Pajacyki – jakie efekty dają te ćwiczenia? Ile kalorii można spalić?

Chociaż znane głównie z zajęć wychowania fizycznego pajacyki chętnie wykorzystywane są przez ćwiczących. Zawdzięczają to głównie temu, że mimo prostoty angażują szereg mięśni i spalają dużo kalorii. Dobrze wpisują się w rozgrzewkę przed treningiem, gdyż odpowiednio przygotowują organizm do dalszej pracy. Warto włączyć je do swojego planu treningowego, aby wzmocnić efekty, oraz ciało.

Pajacyki to rodzaj ćwiczenia aerobowego, czyli dość intensywnego, nastawionego na szybkie spalanie kalorii. Największą ich zaletą jest prostota i to, że nie wymagają dodatkowego sprzętu do wykonania, więc można stosować je również w domowym zaciszu. Podstawą do wykonania pajacyka jest synchronizacja ruchu rąk i nóg, co na początku może sprawiać nieco problemu. Warto na początku popracować nad odpowiednią techniką i dopiero zwiększać intensywność.

Pajacyki czyli jak poprawnie je wykonać?

Na początku należy stanąć w lekkim rozkroku i spuścić ręce wzdłuż tułowia. Głowa nie może być spuszczona, powinniśmy patrzeć przez siebie i złączyć łopatki. Możemy przystąpić do ruchu. Trzymając wciąż rozkraczone nogi wykonujemy podskok w końcowej fazie łącząc ręce nad głową i stopy ze sobą. Z kolejnym podskokiem wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy, a gdy wypracujemy odpowiednią technikę możemy zwiększyć tempo. Jeśli klasyczne pajacyki nie stanowią już dla nas wyzwania, możemy je nieco zmodyfikować i dodać obciążenia na ręce, czy nogi. Warto również spróbować wyskakiwać z półprzysiadu, co bardziej zaangażuje mięśnie, lub starać się przy co drugim skoku wykonywać go nieco wyżej niż poprzedni. Jeżeli pajace będą naszą jedyną aktywnością, bądź tą, której poświęcimy więcej uwagi należy odpowiednio rozgrzać ręce i nogi. Po wykonaniu ćwiczenia nie wolno zapomnieć o rozciąganiu, które minimalizuje bóle mięśni, oraz znane wszystkim zakwasy.

ejercicio de jumping jacks

Pajacyki – efekty

Pajacyki przede wszystkim służą osobom preferującym szybkie i intensywne ćwiczenia, gdyż w 20 minut możemy spalić nawet 300 kalorii. Dodatkowo są stosunkowo łatwe, zatem wykonywać mogą je również początkujący. Poza tym podnoszą puls, oraz przyśpieszają proces dystrybucji krwi, dlatego idealnie nadadzą się na rozgrzewkę. Choć proste, angażują wiele mięśni w tym pośladkowe, czy łydki. Jeśli wykonujemy je odpowiednio, możemy również napiąć brzuch, co zadziała również na tą partię ciała. Pozytywy z wykonywania pajacyków nie kończą się jednak na wspomaganiu procesu odchudzania i angażowaniu mięśni. Ćwiczenie poprawia naszą kondycję, dzięki czemu czas naszych treningów może się zwiększyć, bez nieprzyjemnych skutków. Jak każda aktywność fizyczna poprawiają samopoczucie, ale również jesteśmy bardziej świadomi własnego ciała.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest