Ćwiczenie Trap Y raise – na czym polega? Zasady i efekty

Częstym problemem ćwiczących są drastyczne różnice w proporcjach ciała wynikających z zaniedbania niektórych partii. Choć większość stawia za cel wyrzeźbienie konkretnych mięśni, nie można zapomnieć, że praca nad innymi zdecydowanie zwiększa naszą efektywność. Chociażby dzięki ćwiczeniu rąk będziemy mogli bez problemu wytrzymać w podporze, co stosujemy jako pozycję wyjściową w ćwiczenia brzucha. Coraz większą uwagę, nawet wśród kobiet zaczęto poświęcać ramionom i plecom. Warto poznać korzyści płynące z pracy nad tymi partiami, oraz wspaniałe ćwiczenie trap Y raise.

Pamiętaj o kręgosłupie!

Warto poruszyć kwestię dlaczego nie powinniśmy zapominać o plecach. Po pierwsze dzięki nim osiągamy równowagę mięśniową, co w dużej mierze przekłada się na prawidłową postawę ciała. Mają również duże znaczenie dla bezpieczeństwa, gdyż chronią kręgosłup, który bywa często nadwyrężany podczas ćwiczeń. Dzięki temu minimalizują ryzyko kontuzji, co w znaczącym stopniu zależy od siły pleców, co stanowi kolejny argument dla konieczności wzmacniania również tej części ciała. Oczywiście przydaje się to również na co dzień, gdyż negatywny wpływ na kręgosłup może mieć nie tylko siłownia, ale również praca, czy generalnie nasz tryb życia. Odpowiednio rozwinięty grzbiet pomaga również w konkretnych ćwiczeniach, na przykład przy wyciskaniu. W tym przypadku zapewnia większą stabilizację, co wpływa na komfort wykonywanej aktywności. Szczególnie Panowie traktują plecy jako ważny element, gdyż optycznie powiększają sylwetkę, dzięki czemu bliżej jest do wymarzonych efektów.

Trap Y raise- zasady, efektywność

Z wiedzą o istotnej roli pleców dużo łatwiej wpleść kilka ćwiczeń do swojego planu. Dzięki temu nie zaniedbamy mięśnia czworobocznego, co może doprowadzić do nieproporcjonalnej sylwetki, a nawet wad postawy. Ważne jest, by ćwiczenie izolowały tą konkretną część. Jednym z popularniejszych sposobów na wzmocnienie pleców, ale również ramion jest trap y rise. Ćwiczenie oprócz wspomnianego mięśnia czworobocznego angażuje również mięsień równoległoboczny.

Do jego wykonania niezbędna będzie ławka ustawiona pod kątem 45 stopni w górę. Na początek należy oprzeć się tak, by znaleźć stabilną pozycję, która umożliwi komfortowe wykonanie ćwiczenia. Pomoże w tym przede wszystkim odpowiednie zaparcie się stopami, a ręce powinny znajdować się tuż pod barkami. Nie należy ich napinać, powinny spoczywać w swobodnej pozycji. Ruch wymaga dużej dawki skupienia i dokładności. Na początku łączymy łopatki i staramy się je tak utrzymać. Następnie unosimy wyprostowane ręce mniej więcej na wysokość uszu i wytrzymujemy kilka sekund. Wciąż kontrolując łopatki powoli opuszczamy ręce.

Ćwiczenie powinno być wykonywane wolniej, by dokładnie poczuć mięśnie. Ręce nie mogą być opuszczane luźno, konieczna jest kontrola tego ruchu. Najlepszym efektem tego rodzaju aktywności jest wzmocnienie pleców, co przekłada się na naszą kondycję i sylwetkę. Dzięki trap y raise odpowiednio dbamy również o odpowiedni i zrównoważony wzrost mięśni całego ciała, dlatego warto włączyć je do planu treningowego.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest