Fitness online – czy jest skuteczny i motywuje do ćwiczeń?

Idealna figura to jeden z podstawowych wyznaczników kobiecej atrakcyjności. Chcąc mieć szczupłą sylwetkę, często obok diety decydujemy się na regularną gimnastykę. Wiele kobiet coraz częściej zapisuje się na fitness, czyli różnego rodzaju ćwiczenia, niekiedy relaksacyjne, które możemy wykonywać również przy muzyce. Dzięki temu łączymy przyjemne z pożytecznym, gdyż tego typu zajęcia kształtują naszą sylwetkę oraz dają satysfakcję. Trening jest prowadzony w specjalnych klubach przez wyszkolonych trenerów. Jednak praca i obowiązki nie zawsze umożliwiają nam uczęszczanie na ćwiczenia. Dlatego pojawiła się nowa idea – fitness online. Czy taka forma jest korzystna i motywuje do ćwiczeń?

Fitness – rodzaje ćwiczeń i korzyści

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, fitness to różnego rodzaju ćwiczenia, kształtujące naszą sylwetkę. Mogą one przybierać następujące formy:

  • Stretching – ćwiczenia rozciągające mięśnie
  • Dance aerobik – gimnastyka w formie tańca
  • Crossfit – intensywne ćwiczenia, przynoszące oczekiwane efekty
  • Body pump – ćwiczenia wykonywane przy pomocy sztangi lub hantli w rytm muzyki
  • Fit ball – ćwiczenia z użyciem piłek
  • Spinning – trening, wykorzystujący rowery stacjonarne

Fitness to idealny sposób na efektywne odchudzanie i spalenie tkanki tłuszczowej. Większą skuteczność daje połączenie gimnastyki z odpowiednią dietą. Fitness mogą wykonywać wszyscy niezależnie od wieku, płci, masy ciała czy sposobu odżywiania. Taka gimnastyka to doskonały sposób na płaski brzuch i wyrzeźbienie całego ciała. Dodatkowo fitness wspomaga krążenie i redukuje ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory.

Fitness w formie zajęć stacjonarnych

Zajęcia fitness mogą być organizowane w specjalnych klubach pod okiem wykwalifikowanego trenera. Główną zaletą ćwiczeń w formie stacjonarnej jest większa motywacja. Jakie czynniki na nią wpływają? Pierwszym z nich jest wyznaczony termin zajęć, dzięki czemu znika tendencja do „odkładania” treningu na później. Kolejną kwestią jest forma grupowa. Ćwiczenia zespołowe sprzyjają mobilizacji, gdyż obecność innych osób sprawia, że nie przerywamy treningu. Warsztaty odbywają się pod okiem wyszkolonego instruktora, który wskaże nam prawidłowe techniki wykonywania ćwiczeń oraz skoryguje błędy. Dlatego istotny jest bezpośredni kontakt z trenerem. Fitness w formie zajęć stacjonarnych jest prowadzony zgodnie z odpowiednim harmonogramem ćwiczeń, dzięki czemu wykonujemy je w odpowiedniej kolejności. Jednak przeszkodą może być obecność dużej liczby osób na sali, co utrudnia komunikację z trenerem. Ponadto ćwiczenia są jednakowe dla wszystkich bez względu na indywidualne możliwości. Dlatego, jeśli chcemy, by trening był dopasowany do naszych potrzeb, powinniśmy osobiście skonsultować się z trenerem.

Fitness online

Wykonywanie ćwiczeń w domu ma wiele zalet. Jedną z nich jest swoboda i dobrowolność, gdyż sami wybieramy porę na trening. Większość z nas ze względu na nadmiar obowiązków nie może sobie pozwolić na dojazdy do klubu fitness. Dlatego dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy czas. Dodatkowo nie każdego stać na warsztaty w formie stacjonarnej. Wobec tego fitness online jest dla nas korzystny pod względem ekonomicznym. W jaki sposób możemy ćwiczyć w domu? Fitness online można praktykować, oglądając nagrania udostępniane najczęściej za pośrednictwem serwisu YouTube. Filmy te odtwarzają trening prowadzony przez specjalnych instruktorów, dzięki czemu możemy poczuć się dokładnie tak, jak na siłowni. Jedną z najpopularniejszych trenerek fitnessu online jest Ewa Chodakowska. Jednak wykonując ćwiczenia w domu, nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu z trenerem. Dlatego przed wyborem treningu online warto skonsultować się z instruktorem, który określi, czy wybrane ćwiczenia są dla nas odpowiednie. Należy również pamiętać, że taka forma wymaga od nas dużej organizacji i samodyscypliny. Wobec tego warto pracować nad indywidualną motywacją.

Fitness online a motywacja i efekty

Czy ćwiczenia wykonywane w domu dają motywację i przynoszą oczekiwane rezultaty? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy podejmiemy określone działania w celu poprawy mobilizacji. Istnieją sposoby, dzięki którym nasza motywacja do treningu będzie większa. Pierwszym z nich jest wyznaczenie celu, do którego dążymy. Jeśli marzymy o szczupłej sylwetce, to powinniśmy mieć świadomość, że tylko regularny trening urzeczywistni nasze marzenie. Dlatego określony cel należy osiągnąć. Aby zwiększyć mobilizację do ćwiczeń, należy usunąć wszystkie czynniki, które mogą nas rozpraszać podczas gimnastyki. W tym celu warto wyłączyć Facebooka lub wyciszyć dźwięk w telefonie. Powinniśmy również wybrać pomieszczenia puste, gdzie nie będą przebywać nasi członkowie rodziny oraz współlokatorzy. Dobrym pomysłem jest prowadzenie kalendarza, dzięki któremu będziemy w stanie wyznaczyć sobie konkretne terminy poszczególnych ćwiczeń. Warto również zachęcić znajomego lub przyjaciela do wspólnej gimnastyki. Posiadanie własnego partnera do ćwiczeń zdecydowanie zwiększy naszą motywację. Jeśli chodzi o skuteczność fitnessu online, to jest ona uzależniona od systematyczności ćwiczeń oraz wyposażenia w odpowiednie urządzenia. Dlatego gimnastyka powinna być wykonywana przynajmniej raz w tygodniu. Ponadto przed treningiem warto zakupić odpowiedni sprzęt taki jak sztanga lub hantle.

Fitness online to swoboda oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Jednak warto podjąć pewne kroki w celu poprawy motywacji do treningu. Do takich czynności zaliczamy prowadzenie kalendarzyka, usunięcie czynników odwracających uwagę od zadania lub znalezienie partnera do wspólnych ćwiczeń. Efekt zależy od systematyczności i zapewnienia odpowiednich warunków do wykonywania ćwiczeń takich jak zakup sprzętu. Podsumowując, fitness online jest skuteczny i daje motywację wówczas wtedy, gdy podejmiesz określone czynności w celu pracy nad samodyscypliną. Dlatego nie czekaj, zacznij działać!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest