Planujesz zdobyć najwyższy szczyt w Polsce? Dowiedz się więcej o wejściu na Rysy!

Rysów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Choć zdobycie tego najwyższego szczytu w Polsce nieustannie kusi miłośników górskich wypraw, to należy mieć świadomość, że nie jest to góra dla każdego. W końcu wejście na Rysy do najłatwiejszych nie należy: duża wysokość względna, wymagające podejścia i ekspozycja – z wszystkim tym musimy się liczyć, wybierając się w tę część Tatr Wysokich. Przed wyruszeniem na szlak warto nie tylko zadbać o odpowiednią odzież oraz sprzęt, lecz także upewnić się, że pokonanie planowanej trasy mieści się w granicach naszych możliwości.

Najwyższy szczyt w Polsce

Rysy to góra położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Składa się z trzech wierzchołków, z których najwyższy jest środkowy, znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Granica państw przebiega przez wierzchołek północny (2499m), który stanowi najwyższy szczyt w Polsce i należy do Korony Europy. Rysy charakteryzują się dużą wysokością względną, wznosząc się ponad 1100 metrów ponad powierzchnię Morskiego Oka.

Wejście na Rysy: dla kogo?

Szlak prowadzący na Rysy (szczególnie ten od polskiej strony) uważany jest za jeden z najtrudniejszych w Tatrach. Trasa wymaga od wędrowców odpowiedniego doświadczenia i dobrej kondycji fizycznej. Dużą rolę odgrywać będzie także odpowiednia odzież turystyczna i sprawdzony sprzęt niezbędny do przeprowadzenia takiej wyprawy. Planując wejście na Rysy, warto wyruszyć na szlak w godzinach porannych. Nie tylko ze względu na długość trasy i jej stopień zaawansowania, lecz także ze względu na zmienność warunków. Pogoda często załamuje się w godzinach przedpołudniowych, dlatego poranne wyruszenie na szlak i dotarcie na szczyt przed ewentualnym pogorszeniem warunków ułatwi – w razie sytuacji kryzysowej – znalezienie drogi powrotnej i bezpieczne dotarcie do miejsca wyjściowego.

Szlaki turystyczne

Planując wejście na Rysy, mamy do wyboru dwa szlaki turystyczne. Oba są dwukierunkowe – jeden prowadzi od polskiej, a drugi od słowackiej strony.

  • Czerwony szlak prowadzący od schroniska nad Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu i przez Bulę pod Rysami na Wierzchołek Rysów.
  • Czas przejścia od schroniska nad Morskim Okiem nad Czarny Staw: 50 minut (wyjście) 40 minut (zejście).
  • Czas przejścia znad Czarnego Stawu na szczyt Rysów 3 godziny (wejście) 2:30 godziny (zejście).

Wejście na Rysy tą trasą jest zdecydowanie trudniejsze od podejścia od słowackiej strony. Szlak okrąża Morskie Oko, a następnie wspina się na Czarny Staw pod Rysami. Należy wejść w region Kotła pod Rysami i wejść na kamienistą ścieżkę, która prowadzi do Buli pod Rysami. Dalej szlak zmienia swój charakter i pojawiają się pierwsze zabezpieczenia w postaci łańcuchów. Szczególną trudnością odznacza się Przełączka pod Rysami (2469 m).

  • Niebieski i czerwony szlak prowadzące od schroniska nad Popradzkim Stawem, przez Dolinę Mięguszowiecką, Żabie Stawy Mięguszowieckie, Chatę pod Rysami, aż na przełęcz Waga i wierzchołek Rysów.
  • Czas przejścia od Popradzkiego Stawu do schroniska pod Rysami 2:15 godziny (wyjście) 1:45 godziny (zejście).
  • Czas przejścia ze schroniska pod Rysami do Rysów 1 godzina (wyjście) 45 minut (zejście).

Wejście na Rysy tym szlakiem jest stosunkowo łatwiejsze od polskiego. Początkowo prowadzi łagodnie w głąb Doliny Mięguszowieckiej aż po Chatę pod Rysami. W trudniejszych miejscach na trasie zamontowane są łańcuchy i metalowe schody. Ekspozycja pojawia się dopiero na ostatnim odcinku szlaku, tuż przed wierzchołkiem Rysów.

Wypadki na Rysach

W historii wypraw na najwyższy szczyt w Polsce odnotowano wiele wypadków, w tym także śmiertelnych. Do najczęstszych przyczyn zalicza się przede wszystkim:

  • lekceważenie zalegającego śniegu (który utrzymuje się na Rysach nawet do późnego lata);
  • brak kondycji fizycznej lub psychicznej potrzebnej do wejścia na Rysy (w tym także brak odporności na ekspozycję);
  • brak zaznajomienia się ze stopniem zaawansowania szlaku;
  • nieodpowiednia odzież i obuwie trekkingowe;
  • kruchość skał.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest