Jak bieganie z astmą działa na organizm?

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, prowadząca do duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących szczególnie w nocy lub nad ranem. Dominującym objawem astmy jest ostra duszność powiązana ze świszczącym oddechem. Wiele osób choruje na tę przypadłość i jest pod jej mocnym
działaniem, niestety spora liczba osób lekceważy astmę. Lekarze przeważnie zalecają chorym osobom na astmę, by prowadzili spokojny i oszczędny tryb życia, nie przemęczali się oraz nie uprawiali sportów wysiłkowych.

Czy aby na pewno astma i sport są sobie przeciwne ?

Jeszcze do niedawna badania lekarskie wykazywały, że astma i bieganie to kompletne szaleństwo, ponieważ bieganie kojarzyło się z osłabianiem i nadmierną wydolnością układu oddechowego. Jednak nowe badania wykazują,że sport a szczególnie bieganie wpływa bardzo korzystnie na pracę płuc.

Wysiłek fizyczny,nawet najmniejszy powoduje,że organizm zaczyna lepiej funkcjonować i to jest dobra wiadomość na dzisiaj dla astmatyków.

Bieganie mobilizuje pracę oskrzeli, podczas uprawiania tej formy aktywności wszystkie partie mięśni doskonale współpracują ze sobą i oczywiście również wszystkie partie oskrzeli. Duszność odczuwana przy astmie w miarę systematycznych treningów zaczyna naturalnie ustępować, a nawet w większości przypadków dochodzi do całkowitego wyeliminowania tejże dolegliwości. Mięśnie dróg oddechowych ćwiczą się tak samo, jak mięśnie nóg czy każdego innego organu.

9 porad jak zaczac regularnie biegac i sie nie zniechecic 3799198

Bardzo ważnym elementem w bieganiu dla astmatyków jest pora biegania, zaleca się biegi najlepiej po opadach deszczu jednak nigdy w środku dnia, gdy powietrze jest bardzo wysuszone a słońce w apogeum.

Następnym ważnym elementem jest rozgrzewka przed bieganiem. Na początek, czas biegania w przypadku osób z astmą nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Oczywiście biegi sprinterskie, jak i długodystansowe są raczej nie wskazane,dystans biegu należy zwiększać w miarę możliwości adaptacyjnych układu oddechowego. Konieczne na początku jest posiadanie inhalatora oraz leków wziewnych,które należy spożywać zgodnie z zaleceniami lekarza.
Na rozwój astmy ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, są to różnego rodzaju alergeny, pyłki oraz sierść zwierzęca. Nie zaleca się biegania w wysokogórskim klimacie, gdzie dominuje ostre górskie powietrze.

Reasumując, o czym musi pamiętać każdy biegacz z astmą ?

Im częściej ludzie chorzy na astmę będą biegać, tym szybciej pozbędą się tej dolegliwości. Należy oczywiście pamiętać o lekach, które lekarze zalecają zażyć na 30 minut przed treningiem, inhalatorze,rozgrzewce oraz treningu nieprzekraczającym wspomnianych wcześniej 30 minut. Dodam jeszcze,że to, co spożywamy również ma wpływ na to, jak funkcjonujemy a badania naukowców dowiodły,że jedzenie fast foodów wywołuje również ataki astmy, oraz obniża działanie stosowanych przez nas leków. Drogi astmatyku, nie jesteś przegrany, a nawet wygrałeś swój bieg o zdrowie, ponieważ nawet taka choroba jak astma nie jest w stanie cię zatrzymać. A więc odwagi i do boju !

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest