Niezbędne wyposażenie rowerzysty – przygotuj się do nowego sezonu!

Okres wakacji i urlopów sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Jak przygotować się do nowego sezonu rowerowego? Jakie elementy wyposażenia zwiększą Twoje bezpieczeństwo i wygodę? W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć? Poniżej – wszystko, co warto na ten temat wiedzieć.

Elementy obowiązkowe

Przed rozpoczęciem sezonu warto dokonać szczegółowego przeglądu roweru – można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Przed pierwszą jazdą należy sprawdzić sprawność hamulców i przerzutek, dopompować opony i nasmarować ruchome elementy roweru. Warto upewnić się, czy pojazd wyposażony jest we wszystkie, wymagane przez polskie prawo, elementy. Ich pełna lista zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rower, którym będziesz poruszać się po publicznych drogach, musi być wyposażony:

  • w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej umieszczone z przodu,
  • w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu,
  • w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej umieszczone z tyłu,
  • w co najmniej w jeden sprawny hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Musisz pamiętać, że poruszając się niekompletnie wyposażonym rowerem, narażasz się na mandat, a przede wszystkim stwarzasz zagrożenie dla samego siebie i innych uczestników ruchów.

Niezbędne wyposażenie rowerzysty

Polskie prawo nie nakłada na rowerzystów obowiązku jeżdżenia w kasku – warto jednak rozważyć zaopatrzenie się w to dodatkowe zabezpieczenie. Kask rowerowy już dawno przestał być uważany za „obciachowy” dodatek. Dzięki niemu możesz uniknąć poważnych obrażeń głowy, które mogą powstać np. w wyniku pozornie niegroźnego upadku, do którego może dojść podczas wjeżdżania pod krawężnik lub inną przeszkodę. Warto jednak uświadomić sobie to, że w przypadku kolizji z szybko poruszającym się samochodem, kask nie gwarantuje ochrony. Najlepszym zabezpieczeniem jest ostrożność i zdrowy rozsądek, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

1

Jeżeli planujesz poruszać się po zmroku poza terenem zabudowanym, Twoje bezpieczeństwo zwiększa kamizelka odblaskowa. Nosząc ją będziesz widoczny nawet z odległości 150 metrów. Dzięki temu kierowcy samochodów będą mieli więcej czasu na reakcję. Innym rozwiązaniem są odblaskowe opaski, które umieszcza się na ramionach lub nad kostkami, oraz nakładka na siodełko z odblaskiem. W nocy, na nieoświetlonych terenach, przednie i tylne lampki przymocowane do roweru mogą nie być wystarczającym rozwiązaniem – kamizelki i elementy odblaskowe to niedrogi i dość skuteczny sposób, dzięki któremu zwiększysz swoją widoczność na drodze, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.

Dodatkowe akcesoria

Rower to środek transportu, który coraz częściej zastępuje samochód czy komunikację miejską. Jeżeli codziennie dojeżdżasz nim do pracy, szkoły lub na uczelnię, zadbaj o to, by pod koniec dnia Twój pojazd czekał na Ciebie w tym samym miejscu, w którym go zostawiłeś. Niestety, najtańsze linki nie stanowią przeszkody dla potencjalnego złodzieja – „fachowcowi” pokonanie takiego zabezpieczania może zająć mniej niż minutę. Warto więc zabezpieczyć rower solidnym metalowych łańcuchem lub U-lockiem, czyli zapięciem w kształcie litery U.

Każdemu rowerzyście przyda się także sportowy plecak, który znajdzie zastosowanie nie tylko podczas wycieczek za miasto – modele wyposażone w specjalne przegródki pozwolą Ci bezpiecznie transportować np. laptopa. Nie można także zapomnieć o przydatnych, wielofunkcyjnych torbach, które – zgodnie z preferencjami – można nosić albo na ramieniu, albo przypiąć na czas podróży do roweru. Alternatywą jest elegancki koszyk w iście paryskim charakterze, który – przypięty do kierownicy – będzie szykownym i ekologicznym rozwiązaniem do przewożenia zakupów.

5

Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia jest opaska na telefon, przydatna zwłaszcza wtedy, gdy podczas jazdy korzystasz z nawigacji czy z aplikacji mierzącej Twoje osiągi. Opaska zapewnia wygodny dostęp do urządzenia, a jednocześnie chroni je przed upadkiem i uszkodzeniem. Jeżeli planujesz dalsze, kilkudniowe wycieczki rowerowe, pamiętaj, by na wszelki wypadek zaopatrzyć się w zapasową dętkę oraz zestaw najpotrzebniejszych narzędzi – wśród nich powinno się znaleźć wielofunkcyjne narzędzie multitool, zestaw kluczy imbusowych oraz pompka rowerowa.

Szeroki wybór akcesoriów rowerowych, które przydadzą się zarówno podczas dalszych wypraw, jak i codziennych przejażdżek rowerowych, znajdziesz w sklepie internetowych Tchibo: https://www.tchibo.pl/wszystko-na-temat-roweru-c400074067.html

„Artykuł sponsorowany”
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest