Koci grzbiet – ćwiczenie wzmacniające mięśnie kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to bardzo powszechny problem. Praca wykonywana zza biurka, noszenie ciężkich torebek czy plecaków, niewygodne buty to tylko nieliczne przyczyny nieprawidłowej postawy ciała i co za tym idzie również problemów z kręgosłupem. A o ten organ powinniśmy dbać ze szczególną uwagą.

Bóle pleców – skąd się biorą?

Mięśnie wokół kręgosłupa odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowej postawie ciała i nie tylko. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona układu kostnego kręgosłupa przed uszkodzeniami mechanicznymi. Uszkodzenia takie mogą być wynikiem urazów np. w wyniku wypadku, ale przede wszystkim mogą być skutkiem zbyt dużego obciążenia dla naszego kręgosłupa. Mięśnie te zapewniają prawidłowe ułożenie poszczególnych kręgów względem siebie oraz utrzymują prawidłowe położenie całego „słupa” zarówno podczas ruchu jak i odpoczynku.

Jednak jak każde mięśnie, które wykonują pracę również te są narażone na przeciążenia i zmęczenie. Do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest dobre krążenie krwi wraz z którą dostarczamy tlen i składniki odżywcze oraz ułatwiamy pozbycie się szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki temu mięśnie prawidłowo się kurczą i rozciągają. Niestety wystarczy niewielkie przemęczenie lub przyjęcie choćby na chwilę nieprawidłowej postawy ciała lub pozycji podczas snu, a ból pleców zaraz nam dokucza. Najczęściej jest to właśnie ból pochodzenia mięśniowego. Na szczęście w takich przypadkach możemy sobie pomóc wykonując proste ćwiczenia rozgrzewające lub rozciągające. Dziś na tapecie mamy koci grzbiet.

Koci grzbiet – na co działa i jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie

Ćwiczenie powszechnie znane jako koci grzbiet to ćwiczenie rozgrzewające odcinek piersiowy. Rozgrzanie mięśni powoduje ich relaksację, ustępuje napięcie oraz tzw. sztywność. Poprawia również krążenie krwi. Wszystko to sprawia, że sam kręgosłup będzie miał odpowiednią ochronę oraz ułożenie (napięte mięśnie mogą uciskać na kręgi).

Jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie? Podpowiadamy poniżej

Pozycja wyjściowa:
Przyjmujemy pozycję w klęku podpartym. Biodra, ramiona, plecy oraz głowa powinny stanowić jedną linię. Kolana umieszczamy na szerokość bioder a stopy wyprostowujemy (wierzch stopy kładziemy na podłodze). Ręce proste w łokciach rozstawiamy na szerokość barków.

Koci grzbiet:
Wykonujemy głęboki wdech nosem. Wraz z wydechem przez usta głowę powoli kierujemy ku mostkowi (chowamy ją między ramiona). Jednocześnie plecy w odcinku piersiowym podnosimy do góry tworząc łuk. Biodra lekko przesuwamy do przodu. W takiej pozycji należy pozostać przez ok. 5 – 10 sekund.

Rozciąganie:
Robiąc głęboki wdech wykonujemy ruch w przeciwnym kierunku. Głowę powoli podnosimy i wyginamy do tyłu tak, aby zobaczyć sufit. Dzięki temu zabiegowi rozciągamy szyję. W tym samym czasie plecy wyginamy w dół tak, aby brzuch znalazł się jak najbliżej podłogi. Biodra pozostają w pozycji wyjściowej. W takim układzie należy pozostać również ok. 5-10 sekund

Całe ćwiczenie należy wykonać ok 8-10 raz w wolnym tempie.

Koci grzbiet jest ćwiczeniem zalecanym każdej osobie, która boryka się z problemem bolących pleców. Nie zaszkodzi także kobietom w ciąży, a wręcz przeciwnie – może pomóc. Ciąża bardzo obciąża kręgosłup w związku z czym regularne rozciąganie pleców przyniesie ulgę nie stanowiąc zagrożenia dla dziecka.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest