Jak dobrać buty do biegania? Doradzamy!

Biegać może praktycznie każdy. Metryka, płeć, wykształcenie, wykonywany zawód, kondycja, zasobność portfela nie mają w tym wypadku większego znaczenia. Ta forma aktywności fizycznej nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy odrobina samozaparcia i oczywiście odpowiednie obuwie. Półki sklepów z artykułami sportowymi uginają się od różnego rodzaju wariantów. Wielość propozycji dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego podpowiemy Ci, jak dobrać buty do biegania damskie i męskie. Doradzimy, czym kierować się przy dokonywaniu zakupów.

Buty do biegania męskie i damskie – zobacz różnice

Bieganie uchodzi za jedną z najbardziej egalitarnych dyscyplin sportowych. Czy zatem podział na damskie i męskie buty do biegania ma jakikolwiek sens? Okazuje się, że tak. I nie chodzi bynajmniej o kolorystykę. Choć niektórzy producenci obuwia, podążając w ślad za stereotypem, różnicują swoje wyroby za pomocą barw. Tworzą modele utrzymane w delikatnych, subtelnych pastelach (dedykowane kobietom) oraz ciemniejsze, bardziej wyraziste „wersje” ozdobione geometrycznymi wzorami, z założenia przeznaczone dla mężczyzn. Istnieją jednak również inne mniej ewidentne czynniki świadczące o odmiennościach między wspomnianymi produktami. Warto zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty jak na przykład:

  • ogólna konstrukcja obuwia – Kobiece modele obuwia biegowego są węższe niż buty produkowane z myślą o mężczyznach. Skąd taka „rozbieżność”? U jej źródeł leży biologia. Damskie stopy są drobniejsze niż męskie.
  • szerokość podeszwy – Damskie buty do biegania mają z reguły szerszą i lżejszą podeszwę niż ich męskie odpowiedniki. Dlaczego tak się dzieje? Panie wykazują większą skłonność do pronacji, czyli stawiania stopy po wewnętrznej stronie. Właściwie wyprofilowane obuwie pomaga w ustabilizowaniu kończyn, odciążeniu stawów i utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Zapobiega też otarciom naskórka.
  • elastyczność podeszwy – Damskie buty biegowe posiadają więcej nacięć poprzecznych w bieżniku podeszwy, co zapewnia im większą elastyczność. Działają niczym sprężyna, ułatwiając odbicie z palców podczas ruchu. Należy zauważyć, iż kobiety są lżejsze od mężczyzn. Mają też mniejszą masę mięśniową.

Dobierz buty do biegania pod kątem swoich potrzeb!

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu obuwia, zadaj sobie kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, zastanów się, gdzie najczęściej zamierzasz biegać? W lesie? W parku? W górach? A może w innym miejscu? Wbrew pozorom, podłoże, po jakim będziesz się poruszać ma bardzo duże znaczenie. Do biegania w terenie używaj butów trailowych (mają specjalny bieżnik z licznymi wypustkami, który zapewnia dobrą przyczepność). Natomiast jeśli planujesz mniej ekstremalne, miejskie, „zwyczajne” asfaltowe trasy, sięgnij po lekkie, elastyczne obuwie z dobrą amortyzacją. Po drugie, pomyśl który sposób biegania jest Ci bliższy?? Lubisz długie czy krótkie dystanse? Buty biegowe powinny być nieco większe niż te, z których korzystasz na co dzień. Podczas długiego wysiłku, kończyny lekko puchną. Trzeba jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii – obuwie nie może być też zbyt luźne. Po trzecie, zwróć uwagę na to, co robią Twoje stopy podczas chodzenia. „Uciekają” do środka? Przechylają się na zewnątrz czy zachowują się „neutralnie”? W pierwszym przypadku – jak zauważono wcześniej – mamy do czynienia z pronacją (biegaczom z rzeczoną „przypadłością” przydadzą się buty z szerszą podeszwą, wzmocnioną od wewnętrznej strony). Druga sytuacja opisuje supinację. Osoby z tą skłonnością powinny sięgać po obuwie z mocną cholewką, która zapewni odpowiednią stabilizację. Warto podkreślić, że zarówno supinacja jak i pronacja to zjawiska naturalne i pożądane. Dopiero ich nadmierne pogłębienie, uznać należy za patologiczne.

Dlaczego zakup dobrych butów do biegania jest tak ważny?

Bieganie niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Pozwala zgubić zbędne kilogramy, wzmacnia układ kostno-stawowy, poprawia samopoczucie i ogólną wydolność organizmu, pod warunkiem że zainwestujesz w dobre buty. Dobre, czyli przede wszystkim wytrzymałe, wygodne, właściwie wyprofilowane, skrojone na miarę Twoich stóp i potrzeb.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest