O butach do biegania słów kilka

O tym, że odpowiednie przygotowanie do treningu gwarantuje jego właściwy przebieg, wie każdy amator sportu. Reguła ta dotyczy szczególnie fanów biegania, którzy w trakcie wykonywania treningu narażeni są na ponadprzeciętną eksploatację swojego organizmu. Bieganie, choć jest czynnością niezwykle zdrową z perspektywy funkcjonowania całości ludzkiego organizmu, może jednak wywołać liczne obrażenia miejscowe. Do nich zaliczają się między innymi urazy stóp oraz otarcia skóry. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się jak wybrać odpowiednie buty do biegania, aby trening przebiegał w sposób najbardziej komfortowy.

Buty butom nierówne

Jedną z najważniejszych cech różnicujących dostępne rodzaje butów do biegania jest powierzchnia, do której są one przeznaczone. Jak wiadomo, biegać można zarówno po asfalcie, betonie czy chodniku, jak i nawierzchni nieutwardzonej; leśnych ścieżkach i polnych drogach. W zależności od poziomu twardości i równości powierzchni powinniśmy sięgnąć po buty wyposażone w odpowiednią ilość pianki amortyzującej oraz odpowiednio profilujące ustawienie naszych stóp.

W przypadku osób biegających po nawierzchni naturalnej, warto sięgnąć po buty o dobrze wyprofilowanym kształcie podeszwy, które gwarantują wysoki poziom przyczepności do nierównego podłoża.

Wybór butów a ciężar organizmu biegacza

Równie istotnym kryterium jest waga osoby biegającej. Zazwyczaj przyjmuje się, że biegacze ważący więcej niż 80-90 kilogramów powinni sięgać po buty amortyzujące. Jest to istotne z perspektywy działanie całego organizmu oraz układów kostnego i stawowego. Odpowiednia amortyzacja może obniżyć stopień eksploatacji naszego kręgosłupa oraz stawów kolanowych i biodrowych.

Jak i kiedy przymierzać buty?

Przystępując do zakupu butów do biegania, warto także dokonać tego o odpowiedniej porze dnia. Jest to niezwykle ważna sprawa, gdyż nasze stopy mają tendencję do niewielkiej zmiany kształtu i wielkości w ciągu dnia. Idealną porą jest popołudnie, gdy stopy są już nabrzmiałe w rezultacie kilku godzin chodzenia. Jeśli przystąpimy do przymierzania butów rano, gdy nasze stopy są wypoczęte, może się okazać, że zakupione obuwie będzie potem po prostu za małe. Należy pamiętać, że w czasie treningu biegowego nasze stopy mają tendencję do puchnięcia.

Przymierzając poszczególne buty, warto sugerować się swobodą ruchu palców. Jeśli po ubraniu buta możemy swobodnie poruszać największym palcem, oznacza to, że but jest w odpowiednim rozmiarze. Warto także sprawdzić poziom stabilizacji stopy; poprzez jej przesuwanie do przodu i tyłu. Szczególnie istotne jest, by wybrana przez nas para butów nie obcierała boków pięt oraz ścięgna Achillesa. Warto także uzbroić się w cierpliwość. Nie każdy but do biegania będzie pasował od razu. Niekiedy trzeba poczekać kilka lub kilkanaście treningów, aby dany but dopasował się do kształtu i rozmiaru stopy.

Gdzie kupować buty do biegania?

Poszukując sprawdzonego dostawcy butów do biegania, warto zapoznać się z ofertą sklepu internetowego runshop.pl. Wśród dostępnych produktów znajdziemy odzież i akcesoria przeznaczone do stosowania w trakcie treningu biegowego, w tym także buty. Polityka sprzedaży runshop.pl uwzględnia indywidualne potrzeby klientów, dlatego każdy zakupiony produkt podlega zwrotowi w terminie 14 dni.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest