacjentów i tym sposobem ulepszyć ich życie. Za jej pomocą można przeciwdziałać starzeniu się skóry bez żadnych operacji, poprawić sylwetkę nie męcząc się przy tym. Medycyna estetyczna oferuje masę zabiegów, z roku na rok lepszych, wykorzystując do tego: laser, światło, fale ultradźwiękowe, masaż mechaniczny, temperaturę oraz naturalne i sztuczne środki chemiczne.

Zabiegi medycy estetyczne są coraz bardziej dostępne cenowo i jest ich coraz więcej. Nic więc dziwnego, że liczba chętnych na takie usługi wzrasta, w końcu wygląd wpływa na samopoczucie – jeśli nic nie pomaga na zwiększenie zadowolenia z wyglądu, medycyna estetyczna na pewno pomoże. Do obszarów jej działania zalicza się: modelowanie ciała i usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprawę napięcia skóry twarzy, usuwanie oznak starzenia się, znamion i innych niedoskonałości wrodzonych bądź nabytych.

Zatem co i u kogo?

I tu właśnie pojawia się odpowiedź: zabiegi medycyny estetycznej najlepiej wykonać u… lekarza. Ponieważ, jak po każdym zabiegu, na ciele mogą pojawiać się podrażnienia, zaczerwienienia, wysypki – lekarz wie jak im zaradzić, czego może nie wiedzieć kosmetolog. Ponadto, kosmetolodzy nie posiadają wystarczającej wiedzy, by podjąć się wykonania zabiegów medycyny estetycznej.
W Polsce mówi się, że „zdrówko jest najważniejsze”. W tym wypadku bez wyjątku – trzeba myśleć o zdrowiu. Dlatego przed wykonaniem zabiegu należy skonsultować to z lekarzem.

Na zabiegi medycyny estetycznej zwykle decydują się ludzie zdrowi, jednak warto wiedzieć, że istnieją konkretne przeciwwskazania do ich wykonania. A przy schorzeniach przewlekłych, tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy choroba Hashimoto powinno zrezygnować całkowicie z tego typu zabiegów.
Zabiegi u kosmetyczki? Owszem – pielęgnacyjne. Zabiegi kosmetyczne, czyli wszystko, co ich dotyczy: zabiegi, które pomogą się zregenerować, zrelaksować oraz dopieścić skórę. Wszelkiego rodzaju masaże, pilingi, złuszczania, czy depilacje laserowe. Popularne makijaże permanentne także wchodzą w grę. Kosmetyczki i kosmetolodzy mogą także pomóc w przeciwdziałaniu starzenia się skóry.

Lekarzowi należy zostawić zabiegi, które naruszają skórę właściwą oraz tkankę podskórną, np. wstrzykujące botoks czy wypełniacze. Jednak lekarz bez wyjątku – musi posiadać prawo wykonywania zawodu i certyfikaty potwierdzające umiejętności. Stąd niech cena nie będzie najważniejszym kryterium w wyborze miejsca zabiegu, tylko jedyny w swoim rodzaju specjalista!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest