Jazda rowerem po górach. Jak się przygotować?

Ekstremalna jazda górska jest zarezerwowana głównie dla prawdziwych pasjonatów i doświadczonych rowerzystów. To świetny sposób na pobudzenie różnych partii mięśni, a przy tym na aktywny wypoczynek i nietypową formę zwiedzania nowych miejsc. Rower to ten typ pojazdu, który szczególnie dobrze sprawdza się na górskich szlakach. Jednak do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować. Nie wystarczy byle jaki sprzęt i ubiór. O czym powinniśmy pamiętać, zanim ruszymy w drogę?

W przypadku jazdy wyczynowej rower górski to zupełna podstawa. Będzie niezastąpiony na terenach błotnistych, kamienistych i nierównych. W górach musimy liczyć się z faktem, że nasz sprzęt niejednokrotnie zmierzy się ze sporymi trudnościami. Taka forma sportu wyczynowego wymaga więc odpowiedniego wyposażenia określanego mianem MTB (Mountain Terrain Bike). Nie sprawdzą się tutaj „przypadkowe” rowery które zakupiliśmy na promocji w pobliskim sklepie. Rower górski z prawdziwego zdarzenia wyróżnia się lekką ramą wykonaną z włókna węglowego, aluminium, lub tytanu. Dla efektywnej jazdy górskiej, która będzie zarówno satysfakcjonująca, jak i bezpieczna, nierzadko konieczne są dodatkowe modyfikacje sprzętowe.

Do najczęściej wybieranych i polecanych komponentów rowerowych do MTB, w które warto inwestować, należą produkty od japońskiej marki Shimano z serii Deore. Elementami, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, będą przede wszystkim: opony, mechanizm korbowy i przerzutki. Ogumienie musi być dobrane rozmiarowo, a także gwarantować płynność i szybkość jazdy. Wśród innych produktów polecanych do MTB znajduje się m.in. korba Shimano Deore, stworzona specjalnie do użytku na trudnych trasach i zaawansowanej turystyki. Kolejne na liście są odpowiednie przerzutki. Idealnym przykładem są w tym przypadku Shimano Deore XT Shadow, które zapewniają precyzję i nieodczuwalność zmiany przełożeń w trakcie pedałowania, co zdecydowanie poprawia komfort jazdy po nierównym terenie. Jak widać, każdy z tych komponentów powinien pochodzić z serii zaprojektowanych specjalnie do MTB.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz tego, pamiętajmy, że „przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego w trasę warto zabrać ze sobą zapasowe klocki hamulcowe, dętkę, , a także łyżki do opon i sprawną pompkę. Wybierając się w góry, musimy brać pod uwagę zmienność pogody, utrudnienia pojawiające się na trasie, nierówny i kamienisty teren, oraz możliwość wystąpienia śliskiej nawierzchni. Wszystko to wiąże się z ryzykiem uszkodzenia roweru. Dlatego najlepiej stawiać na osprzęt od zaufanych, sprawdzonych producentów, stworzony z myślą o jeździe górskiej.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem wyposażenia, który ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo, jest kask. Pomijanie tej niezastąpionej ochrony głowy wiąże się z ogromnym ryzykiem. Zawsze wybieraj tylko ten model kasku, który posiada odpowiednie atesty. Równie istotny jest odpowiedni strój. Powinien być elastyczny i maksymalnie wygodny. Musi przylegać do ciała – dzięki temu będziemy pewni, że nie zahaczymy o nic w czasie jazdy, co jest bardzo prawdopodobne na terenach zalesionych. Dodatkowy komfort zapewni nam spodenki ze specjalną . Warto inwestować w taki typ odzieży, w której poszczególne elementy ubioru są wykonane ze specjalnych materiałów odprowadzających pot i pozwalających skórze oddychać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest