Jakie buty sportowe będą najlepsze na trening?

Wybór butów sportowych na trening ma spore znaczenie, ponieważ w trakcie uprawiania sportu ogromne znaczenie ma wygoda, komfort, a także amortyzacja. Rzeczywiście dobre buty to podstawa udanego i bezpiecznego treningu. Jakie obuwie sportowe wybrać i czym się kierować przy zakupie? Sprawdź nasze porady i wskazówki.

Buty sportowe na trening – najważniejsze cechy obuwia

Decydując się na zakup butów sportowych na trening, warto zastanowić się nad tym, do jakich aktywności będzie służyło obuwie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że inne buty sprawdzą się do biegania, inne do sali fitness, a jeszcze inne na czas ćwiczeń siłowych. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie swojego celu i zakresu aktywności oraz ćwiczeń. Warto wziąć pod uwagę następujące cechy obuwia sportowego:

  • Rozmiar butów powinien być dobrany w sposób indywidualny, a więc obuwie nie może być zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Warto wiedzieć o tym, że zwykle zaleca się zakup butów sportowych o pół rozmiaru większych niż standardowe obuwie, ponieważ w trakcie ćwiczeń zwiększa się ukrwienie stóp i ich rozmiar może się nieco powiększyć.
  • Materiał obuwia sportowego to kolejna ważna cecha. Zdecydowanie należy postawić na specjalny materiał sportowy, który jest komfortowy, miękki i pozwala skórze oddychać. Świetnym przykładem są tutaj buty Puma dostępne w CCC:https://ccc.eu/pl/meskie/marki/puma, które wykonane są z włókien syntetycznych oraz skóry naturalnej.
  • Podeszwa, która powinna być dopasowana do rodzaju aktywności sportowej. Przykładowo w butach do fitnessu podeszwa powinna być wykonana z delikatnej pianki, w obuwiu do biegania podeszwa powinna być twardsza i grubsza, a dodatkowo może posiadać specjalne żelowe wkładki.
  • Amortyzacja, czyli ważny czynnik, który pomaga w zachowaniu prawidłowej postawy ciała i zmniejsza ryzyko przeciążeń mięśni i kości, a także pojawienia się zakwasów.
  • Stabilizacja, na którą wpływa przede wszystkim podeszwa, ale także ogólny sposób wykonania obuwia.
  • Sposób mocowania na stopie – najbardziej polecane są modele sznurowane, ponieważ możliwe jest samodzielne dopasowanie wielkości obuwia, a sznurówki sprawiają, że stopa jest utrzymana w stałej pozycji nawet podczas podskoków.

Warto także pamiętać o tym, że buty do ćwiczeń powinny być lekkie, komfortowe i wygodne. Na koniec dobrze sprawdzić typ swojego podbicia. W tym celu wystarczy zmoczyć stopy i odbić je na kartce. W sytuacji, gdy kontur stopy jest cały, można mówić o niskim podbiciu. Dla takiej osoby najlepsze będą buty cięższe, sztywne. W przypadku, gdy część stopy jest niewidoczna na kartce podbicie jest neutralne i wtedy najlepiej zdecydować się na obuwie ze stabilizacja. W sytuacji, gdy odbicie stopy jest niepełne, najlepsze będą buty lekkie, miękkie, z amortyzacją.

Dlaczego warto kupić specjalne buty na trening?

Niektórzy uważają, że na trening na siłowni, w zaciszu domowym lub w parku, można wybrać trampki lub halówki. Okazuje się, że takie podejście jest zdecydowanie błędne. To właśnie buty sportowe są tym elementem ubioru, który wpływa na bezpieczeństwo, komfort i zdrowie osoby ćwiczącej. Warto wiedzieć o tym, że wykonywanie treningów w nieodpowiednim obuwiu może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, problemów ze stawami, a także zapalenia okostnej oraz do różnych urazów. Specjalne buty na trening są gwarancją nie tylko komfortu i wygody, ale przede wszystkim bezpiecznej aktywności, która nie szkodzi zdrowiu.
Jakie obuwie sportowe wybrać dla siebie?

Wybierając obuwie sportowe dla siebie, przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, do czego konkretnie będzie służyć obuwie. Oznacza to, że do aktywności takich jak fitness i bieganie, należy kupić dwie osobne pary butów sportowych. Spore znaczenie mają także indywidualne odczucia, dlatego najlepiej zmierzyć każdy typ butów. Można to zrobić na przykład w sklepach stacjonarnych marki CCC, albo też skorzystać ze specjalnej aplikacji esize me i zakupić obuwie przez stronę internetową. Dodatkowo warto zastanowić się nad kolorystyką i fasonem obuwia sportowego. Tak naprawdę na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór butów na trening, dlatego na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest