Czy można schudnąć ćwicząc ze skakanką?

Sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów jest wiele. Jedne wymagają od nas większego zaangażowania, jak na przykład regularne odwiedzanie siłowni, przygotowanie odpowiednich akcesoriów i ubioru oraz ułożenia diety. Innymi metodami mogą być po prostu regularne spacery lub jazda na rowerze. Obecnie coraz bardziej popularne stają się ćwiczenia wykonywane w zaciszu własnego domu. Ciekawą propozycją może okazać się wykorzystanie skakanki. Ten niepozorny przedmiot, który każdy z nas z pewnością pamięta z czasów dzieciństwa, w szybki sposób pomoże w pozbyciu się nadmiernych kilogramów i wyrzeźbieniu ciała, zwłaszcza nóg.

Skakanka przygotowanie do treningu

Przed rozpoczęciem ćwiczeń ważne jest dokładne przygotowanie się do nich. Przede wszystkim wybierz skakankę, która będzie odpowiednio dobrana do Twojego wzrostu. Prostą metodą jest położenie nogi na środku skakanki i naciągniecie jej rękoma. Jeśli jej rączki zatrzymują się mniej więcej na poziomie Twojej klatki piersiowej oznacza to, że jej długość jest odpowiednia.
Kolejną kwestią jest miejsce, w którym zaczniesz treningi. Podłoga nie może być zbyt twarda – unikaj betonowych powierzchni, które mogą spowodować kontuzję stawów.

Technika skakania

Aby ćwiczenia przyniosły upragnione efekty należy zadbać o odpowiednią pozycję ciała – wyprostowaną sylwetkę i nisko ugięte łokcie tuż obok tułowia. Podczas ćwiczeń działają przede wszystkim mięśnie nóg. Pamiętajmy więc o naszych stawach. By zbytnio ich nie obciążyć, kolana muszą być lekko ugięte podczas podskoków. Skakanka pomaga wyrzeźbić łydki, uda i pośladki. Ale to nie jedyne partie ciała, które mogą skorzystać na tych ćwiczeniach. Spinając brzuch podczas podskoków dodatkowo zadbamy o jego umięśnienie.

trening na skakance 720x405

Najlepiej jest zacząć od mniejszej serii podskoków i stopniowo zwiększać ich ilość z kolejnymi treningami. Dla początkujących zaleca się następujące proporcje: minuta skoków i pół minuty odpoczynku. Kiedy już przyzwyczaimy nasze ciało do nowej formy aktywności, możemy wówczas wydłużać ćwiczenia i eliminować przerwy. Trening nie musi być monotonny, urozmaicą go różne kombinacje: skoki do przodu i do tyłu, ze skrzyżowanymi nogami i z boku na bok. Ćwiczenia ze skakanką to jedna z form treningu kardio, dlatego ważne jest odpowiednie tempo. Najlepiej naprzemiennie łączyć dynamiczne skoki z nieco wolniejszymi, bardziej przypominającymi szybki trucht.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń właściwych dobrze jest przygotować na nie nasze ciało. Rozgrzewka powinna skupiać się przede wszystkim na stawach kolan, nadgarstków oraz ramion.

Jakie efekty daje trening na skakance?

Regularny trening ze skakaną pomoże wyrzeźbić mięśnie, szczególnie w dolnych partiach naszego ciała. Ale to nie jedyne korzyści, ćwicząc przynajmniej 4 razy w tygodniu przez około 30 minut, w niedługim czasie nastąpi również poprawa kondycji i wydolności organizmu. Ćwiczenia ze skakaną przyspieszają pracę materii, a to z kolei przełoży się na utratę zbędnych kilogramów. Ponadto jednorazowy trening trwający pół godziny to utrata nawet 400 kalorii. Dzięki podskokom polepszymy też koordynację ruchową i gibkość ciała.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest