Ten suplement pomoże Ci zbudować lepszą kondycję

Dodano:12.05.2022 14:05
Udostępnij

Poprawa kondycji to jeden z podstawowych celów treningowych, obojętnie czy trenujesz na siłowni, biegasz czy uprawiasz crossfit. Wzmocnić możemy ją nie tylko, ćwicząc, ale też włączając w dietę odpowiednio dobrane suplementy. Jakie stosować na kondycję? Podpowiadamy!

Suplement na kondycję: kreatyna. Co to jest i jak działa?

Gdy chcesz zwiększyć masę mięśniową, sięgasz po odżywki białkowe. Gdy chcesz wzmocnić kondycję, strzałem w dziesiątkę będzie kreatyna. Suplement, który wciąż budzi niemałe zainteresowanie miłośników siłowni, biegania czy kolarstwa, wpływa korzystnie na wszystkie składowe ogólnego stanu fizycznego organizmu sportowca: od siły po wytrzymałość. Zacznijmy jednak od początku.

Co to jest kreatyna? To występujący naturalnie związek chemiczny złożony z guanidyny i kwasu octowego. Magazynujemy go głównie w mięśniach i ścięgnach, a niezbędny jest nam chociażby do syntezy białek, ale nie tylko. Kreatyna jako suplement dla sportowców pojawiła się na rynku w latach 60. XX wieku, ale dopiero kilka dekad później odkryto jej korzystny wpływ na siłę, budowę masy mięśniowej i wytrzymałość. Od tego czasu jest absolutnym hitem wśród zawodowych sportowców i powoli zyskuje na popularności wśród amatorów różnych dyscyplin.

Kreatyna na kondycję – dlaczego warto postawić na ten suplement diety?

Jak działa kreatyna? Jej podstawową funkcją jest wsparcie syntezy białek w mięśniach, co z kolei przekłada się nie tylko na budowę beztłuszczowej masy mięśniowej, ale też na wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni. Jeśli trenujesz siłowo, ten suplement na kondycję będzie najlepszym uzupełnieniem diety, najlepiej do spółki z odżywką białkową.

Kreatyna odbudowuje również ATP – dosłownie adenozynotrifosforan, w praktyce: uniwersalny nośnik energii w organizmie. Oznacza to dokładnie, że suplementacja kreatyny wspomaga dostarczanie energii do mięśni, co bezpośrednio wpływa na poprawę kondycji nie tylko w sportach siłowych, ale też szybkościowych i wytrzymałościowych!

Co poza tym? Wsparcie odbudowy tkanek i szybsza regeneracja organizmu po treningu. W skrócie: suplementując kreatynę, szybciej wracamy do pełni sił po aktywności, a co za tym idzie – możemy trenować częściej i systematycznie budować kondycję.

Suplementy a kondycja, czyli co daje kreatyna?

Sprawdzonych sposobów na budowę kondycji jest naprawdę sporo. Gdy zaczynamy trenować, tak naprawdę każdy wysiłek korzystnie wpływa na naszą wytrzymałość. Z czasem możemy zwiększać intensywność treningową, urozmaicać swój plan treningowy, a idealnym dopełnieniem całości będzie suplementacja.

Kreatyna a wytrzymałość tlenowa i beztlenowa

Aby wzmocnić kondycję w wysiłku tlenowym i beztlenowym, potrzebujemy treningów o dużej intensywności. Sprawdzi się crossfit, sprint, interwały czy dynamiczne tabaty. Jeśli chcesz trenować częściej i cieszyć się coraz większą wytrzymałością, suplementacja kreatyną to najlepsze rozwiązanie. Dzięki odbudowie ATP Twoje mięśnie zyskają dodatkowe „doładowanie” energią, a to oznacza możliwość wykonywania dłuższych i bardziej efektywnych treningów. Proces budowania kondycji usprawni też wspierana przez kreatynę szybsza regeneracja tkanek.

Kreatyna a wytrzymałość mięśniowa

A co jeśli Twoim celem jest budowa muskulatury lub zwiększenie siły? Udowodniono, że kreatyna bierze czynny udział w syntezie białek mięśniowych, a zatem przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej, a jednocześnie korzystnie wpływa na siłę i wytrzymałość mięśniową. Taka suplementacja na siłownię pozwoli wykonać więcej powtórzeń, podnosić większe obciążenia i trenować częściej. Pamiętajmy jednak, by poziom trudności zwiększać stopniowo i z głową!

Suplementy na kondycję? Okazuje się, że istnieją. Korzyści ze stosowania kreatyny docenią zarówno biegacze czy kolarze, jak i trenujący na siłowni. Grunt, by dawkować ją i przyjmować w odpowiedni sposób, i co najważniejsze – uzupełnić nią dobrze zbilansowaną dietę oraz intensywne treningi!

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Jak nauczyć się anatomii człowieka?

14 lipca 2022

Jama brzuszna jest miejscem, w którym znajduje się sporo narządów wewnętrznych. Znajduje się ona pod jamą klatki piersiowej i nad jamą miednicy. Ludzie bardzo często zgłaszają się do lekarzy właśnie ze względu na dolegliwości jamy brzusznej. Warto wi...więcej

Jak przebiega realizacja recepty online?

12 maja 2022

Konsultacje lekarskie przez Internet mogą być zwieńczone przepisaniem pacjentowi potrzebnych leków. Recepta online nie różni się od tych, które pacjenci otrzymują od lekarzy w czasie wizyt stacjonarnych. Jak przebiega jej realizacja w aptece i jakie...więcej

Trzaski w uchu – przyczyny, leczenie, zapobieganie

12 maja 2022

Trzaski w uszach to jeden z objawów tzw. szumów usznych. Nie pochodzą one z otoczenia – nie mają źródła w prawdziwym dźwięku, przez co często porównuje się je do dźwięków fantomowych. Ich usłyszenie przez inne osoby jest więc możliwe wyłącznie za pom...więcej

Owsica – choroba pasożytnicza. Co o niej wiemy?

05 kwietnia 2022

Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Zakażeniu ulegają przeważnie dzieci, ale choroba rozprzestrzenia się także na osoby z nimi zamieszkujące. Owsiki to pasożyty z grupy nicieni, do zakażenia nimi dochodzi pop...więcej