Zwolnienie lekarskie – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć!

Zwolnienie lekarskie jest urzędowym zaświadczeniem wydanym przez lekarza, by usprawiedliwić nieobecność w pracy. Dzięki wystawionemu papierkowi przysługuje wynagrodzenie podczas choroby, bądź innych schorzeń. Jednak zanim zdecydujemy się zanieść zwolnienie do pracodawcy powinno się uwzględnić wszystkie prawne aspekty, żeby sobie nie zaszkodzić i sprawdzić co nam przysługuje.

Jakie zwolnienie lekarskie należy się ciężarnym?

Zwolnienie lekarskie w ciąży jest powszechnym dokumentem, który należy się każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Jednak uzyskać można je tylko na wskutek choroby. Zwolnienie w trakcie brzemienności jest całkowicie inaczej rozpatrywane niż u kobiet niebędących w ciąży. Przede wszystkim oznakowane jest przez lekarza dodatkowym kodem „B”. Kod literowy „B” oznacza dla ZUSu i pracodawcy 100% pokrycie wynagrodzenia. Kiedy choroba przyczynia się do niezdolności pracy – pacjentka ma prawo ubiegać się o takie zwolnienie nawet na cały okres ciąży. Przez pierwsze 33 dni nieobecności w pracy płaci pracodawca, lecz od 34 dnia kwotę pieniężną pokrywa Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

images 4

Jak ubiegać się o zwolnienie lekarskie na dziecko?

Każdy kto posiada ubezpieczenie zdrowotne może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko – zarówno matka jak i ojciec. Rodzicom przysługuje 60 dni zwolnienia w ciągu roku na dziecko do czternastego roku życia i 14 dni jak jest starsze. Zwolnienie lekarskie na dziecko powinno uzyskać się od lekarza i niezwłocznie zanieść je do pracodawcy. Powinna być uwzględniona niezdolność do wykonywanej pracy i konieczność opieki nad niepełnoletnim dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 % wynagrodzenia. Jeśli do gospodarstwa domowego należą inne osoby, które mogłyby zająć się chorym dzieckiem – zasiłek może zostać nieuwzględniony i nie przysługiwać.

Czy lekarz może wystawić wsteczne zwolnienie ?

Ile dni wstecz maksymalnie może lekarz uwzględnić w zwolnieniu? Okres nieobecności w pracy i wystawienie zwolnienia przez lekarza można uwzględnić tylko wtedy kiedy osoba naprawdę była niezdolna do pracy w tym czasie. Dlatego lekarz wykonujący ocenę stanu zdrowia ma prawo wystawić zwolnienie wstecz. Według przepisów zwolnienie lekarskie wstecz teoretycznie powinno obejmować tylko 3 dni. Wyjątek może zrobić tylko psychiatra, który stwierdził zaburzenia psychiczne. Wtedy nie obowiązuje żaden limit poprzedzających dni zwolnienia.

Kilka ważnych zasad i wskazówek

  • Pracodawca jest uprawniony do tego, żeby sprawdzić czy rzeczywiście powód zwolnienia jest prawdziwy. Dlatego jeśli zamierzasz w trakcie pobytu na zwolnieniu wyjechać z kraju, zrobić sobie urlop, afiszować się na ulicy w całej okazałości zdrowia, a powód zwolnienia odnosił się do choroby – lepiej przemyśleć każdą decyzję i tego nie robić. Pracodawca ma prawo sprawdzić czy wszystko jest zgodne z prawem, a jak nie – to nawet zwolnić dyscyplinarnie.
  • Warto pamiętać, że zwolnienie lekarskie trzeba oddać jak najszybciej. Przewidywany czas to dwa dni. Po upływie 7 dni – pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie chorobowego nawet do 25 %.
  • Zasiłek chorobowy wynosi
    80 % – wynagrodzenia podczas choroby, bądź odizolowanie wynikające z choroby zakaźnej
    70 % – czas pobytu w szpitalu
    100 % – jeśli przyczyną zwolnienia był wypadek w pracy, chorobą w okresie ciąży lub kiedy do wypadku doszło w drodze do pracy lub z pracy. Można ubiegać się również o stu procentowy zasiłek kiedy zamierza się zrobić badania na dawcę narządów lub poddano się operacji pobrania.
  • Jeżeli pracę wykonuje się u kilku pracodawców trzeba zwolnienie oddać każdemu osobiście. Lekarz ma obowiązek to uczynić.
  • ZUS ma prawo sprawdzić i skontrolować na wniosek pracodawcy – każdego kto jest na zwolnieniu lekarskim.
  • Pracodawca ma prawo zwolnić każdego zatrudnionego na umowę o pracę gdy nie zważał na zalecenia lekarza i opóźniał powrót do pracy, pracował w innym miejscu podczas zwolnienia, kiedy groziło zwolnienie z pracy – jednak przedłużał czas chorobowego.

Zwolnienie lekarskie wielu osobom przynosi ulgę i odpoczynek przed pracą. Każdemu należy się chorobowe podczas niemożności. Jednak zanim się na takie zdecyduje – warto też rozważyć wszystkie aspekty z nim związane.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest