Idealna kurtka rowerowa — jak ją wybrać?

Nie tylko rower musi być odpowiednio wyposażony w światła, hamulec czy dzwonek, ale też my. Bez względu na to, czy jeździmy amatorsko, czy wyczynowo, powinniśmy zaopatrzyć się w kurtkę rowerową. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas jej zakupu.

Kurtka na rower – czy jest niezbędna?

Kurtka rowerowa, ale też kask czy rękawiczki, nie należą do obowiązkowego wyposażenia osoby wsiadającej na dwa kółka, jednak warto je mieć. Kask zapewnia nam bezpieczeństwo, rękawiczki dają lepszą przyczepność i ogrzewają dłonie, a kurtka kolarska chroni przed deszczem, błotem i niską temperaturą. Dzięki niej nasz organizm się nie wychłodzi i będzie nam po prostu bardziej komfortowo.

Bezpieczeństwo i widoczność, czyli elementy odblaskowe w kurtce rowerowej

Elementy odblaskowe to prawdziwy must have każdej kurtki rowerowej. Nie ma znaczenia ile i gdzie jeździmy, ani o jakiej porze. Zdarza się, że nie tylko w nocy, ale nawet w ciągu dnia kierowcy samochodów i autobusów mają problem z dostrzeżeniem rowerzystów. Sytuacja robi się jeszcze poważniejsza nocą, szczególnie poza obszarem zabudowanym, oraz w trakcie opadów deszczu. Odblaskowe wstawki mogą wręcz uratować nam życie i każda kurtka na rower bezwzględnie powinna je posiadać. Ponadto im więcej odblaskowych paneli, tym więcej.

Możemy też postawić na jaskrawy kolor — równie widoczny co odblaski. Wiele sklepów oferuje kurtki rowerowe damskie, jak i kurtki rowerowe męskie w intensywnych odcieniach żółtego, pomarańczowego, różowego, czerwonego bądź zielonego.

Wysoki kołnierz i ściągacze w rękawach kurtki kolarskiej

Kurtka na rower, jak każdy inny element stroju, musi być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu. Jeśli coś będzie nas ocierać, uwierać czy drapać, z pewnością nie będziemy jej nosić.

Podczas zakupu kurtki kolarskiej zwróćmy uwagę na jej fason. Powinna ona przylegać do sylwetki, ale w żaden sposób nie uciskać ani nie ograniczać ruchów. Istotne są też rękawy. Te powinny być dłuższe i z elastycznymi ściągaczami, skutecznie uniemożliwiającymi przenikanie wiatru oraz zimna.

Pęd powietrza w trakcie jazdy na dwóch kółkach jest mocno odczuwalny, a co za tym idzie – jest nam wówczas chłodniej. Ważne jest zatem, by wybierać kurtkę rowerową z wysokim kołnierzem, który po zapięciu ochroni dekolt, szyję aż po samą brodę i kark.

Wbrew pozorom duże znaczenie mają nawet suwaki, a właściwie ich wykończenie. To właśnie przez nie lubi przesiąkać deszcz. Powinny być zatem jak najlepiej sklejone i zabezpieczone.

Bardzo dobrze sprawdza się ponadto silikonowy pasek wzdłuż dolnego zakończenia kurtki rowerowej. Dzięki temu pozostaje ona w miejscu przez cały czas. Dobrze też, aby kurtka była nieco dłuższa z tyłu, zasłaniająca wszystko nawet przy pochylonej pozycji.

kurtka rowerowa 2

Waga i rozmiar kurtki po złożeniu ma znaczenie

Kurtka rowerowa przeciwdeszczowa i wiatrówka rowerowa powinny być jak najbardziej kompaktowe i zajmować jak najmniej miejsca po złożeniu. Niektóre modele ważą zaledwie 150 gramów i mieszczą się w dłoni, więc możemy mieć je zawsze przy sobie, bez względu na pogodę.

Od nas zależy, czy wybierzemy typowy cienki softshell na rower, czy kurtkę z ociepleniem. Oczywiście zimowe modele są grubsze i nie składają się tak łatwo, jednak z reguły zakładamy je od razu na siebie, aniżeli wozimy ze sobą w razie zmiany warunków atmosferycznych.

Kurtka na rower – koniecznie oddychająca i nieprzemakalna

Oddychająca kurtka zdecydowanie podnosi komfort jazdy na rowerze. W tym przypadku określają to parametry w g H2O/mkw. Im ta wartość będzie wyższa, tym lepiej. Ponadto kurtka będzie jeszcze bardziej oddychająca z otworami wentylacyjnymi na przykład pod pachami czy w okolicy brzucha i lędźwi. Zwracajmy też uwagę na materiał – sztuczny będzie tani, ale nie zapewni nam odpowiedniego komfortu termicznego. Dobrze też wybierać jak najbardziej gładki, tak by woda mogła po nim swobodnie spływać.

Kurtka na rower powinna być ponadto nieprzemakalna, o czym już nieco wspomnieliśmy wyżej. Oprócz klejonych zamków, szwów, kołnierzy czy przedłużonych pleców i rękawów z mankietami ważny jest też sam materiał, a właściwie jego parametry. Tutaj opieranie się natłokowi wody wylicza się poprzez oznaczenie mm/H2O. I ponownie – tym wyższa wartość, tym lepiej.

Wybór kurtki rowerowej zawsze powinien być przemyślany. Dobrze wcześniej rozejrzeć się za różnymi modelami i wybrać ten, który spełnia oczekiwania zarówno wizualne, jak i techniczne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest