Kettlebell swing – zasady, efekty, opinie

Powrót do dawno zapomnianych gadżetów, produktów i technik obserwujemy w ostatnich latach w bardzo wielu dziedzinach życia. Dobrym przykładem ilustrującym to zjawisko może być na przykład popularność kaszy jaglanej – przez wiele lat nieobecna, dziś uważana jest za jedno z superfoods. W dziedzinie aktywności fizycznej podobny los spotkał kettlebell – to rodzaj odważników, które wyglądem przypominają nieco armatnią kulę z uchwytem. Czy wiesz, że ćwiczenia kettlebell okazują się bardziej skuteczne niż tradycyjny trening z hantlami? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym przyrządzie!

Kettlebell swing – zasady

Charakterystyczne dla ćwiczeń z wykorzystaniem kettlebell jest zaangażowanie wielu mięśni w tym samym czasie. W większości treningów z kettlebell wykonujemy serie trwające kilka minut, podczas których wykonujemy ten sam ruch. Kettlebell można wykorzystać w czasie treningu na wiele sposobów, dlatego uważane są za element treningu ogólnorozwojowego. Swing to podstawowy ruch w czasie treningu z kettlebell. Jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń z kettlebell jest rosyjska odmiana ćwiczenia, które polega na tym, że wprawiamy kettlebell w ruch, huśtając go między nogami, aż sięgnie wysokości klatki piersiowej. Natomiast wykonując swing w wersji amerykańskiej, kettlebell powinien sięgnąć czoła. Kettlebell służy również do ćwiczeń jednej ręki oraz podrzutów i opuszczeń tak jak w przypadku normalnych ciężarów.

Trening z kettlebell jest odpowiedni dla każdej osoby, która chce połączyć trening siłowy z wytrzymałościowym. Ponadto trening z kettlebell poprawia sprawność i koordynację. Ćwiczenia z kettlebell pozwalają budować siłę, ale bez budowy masy mięśniowej. Kettlebell jest zatem dobrym ćwiczeniem dla pań, które dodatkowo mogą ujędrnić nogi i pośladki.

Trening z kettlebell – efekty

Wszechstronność kettlebell sprawia, że jest to przyrząd, po który bez obaw sięgać mogą niemal wszyscy pragnący równomiernie kształtować swoją sylwetkę. Ćwiczenia z odważnikami nie rozbudowują masy mięśniowej, a tylko wzmacniają mięśnie. Pozytywny wpływ ćwiczeń z kettlebell na mięśnie głębokie sprawia, że łatwiej nam utrzymać prostą sylwetkę – w ten sposób można skutecznie pozbyć się bólu pleców.

Już po kilkunastu sesjach treningowych z odważnikami zaobserwujesz pozytywne efekty, takie jak:

  • Poprawa ogólnej sprawności fizycznej: koordynacji ruchowej, motoryki i gibkości. Dzieje się tak dlatego, że ćwiczenia z kettlebell wymuszają na ćwiczącym utrzymywanie równowagi. Pozwala to uzyskać większą świadomość ciała i chroni przed urazami mechanicznymi podczas wykonywania codziennych czynności.
  •  Zwiększenie siły i wydolności organizmu bez widocznego przyrostu masy mięśniowej. Trening kettlebell to idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na ogólnym wzmocnieniu ciała, a nie na superatletycznej sylwetce. Odważniki sprawiają, że sylwetka kształtuje się harmonijnie i równomiernie.
  • Poprawa kondycji całego organizmu. Jeśli stworzysz odpowiedni plan treningowy z kettlebell, zawierając w nim zarówno elementy treningu siłowego, jak i kardio, szybko zauważysz, że czynności wcześniej przyprawiające Cię o zadyszkę przestały być męczące. Wzmocnisz serce i cały układ krążenia – a to zawsze dobra wiadomość!

Kettlebell – opinie

Często jest tak, że nie wszystkim odpowiada atmosfera siłowni: czasem trzeba czekać, aż zwolni się przyrząd, nie do końca wiadomo jak wykonywać niektóre ćwiczenia, niektórzy nadto rozbudowani bywalcy podchodzą do zadań zbyt ambicjonalnie, z pogardą patrząc na nowicjuszy lub osoby wybierające mniejsze obciążenia.

Godzinna sesja Kettlebell pozwala na bardzo intensywny trening różnych partii mięśni bez długotrwałych zastojów. To kompletne rozwiązanie dla naszego organizmu: dlatego, że trening ciągły jest najbardziej wydajny zarówno pod względem spalania kalorii jak i rzeźbienie wyglądu ciała.

Czasem można się spotkać z opiniami, że Kettle są przeznaczone tylko dla facetów. To nieprawda! Kobiety bardzo chętnie wybierają ten rodzaj treningu, ze względu na bardzo szybko widoczne efekty spalania tkanki tłuszczowej.

Oczywiście, niektórych mogą przerażać filmy instruktażowe na Youtubie, w których potężnie zbudowani faceci machają ciężarami po 50 kg. Pamiętaj jednak, że większość z nich to zawodowi instruktorzy, którzy nie robią nic innego przez całe życie. Dlatego też nie obawiaj się, że nagle bicepsy rozrosną Ci się do olbrzymich rozmiarów i zaczniesz przypominać sportsmenki występujące na zawodach kulturystycznych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest