Najlepsza pora do ćwiczeń

Każda pora dnia na fizyczną aktywność jest dobra. Ważne jest to by trenować regularnie. Naukowcy udowodnili, że osoby, chcące m.in. pozbyć się za dużej masy ciała, nabrać masy albo poprawić wytrzymałość powinny ćwiczyć w określonych godzinach, aby trening dał wymierne efekty

Jakie pory dnia wybrać?

Najlepsza pora na ćwiczenia dla odchudzających się osób to poranek. Rano metabolizm jest pobudzony, dlatego chroni on organizm przed magazynowaniem za dużej ilości tłuszczyku oraz stymuluje go do szybkiego spalania kalorii. Dlatego ćwicząc rano, można bardziej pobudzić metabolizm, gdyż działa on na „turbodoładowaniu”. W wyniku tego proces przemiany materii ulega przyspieszeniu w trakcie treningu, oraz na parę godzin po zakończeniu wysiłku. Pozwala to na spalenie kalorii w czasie dnia. Oprócz tego w trakcie ćwiczeń uwalniają się endorfiny, które silnie pobudzają i poprawiają nastrój.

Trening a jedzenie

Trening na czczo jest efektywny, gdy trwa ok. 30 minut. Poranne treningi na pusty żołądek są problematyczne, gdy są za bardzo intensywne albo trwają za długo. Jeśli ktoś zdecyduje się na trening na czczo, to po jego ukończeniu powinien zjeść posiłek, który jest bogaty w białko. W przeciwnym trening spowoduje katabolizm mięśni, a więc degradację tkanki mięśniowej.

Metabolizm w godzinach popołudniowych

Badania wykazały, że szczyt wytrzymałości notuje się późnym popołudniem (w godzinie 16-19). Wtedy znowu uaktywnia się metabolizm (ale nie tak silnie jak rano) – serce pompuje w związku z tym więcej krwi, a poziom hormonów stabilizuje się, zaś mięśnie reaktywują swe siły i zwiększa się wytrzymałość organizmu. Oprócz tego wzrasta temperatura ciała ( największa temperatura występuje o godzinie 18.), dlatego maleje ryzyko kontuzji a przewodzenie impulsów nerwowych ulega przyspieszeniu. Jest to ważne dla osób, wykonujących ćwiczenia na siłę, gdyż wymagają one dużego wysiłku.

Zaletą późnopopołudniowych oraz wieczornych ćwiczeń jest to, że redukują stres, pozwalają się odprężyć i zapewniają spokojny sen. Badania, które opublikowano w magazynie „Journal of Physiology” wykazały, że trening w godzinach popołudniowych pomaga w regulowaniu wewnętrznego zegara w organizmie przez wyciszenie, oraz rozładowanie negatywnych emocji i stresu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest