Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, szczególnie w zimie?

Regularna aktywność fizyczna to bardzo ważny aspekt w kontekście całościowego rozwoju psychomotorycznego dziecka. Dzięki niej można zapobiec otyłości, czyli jednemu z najszybciej szerzących się problemów zdrowotnych u dzieci na świecie. Dlatego nie wolno z niej rezygnować, szczególnie w zimie, nawet kiedy aura za oknem jest nieco mniej sprzyjająca.

Wspólne wyjście na łyżwy

Dobrym sposobem na zaangażowanie dziecka w aktywność ruchową jest perspektywa wspólnie spędzonego czasu. W tym przypadku z pomocą przychodzą miejskie lodowiska, na których można zorganizować rodzinne wyścigi z nagrodą dla najlepszego łyżwiarza. Taki pomysł na pewno przypadnie do gustu dzieciom, a dodatkowo będzie świetną zabawą i okazją do integracji dla całej rodziny.

Zjazdy saneczkowe wraz z przyjaciółmi

Kiedy na zewnątrz pojawi się pierwszy śnieg, nic bardziej nie zachęca dzieci do aktywności niż perspektywa spędzenia wolnego czasu na zjazdach saneczkowych. Jest to świetna forma zabawy połączonej z dużą dawką ruchu na świeżym powietrzu, do której dodatkowo motywuje możliwość spotkania się z rówieśnikami. Co ważne, rodzice powinni odpowiednio przygotować dziecko do śnieżnego szaleństwa, ubierając go w warstwowy, nieprzemakalny strój oraz sprawdzając stan sanek, co jest podstawą do bezpiecznej i udanej zabawy.

Zimowe zawody na stoku

Dobrym sposobem na zmotywowanie dziecka, a w szczególności nastolatka, do ruchu są zawody narciarskie lub snowboardowe, w których do wygrania często są atrakcyjne nagrody. Jednak do takich zawodów należy się przygotować, a pierwsze treningi warto zacząć dużo wcześniej, na około 2-3 miesiące przed planowanymi zawodami. Jest to dobry sposób na zachęcenie dziecka do regularnej aktywności, a także budowanie silnej osobowości i zdrowych wzorców postępowania opartych na stopniowym i systematycznym dążeniu do celu.

Zbieranie punktów za aktywność fizyczną

Dla dzieci, które szczególnie ciężko jest zachęcić do ruchu, dobrym pomysłem będzie odpowiedni system gratyfikacji, który będzie im dawał satysfakcję i pozwoli przekonać się do sportu. Dlatego warto przygotować tabelę, w której odnotowywane będą wszystkie aktywności dziecka, a w zamian za nie przyznawane punkty. W ten sposób, po zebraniu odpowiedniej ilości punktów, dziecko będzie mogło otrzymać nagrodę, która wcześniej zostanie uzgodniona z rodzicami. Dzięki temu istnieje szansa, że pociecha polubi aktywność fizyczną i będzie ją samodzielnie kontynuować w przyszłości.

Zadbaj o skórę dziecka

Nic tak nie zniechęca dzieci do ruchu jak zmiany na skórze, których doznały podczas aktywności, zwłaszcza gdy towarzyszy im dyskomfort. Dlatego rodzice zawsze powinni być przygotowani na niespodziewane sytuacje. W wielu przypadkach sprawdzi się Fastum Junior.

To kojąca emulsja żelowa, której receptura oparta jest na połączonym działaniu składników pochodzenia naturalnego. Mentol wykazuje działanie chłodzące i przynosi natychmiastową ulgę, escyna wspomaga naturalne zmniejszanie obrzęków, a trokserutyna chroni delikatne naczynia krwionośne dziecka. Ponadto w składzie znajdują się: boswellia oraz bromelaina, mające działanie kojące dla skóry. Preparat można stosować już u dzieci od 3. roku życia, należy jednak pamiętać, aby nie nakładać go na uszkodzoną skórę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *