Domowa siłownia – co powinna zawierać?

Domowa siłownia to idealnie rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy pomimo braku czasu chcą ćwiczyć i pozostać w dobrej formie. Przy odrobinie kreatywności miejsce do ćwiczeń można wyznaczyć już na niewielkiej powierzchni. Jednak to nie lokalizacja domowej siłowni jest problematyczna, a sprzęt. Co warto wybrać by wygodnie i efektywnie przeprowadzać trening w domowym zaciszu?

Dlaczego warto mieć w domu własną siłownię?

W dzisiejszym świecie mnóstwo osób jest zapracowanych, będąc ciągle w biegu, żyjąc w ogromnym pośpiechu. Codzienne obowiązki i praca zajmują mnóstwo czasu, przez co często brakuje wolnej chwili, którą można poświęcić aktywności fizycznej. W takim przypadku warto zainwestować nawet w małą domową siłownię. Dlaczego jest to korzystne rozwiązanie? Nie tylko pozwoli oszczędzić czas na dojazdach, ale również:

  • pozwoli na wykonywanie ćwiczeń niezależnie od pory dnia i nocy;
  • nie ma konieczności ustawania się w kolejce do wykonywania ćwiczeń na danym sprzęcie;
  • zapewni pełną prywatność w czasie wykonywania ćwiczeń;
  • daje duże możliwości doboru sprzętu do ćwiczeń;
  • pozwala na prowadzenie zarówno krótkich jak i długich ćwiczeń – niezależnie od czasu trwania treningu zawsze jest on darmowy.

Domowa siłownia wcale nie musi zajmować dużo miejsca. Przy niewielkiej ilości sprzętu może być naprawdę niewielka, za to bardzo przydatna i funkcjonalna.

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w domowej siłowni?

Jednym z najbardziej praktycznych sprzętów, który idealnie sprawdzi, w każdej domowej siłowni są stojaki treningowe, przeznaczone do wykonywania ćwiczeń ze sztangą. Urządzenie pozwoli na wykonywanie klasycznych ćwiczeń kulturystycznych, wspomagających rozwój największych grup mięśniowych. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń warto stawiać na stojaki z możliwością regulacji wysokości).

Domowa siłownia nie może się obejść także bez drążka, który:

  • może być montowany do ściany, pozwalając wykonywać ogrom ćwiczeń rozwijających mięśnie pleców lub ramion. Najbardziej przydatne będą drążki o dużym udźwigu oraz prostym i stabilnym montażu;
  • przeznaczony jest do montażu na drabinkach (w asortymencie https://www.k-sport.com.pl/ można znaleźć modele idealnie nadające się do każdego typu drabinki). Takie drążki powinny być antypoślizgowe, o znacznym udźwigu. Dobrym rozwiązaniem do domowej siłowni będą drążki wyposażone dodatkowo w uchwyty na akcesoria bokserskie;
  • jest solidny i stabilny, w formie stacjonarnej pozwalając na wykonywanie przede wszystkim ćwiczeń w formie podciągania. Jest to urządzenie szczególnie przydatne przy kształtowaniu mięśni pleców, ramion, klatki piersiowej oraz brzucha. Dzięki niemu istnieje możliwość wykonywania bardzo dużej ilości ćwiczeń wytrzymałościowych i gimnastycznych, co czyni do niezbędnym elementem domowej siłowni każdej osoby, której zależy na różnorodności ćwiczeń;
  • mocowany jest do sufitu. Drążek w tej wersji bardzo często jest wyposażony w uchwyt na worek bokserski. Taki drążek musi być nie tylko solidnie wykonany i stabilny po zamontowaniu. Ważne są także antypoślizgowe uchwyty, mające wpływ na bezpieczeństwo ćwiczeń.

Co jeszcze może się przydać w domowej siłowni? Praktyczne zastosowanie znajdą w tym miejscu także wyciągi czy ławki treningowe. Szczególnie ten pierwszy przyrząd będzie niezwykle praktyczny w zastosowaniu, dając szerokie możliwości prowadzenia domowego treningu.

Nie tylko sprzęt ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i funkcjonalności domowej siłowni. Bardzo ważna jest także odpowiednia podłoga. Przy ciężkich maszynach czy ogromnej ilości skoków na skakance musi być odpowiednio odporna na uszkodzenia i nadmierne obciążenie, nie może być również śliska, co zagrażałoby bezpieczeństwu ćwiczącego. Jeżeli w domowej siłowni podłoga nie jest wystarczająco solidna, może ulec zniszczeniu. Można jednak tego uniknąć, stosując odpowiednie jej zabezpieczenie. Dobrym rozwiązaniem będzie podłoga PCW, która znajduje się w niemal każdej profesjonalnej siłowni. PCW nie jest materiałem drogim, a przy tym łatwym w montażu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest