Jak skompletować odzież do biegania?

Bieganie to jedna z najchętniej wybieranych aktywności fizycznych wśród Polaków. Do jej wykonywania nie są potrzebne praktycznie żadne specjalne umiejętności, nie trzeba także inwestować w karnety, zajęcia ani sprzęt. Jedynym zakupem, jaki powinien poczynić każdy świadomy biegacz, jest odzież do biegania, czyli stroju treningowego, który będziemy zakładali przed wyjściem na jogging. Oprócz dobrej jakości obuwia, należy zaopatrzyć się także w ubrania dopasowane do pory roku i panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Jak wybrać odpowiednią odzież do biegania?

Wybór poszczególnych elementów stroju biegacza powinien być uzależniony od pory roku oraz warunków panujących na zewnątrz. Sportowe elementy ubioru są produkowane z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów, które ponadto posiadają cenne właściwości użytkowe, niezwykle pożądane podczas uprawiania wszelkich form aktywności fizycznej. Zdecydowanie najlepiej do biegania nadają się ubrania wykonane z syntetycznych tkanin, gdyż są lekkie, przewiewne oraz w optymalny sposób transportują na zewnątrz wilgoć, nie powodując wychłodzenia ciała oraz powstawania nieprzyjemnych otarć.

Poliestrowe koszulki są zdecydowanie lepszym wyborem od ubrań bawełnianych, gdyż charakteryzują się niskim poziomem nasiąkliwości. Naturalne tkaniny, do których należy chociażby popularna bawełna, chłoną bowiem pot i wilgoć, a w ciepłe dni zaczynają parować, co w kontakcie z wiatrem może doprowadzić do wychłodzenia organizmu i skończyć się przeziębieniem. Syntetyczna odzież do biegania pozwala natomiast skórze swobodnie oddychać, pozostawia ją suchą oraz dba o prawidłową termoregulację, co gwarantuje odbywanie treningów w możliwie najbardziej komfortowy i zdrowy sposób.

W jakie elementy stroju do biegania warto zainwestować?

Oprócz dobrej jakości butów przeznaczonych do biegania, każdy miłośnik tego popularnego sportu powinien zaopatrzyć się we właściwie dopasowaną do warunków panujących na zewnątrz odzież do biegania. Jej podstawowy element stanowi koszulka biegowa, która występuje w kilku wariantach – z krótkim rękawkiem, bez rękawów oraz z długim rękawem. W okresie letnim poleca się wybór koszulek bez rękawów, które chronią organizm przed nadmiernym przegrzaniem, w zimie z kolei warto sięgnąć po koszulkę z długim rękawem, która będzie stanowiła spodni element stroju biegowego.

Na koszulkę w chłodniejsze dni oraz na wieczorne bieganie warto założyć także bluzę, która również powinna być prawidłowo dopasowana do pory roku i warunków atmosferycznych. W okresie jesienno-zimowym warto natomiast dodatkowo sięgnąć po kurtkę z oddychającego materiału lub kurtkę przeciwdeszczową, która będzie odpowiednim wyborem na deszczowe dni.

Nogi należy natomiast zabezpieczyć krótkimi szortami lub lekkimi legginsami do biegania, które świetnie sprawdzą się w cieplejsze dni albo ocieplanymi getrami idealnymi do biegania w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać także o podstawowych dodatkach do stroju biegowego – czapce z daszkiem na słoneczne dni, zwykłych lub ocieplanych skarpetach, opasce na uszy lub ocieplanej czapce zimowej oraz rękawiczkach wykonanych z polaru ewentualnie specjalnej membrany.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest