KRAV MAGA – na czym polega? Zasady, efekty i opinie

Krav Maga ma opinię bardzo brutalnego sportu jednak mało kto wie, że Krav Maga to sztuka walki stworzona na potrzeby Sił Obronnych Izraela, której początek przypisuje się na 30 lata XX wieku. Sama nazwa z hebrajskiego oznacza walkę w bliskim kontakcie. Na czym polega Krav maga? Czy jest to sztuka walki dla każdego?

Na czym polega Krav Maga?

Krav Maga jest to system samoobrony łączący techniki ze sztuk walki takich jak boks, judo czy zapasy. W przeciwieństwie do innych sztuk walki nie posiada głębszej filozofii, głównym założeniem jest ochrona własna przy użyciu najskuteczniejszych technik bez względu na pozycję. System ten opiera się na szybki działaniu pod presją, przy wyborze ataku należy przewidzieć wszystkie możliwości w jak najkrótszym czasie tak aby zaatakować szybko i precyzyjnie. Atak ma pozbawić przeciwnika siły do dalszej walki. Musimy pamiętać, że Krav Maga to nie tylko walka wręcz, ale również walka z użyciem dostępnych przedmiotów nawet takich jak damska torebka czy klucze. Technika ta opiera się na uderzenia w punkty strategiczne, które mogą unieruchomić przeciwnika takie jak oczy, gardło, krocze czy staw skokowy.

Krav Maga zasady

Ten system walki opiera się na 4 zasadach:

  1. Unikaj niebezpiecznych miejsc
  2. Jeśli znajdziesz się w niebezpieczeństwie wycofaj się w bezpieczne miejsce jak najprędzej.
  3. Jeśli oddalenie się nie jest możliwe to zaatakuj przeciwnika używając wszystkich dostępnych przedmiotów, które mogą ułatwić samoobronę.
  4. Jeżeli w okolicy nie możesz znaleźć żadnego przedmiotu to walcz wykorzystując najskuteczniejsze ataki.
    Warto wspomnieć, że Krav Maga posiada dwie odmiany, cywilna i militarna. W odmianie cywilnej Krav Magi głównym założeniem jest obrona własna, w przypadku wersji militarnej głównym założeniem jest obrona, a nawet zabicie przeciwnika.

Krav Maga efekty

Treningi nie są treningami, które mają za zadanie poprawić naszą budowę ciała. Głównym punktem jest nauka sztuki walki i reguł panujących w tym systemie. W przypadku samoobrony warto zwrócić uwagę na fakt, że nauka przeprowadzana z dużą starannością w poszanowaniu z panującym prawem co można zauważyć już po samych zasadach sztuki walki jaką jest Krav Maga.

Krav Maga opinie

Krav Maga ma opinię brutalnego sportu, jednak gdy przyjrzymy się bliżej jest to sztuka walki, która pomoże nam nabrać pewności siebie oraz w przypadku zagrożenia życia przygotuje nas do obrony własnej jak i bliskich. Treningi są przydatne zwłaszcza dla osób pracujących w służbach mundurowych, ale również i dla kobiet.

Krav Maga dla dzieci

Krav Maga wydaje się być sportem nie dla dzieci, jednak Krav Maga jaką poznają dzieci wygląda inaczej niż treningi dla dorosłych. Treningi nie tylko uczą dzieci sposobów samoobrony, które mogą okazać się przydatne w przyszłości, ale również rozwinąć pasję do sportu, opanować stres i nauczyć zasad moralnych i bezpiecznych nawyków. Program dla dzieci nie zawiera drastycznych ataków oraz nie zachęca do używania przemocy, wręcz przeciwnie – kładzie się duży naciska na tolerancję i poszanowanie drugiego człowieka. Dodatkowym atutem jest możliwość zdobycia coraz wyższego stopnia z biegiem czasu. Krav Maga może pozostawiać nie smak po pierwszym wrażeniu jednak warto wgłębić się w tę sztukę walki zwłaszcza jeśli zależy nam na własnej obronie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest