Basen w ciąży czy jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo i zdrowie w ciąży jest najważniejsze, Zarówno matki jak i dziecka, i z tym nie ma co dyskutować. I właśnie w tej kwestii rodzą się obawy o korzystanie z pływalni. Czy jest to odpowiednia aktywność? Jakie są przeciwwskazania? Czym się kierować w doborze odpowiedniego miejsca? Dowiedzmy się!

Co może nam dać uczęszczanie na basen?

Przede wszystkim pływanie to bardzo bezpieczna aktywność oraz fantastyczny sposób na relaks i odprężenie. Wykorzystujemy całe swoje ciało, a to ma kluczowy wpływ zarówno na zdrowie nasze, jak i dziecka. Wzmacniamy mięśnie pleców, nóg oraz dolne partię brzucha, co zapewne będzie miało swoje odzwierciedlenie przy dobrze przebiegającej ciąży oraz porodzie. Dodatkowo pływanie korzystnie wpływa na stan narządów i odpowiednie krążenie w całym organizmie.

Aktywność ma zbawienny wpływ na nasz organizm, między innymi na:

  • wszelkie bóle mięśni, w tym pleców,
  • niepożądane uczucie napięcia całego ciała,
  • zapobiega rozejściu się spojenia łonowego,
  • poprawia ukrwienie ciała,
  • usprawnia układ oddechowy (kluczowa funkcja dla prawidłowego rozwoju płodu),
  • niweluje obrzęki oraz opuchliznę,
  • pomaga utrzymać prawidłową wagę,
  • przynosi ulgę w problemach z żylakami.
    Jak już można się zorientować, odpowiedź na pytanie „Czy w ciąży można chodzić na basen?” brzmi: zdecydowanie tak!

Jakie są odpowiednie rodzaje aktywności na basenie?

Zaleca się szczególnie pływanie na plecach oraz żabką, ze względu na aktywność mięśni, które są mocno narażone na ból. Nie warto się przesilać, a każdą aktywność lepiej wykonywać w wyważonym tempie. Oprócz basenu warto pracować nad mięśniami dna miednicy, elastycznością ciała oraz odpowiednią kondycją. Tutaj zapewne kluczowa opinia należy do specjalisty, którym jest fizjoterapeuta uroginekologiczny. Warto zasięgnąć porady fachowca, by poszerzyć swoją wiedzę, a przy tym sobie nie zaszkodzić.

Jaka jest możliwość infekcji?

Aktywność fizyczna w ciąży w odpowiedniej ilości i natężeniu jest zawsze dobrą opcją, o ile nie wpływa niekorzystnie na życie matki oraz dziecka. Infekcje to rzecz szalenie częsta, głównie dlatego, że możliwości, by się jej nabawić jest niezwykle wiele. Wyjście na basen nie zawsze musi kończyć się zakażeniem, chociaż istnieje takie przeświadczenie. Aktualnie pływalnie są o wiele bardziej zadbane niż mogłoby to być przed laty. Najważniejsze to zapamiętać, by korzystać tylko z pływalni, a nie z dzikich kąpielisk. Jak najbardziej rozumiem pokusę wykąpania się w zimnym morzu, gdy żar leje się z nieba. Niestety jednak w tej sytuacji sumienie mówi mi, by odradzić tę aktywność, jak i kąpiel w jeziorach oraz innych otwartych zbiornikach wodnych. Raczej nikt z nas nie ma możliwości sprawdzenia stanu wody pod względem bakterii w nim istniejących, a dodatkowo jej temperatura nie będzie korzysta ani dla mamy, ani dla dziecka.

Zapewne wiele z was pomyśli, że w takim razie jaka jest pewność, że woda na basenie nie jest gorsza. Tutaj warto się tym zainteresować i dowiedzieć, jak sprawy wyglądają. Najlepiej zdobyć informacje w temacie regularności wymiany wody, czym jest odkażana oraz jak duże jest stężenie chloru. Należy pamiętać, że zarówno chlor jak i ozon nie są dla nas szkodliwe, natomiast ten drugi ma zdecydowanie lepsze funkcje dezynfekujące oraz nie wpływa tak mocno na skórę.

By skorzystać z pływalni dobrze jest wybrać poranek. Nie dość, że będzie to świetne rozpoczęcie dnia, to przy okazji nie spotkamy wielkich tłumów. Bądźmy jednak ostrożni, starajmy się nie dotykać niepotrzebnie takich miejsc jak na przykład deska klozetowa. Koniecznie wszędzie chodźmy w swoich klapkach, by zmniejszyć do minimum ryzyko infekcji.

Jeśli bardzo się obawiacie o swoje zdrowie, zawsze możecie zakupić w aptece bezpieczne probiotyki ginekologiczne. Ich przeznaczenie posłuży nie tylko kobietom w ciąży, ale każdej osobie z problemami infekcyjnymi. Występują w formie doustnych tabletek bądź kapsułek dopochwowych, a użyć ich możemy nie tylko w początkowej fazie infekcji, ale również profilaktycznie. Pomogą nam wzmocnić naturalną mikroflorę pochwy, więc tyczy się to nie tylko częstego korzystania z basenu, ale również siłowni, publicznych toalet oraz pryszniców. Należy jednak pamiętać, by szczególnie w czasie ciąży skonsultować tę decyzję z lekarzem.

Jakie są przeciwwskazania?

Wielu specjalistów popiera uczęszczanie na basen w trakcie trwania ciąży. O ile nasze zdrowie i siły nam na to pozwalają, to śmiało możemy korzystać z uroków pływalni. Istnieją jednak sytuacje, w których musimy sobie odmówić tego typu aktywności fizycznych. Pierwszą i najważniejszą będzie decyzja lekarza. Jeśli widzi on przeciwwskazania to zdecydowanie powinnyśmy go posłuchać. Najczęściej bywa tak w przypadkach ryzyka przedwczesnego porodu bądź w stanie ciąży zagrożonej. Drugim bardzo ważnym aspektem jest krwawienie z dróg rodnych oraz wypływanie płynu owodniowego w trakcie trwania ciąży. Trzecim, dosyć łatwym do odgadnięcia powodem są wszelkiego rodzaju infekcje, w tym pochwy czy sromu.
Dyskwalifikuje nas również chorowanie na cholestazę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz najzwyczajniejsze choroby pokroju przeziębienia, gdy organizm jest jednak mocno osłabiony.

Zapamiętajmy również, iż nasze siły nie będą takie same jak przed ciążą lub w jej pierwszych miesiącach. U każdego jest to kwestia indywidualna, ale najczęściej im bliżej rozwiązania, tym sił coraz mniej. Z tego też względu powinnyśmy o siebie dbać i mieć czas na odpoczynek oraz regeneracje. Jak wszyscy wiemy, ciąża chorobą nie jest, ale nie oznacza to, że nie mamy nic zmieniać w swoim postępowaniu czy nawykach.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest