Poprawa kondycji to jeden z podstawowych celów treningowych, obojętnie czy trenujesz na siłowni, biegasz czy uprawiasz crossfit. Wzmocnić możemy ją nie tylko, ćwicząc, ale też włączając w dietę odpowiednio dobrane suplementy. Jakie stosować na kondycję? Podpowiadamy!
Spis treści
Suplement na kondycję: kreatyna. Co to jest i jak działa?
Gdy chcesz zwiększyć masę mięśniową, sięgasz po odżywki białkowe. Gdy chcesz wzmocnić kondycję, strzałem w dziesiątkę będzie kreatyna. Suplement, który wciąż budzi niemałe zainteresowanie miłośników siłowni, biegania czy kolarstwa, wpływa korzystnie na wszystkie składowe ogólnego stanu fizycznego organizmu sportowca: od siły po wytrzymałość. Zacznijmy jednak od początku.
Co to jest kreatyna? To występujący naturalnie związek chemiczny złożony z guanidyny i kwasu octowego. Magazynujemy go głównie w mięśniach i ścięgnach, a niezbędny jest nam chociażby do syntezy białek, ale nie tylko. Kreatyna jako suplement dla sportowców pojawiła się na rynku w latach 60. XX wieku, ale dopiero kilka dekad później odkryto jej korzystny wpływ na siłę, budowę masy mięśniowej i wytrzymałość. Od tego czasu jest absolutnym hitem wśród zawodowych sportowców i powoli zyskuje na popularności wśród amatorów różnych dyscyplin.
Kreatyna na kondycję – dlaczego warto postawić na ten suplement diety?
Jak działa kreatyna? Jej podstawową funkcją jest wsparcie syntezy białek w mięśniach, co z kolei przekłada się nie tylko na budowę beztłuszczowej masy mięśniowej, ale też na wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni. Jeśli trenujesz siłowo, ten suplement na kondycję będzie najlepszym uzupełnieniem diety, najlepiej do spółki z odżywką białkową.
Kreatyna odbudowuje również ATP – dosłownie adenozynotrifosforan, w praktyce: uniwersalny nośnik energii w organizmie. Oznacza to dokładnie, że suplementacja kreatyny wspomaga dostarczanie energii do mięśni, co bezpośrednio wpływa na poprawę kondycji nie tylko w sportach siłowych, ale też szybkościowych i wytrzymałościowych!
Co poza tym? Wsparcie odbudowy tkanek i szybsza regeneracja organizmu po treningu. W skrócie: suplementując kreatynę, szybciej wracamy do pełni sił po aktywności, a co za tym idzie – możemy trenować częściej i systematycznie budować kondycję.
Suplementy a kondycja, czyli co daje kreatyna?
Sprawdzonych sposobów na budowę kondycji jest naprawdę sporo. Gdy zaczynamy trenować, tak naprawdę każdy wysiłek korzystnie wpływa na naszą wytrzymałość. Z czasem możemy zwiększać intensywność treningową, urozmaicać swój plan treningowy, a idealnym dopełnieniem całości będzie suplementacja.
Kreatyna a wytrzymałość tlenowa i beztlenowa
Aby wzmocnić kondycję w wysiłku tlenowym i beztlenowym, potrzebujemy treningów o dużej intensywności. Sprawdzi się crossfit, sprint, interwały czy dynamiczne tabaty. Jeśli chcesz trenować częściej i cieszyć się coraz większą wytrzymałością, suplementacja kreatyną to najlepsze rozwiązanie. Dzięki odbudowie ATP Twoje mięśnie zyskają dodatkowe „doładowanie” energią, a to oznacza możliwość wykonywania dłuższych i bardziej efektywnych treningów. Proces budowania kondycji usprawni też wspierana przez kreatynę szybsza regeneracja tkanek.
Kreatyna a wytrzymałość mięśniowa
A co jeśli Twoim celem jest budowa muskulatury lub zwiększenie siły? Udowodniono, że kreatyna bierze czynny udział w syntezie białek mięśniowych, a zatem przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej, a jednocześnie korzystnie wpływa na siłę i wytrzymałość mięśniową. Taka suplementacja na siłownię pozwoli wykonać więcej powtórzeń, podnosić większe obciążenia i trenować częściej. Pamiętajmy jednak, by poziom trudności zwiększać stopniowo i z głową!
Suplementy na kondycję? Okazuje się, że istnieją. Korzyści ze stosowania kreatyny docenią zarówno biegacze czy kolarze, jak i trenujący na siłowni. Grunt, by dawkować ją i przyjmować w odpowiedni sposób, i co najważniejsze – uzupełnić nią dobrze zbilansowaną dietę oraz intensywne treningi!