Jak dobrać odpowiednie buty do fitnessu?

Wybierasz się na trening? Planujesz regularne chodzenie na fitness? Zanim wybierzesz się na siłownię, zaopatrz się w odpowiednie buty do uprawiania sportu. Podpowiadamy, jakie buty wybrać, żeby na zajęcia z fitnessu chodzić z prawdziwą przyjemnością i ćwiczyć komfortowo.

Nowy rok, nowa ja. W myśl tego powiedzenia siłownie i kluby fitness przeżywają w styczniu prawdziwe oblężenie. Podobne postanowienia robimy wraz z nadchodzącymi urodzinami czy wakacjami. Od czego wtedy zaczynamy? Z reguły zaopatrujemy się w zestaw odpowiednich do biegania czy ćwiczenia ubrań. Nie tędy droga!

Dlaczego buty są ważne podczas ćwiczeń?

Możesz ćwiczyć w starym wyciągniętym dresie, możesz nie mieć specjalnych legginsów i koszulek na siłownie. Dasz radę ćwiczyć bez nich. Jeśli jednak nie będziesz mieć odpowiednich butów do fitnessu, możesz mieć nie tylko trudność z poprawnym wykonywaniem ćwiczeń, czy utrzymaniem równowagi i stabilizacją, ale też nabawić się odcisków i otarć. Dobrze dobrane buty to jeden z tych elementów, które są podstawą uprawiania sportu komfortowo i bezpiecznie dla własnego zdrowia.

Jakie buty na fitness wybrać?

Wszystko to brzmi logicznie, ale wiele osób po prostu nie wie, na co zwrócić uwagę, wybierając buty do ćwiczeń. Najczęstszym popełnianym przez nowicjuszy błędem jest kupowanie pierwszych lepszych „sportowych” butów. Trzeba mieć świadomość, że sporty bywają różne i do wielu z nich przeznaczone jest specjalne nowoczesne obuwie sportowe. Jakie powinny być buty odpowiednie do uprawiania fitnessu?

  • Waga butów – buty do ćwiczeń powinny być lekkie. Nie chodzi o to, aby były cienkie i miały słabą konstrukcję, ale o zastosowane materiały. Dobrze, żeby buty, mimo całej swojej solidności, nie ważyły dużo, aby nie obciążać za bardzo stopy.
  • Rodzaj podeszwy – w fitnessie liczy się stabilne podparcie dla stopy, dlatego buty do ćwiczeń powinny mieć sztywną i solidną podeszwę. Warto zainwestować w modele o podwyższonej pięcie, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko urazów stawów.
  • Bieżnik – jeśli już przy podeszwie jesteśmy, to dobrze jest zerknąć na to, jak wygląda od spodu. Dobre buty do fitnessu będą miały niewielki bieżnik lub specjalną powłokę antypoślizgową, dzięki czemu zyskamy maksimum przyczepności do podłogi.
  • Amortyzacja – bardzo dobrym posunięciem jest też wybór butów sportowych ze specjalnymi wkładkami żelowymi. Zapewniają one dodatkową amortyzację przy podskokach, dzięki czemu chronimy stawy. Podobnie działają poduszki powietrzne.
  • Dopasowanie – buty do fitnessu muszą mieć też odpowiednią cholewkę. Powinna być z materiałów, które zapewnią swobodny przepływ powietrza. Dobrze, aby były też sznurowane, dzięki czemu lepiej dopasujemy do swojej stopy.

jakie buty na fitness wybrac 400x267 1

Czy cena butów sportowych ma znaczenie?

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Oczywiście cenę. Możemy wybierać spośród setek modeli – tańszych, nie markowych (co nie znaczy, że gorszych) lub droższych, takich jak np. buty Nike Air Force, czy modele marek takich jak Adidas, New Balance czy La Sportiva. Zasada jest jednak taka, że nie warto oszczędzać na butach do fitnessu, bo od nich zależy nie tylko jakość i efektywność wykonywanych ćwiczeń, ale też to, czy wrócimy w ogóle na salę – brak komfortowego obuwia może nas skutecznie zniechęcić.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest