Testosteron – ta nazwa kojarzy się jednoznacznie. Jest synonimem męskości, siły, energii, jednym słowem wszystkich tych cech, które są dla mężczyzny charakterystyczne i istotne. Ten hormon płciowy jest rzeczywiście charakterystyczny dla tej drugiej części populacji i jest wytwarzany w jądrach. Coraz bardziej powszechna jest również wiedza na temat tego, że testosteron jest w niewielkich ilościach obecny także u kobiet – u nich do jego produkcji dochodzi w jajnikach i korze nadnerczy. Jednak czasem dochodzi do sytuacji, gdy kobiecy organizm produkuje testosteron w nadmiarze – nadal często jest to sprawa, o której nie mówi się głośno i mało się na ten temat wie. Przybliżamy więc ten problem, podajemy jego przyczyny i objawy.
Spis treści
Nadmiar testosteronu – czym się objawia?
Mało kto wykonuje regularne, szczegółowe badania hormonalne (choć raz, dwa razy w roku jest to jak najbardziej wskazane) i, co za tym idzie, śledzi na bieżąco wahania gospodarki hormonalnej w swoim organizmie. W rzeczywistości niektóre nieprawidłowości same dają o sobie znać i mogą stanowić „proste” wyjaśnienie niepokojących objawów.
Jednym z takich zaburzeń jest właśnie nadmiar testosteronu.
U kobiet może on powodować symptomy takie jak:
- nadmierne owłosienie, zwłaszcza w rejonach ciała gdzie jest ono typowe dla mężczyzn, na przykład na plecach, karku, klatce piersiowej,
- łysienie czołowe,
- trądzik,
- zwiększona otyłość – zwłaszcza brzuszna.
Najbardziej charakterystycznym, poza nadmiernym owłosieniem objawem, jest jednak znaczne obniżenie tonu głosu. Jest ono zauważalne dla otoczenia, szczególnie gdy kobieta mówi z natury wysokim głosem.
Jak leczyć nadmiar testosteronu?
Jak w przypadku wszystkich zaburzeń związanych z gospodarką hormonalną, najlepszą terapią jest leczenie z ich wykorzystaniem. Co prawda w wielu wypadkach gwarantuje ona jedynie doraźną poprawę (objawy mogą wrócić po zaprzestaniu przyjmowania hormonów), jednak jest wysoce skuteczna dla pacjentów. Takie leczenie zależy jednak w dużej mierze od indywidualnych kwestii, dlatego musi być wyjątkowo dobrze dobrane do potrzeb pacjenta – nie ma zatem jednego, uniwersalnego środka obniżającego poziom testosteronu u kobiet. Warto zatem udać się na wizytę do endokrynologa, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badań wdroży odpowiednią terapię.