Jakie ćwiczenia wybrać, żeby schudnąć?

Nie od dziś wiadomo, że aby cieszyć się piękną, smukłą sylwetką nie wystarczy sama dieta. Nawet najbardziej rygorystyczna, nie przyniesie upragnionych efektów. Owszem, zrzucimy zbędne kilogramy, ale nasza skóra pozostanie wiotka. Dlatego właśnie najlepszym sposobem na zadbanie o kondycję i atrakcyjny wygląd ciała, jest połączenie diety i ćwiczeń. Kluczem do sukcesu jest regularność i wyeliminowanie niezdrowych nawyków żywieniowych.

Proces odchudzania u każdego może przebiegać w inny sposób. Wiąże się to z wieloma aspektami, przede wszystkim z pracą naszego metabolizmu i wagą wyjściową. Bardziej otyłe osoby szybciej tracą na wadze, ponieważ organizm ma spore pokłady nadprogramowej tkanki tłuszczowej, które na początku odchudzania łatwiej jest zrzucić. Dlatego też podejmując pracę nad naszym wyglądem u jednych efekty będą widoczne już po miesiącu, zaś inni muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać na nie nieco dłużej. Ważna jest więc motywacja i nie rezygnowanie z osiągnięcia wyznaczonego celu.

Jaki plan treningowy wybrać, by szybko schudnąć?

Jeśli zależy nam na całościowym wyrzeźbieniu ciała, ważne jest by w ćwiczenia zaangażować wszystkie mięśnie. Absolutnym minimum jest trening trwający 30 minut. Wiąże się to z tym, że nasz organizm najpierw sięga po węglowodany, a dopiero później, po około 15 minutach, zaczyna spalać tłuszcz. Niezależnie od doboru ćwiczeń, każdy plan treningowy powinien rozpoczynać się rozgrzewką, która przygotuje organizm do wzmożonego wysiłku. Nie musi być długa, wystarczy na przykład 5 minut szybkiego marszu.

Ćwiczenia aerobowe czy siłowe? Które wybrać?

Teraz pora przejść do ćwiczeń właściwych. Najlepszy plan treningowy to taki, który łączy ćwiczenia aerobowe i siłowe. Zadaniem tych pierwszych jest pobudzenie pracy całego organizmu do spalania tłuszczy, angażując przy tym wiele partii ciała jednocześnie, np. nogi, brzuch i ramiona. Ćwiczenia kardio spalające tłuszcz na wielu obszarach ciała, należy wykonywać kilka razy w tygodniu naprzemienne z ćwiczeniami siłowymi. Te drugie mają nam pomóc w wyrzeźbieniu poszczególnych grup mięśniowych.
Ćwicząc aerobowo przede wszystkim spalamy tłuszcz i poprawiamy nasz metabolizm. W połączeniu z dietą taki trening pomoże nam w szybki sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeśli jednak chcemy dodatkowo wysmuklić i wyrzeźbić sylwetkę, potrzebne są również ćwiczenia siłowe, które uwydatnią mięśnie. Nie trzeba bać się tego, że nasza sylwetka zrobi się toporna, a mięśnie będą przerośnięte – jeśli ćwiczenia nie są mocno intensywne, pomogą nam w schudnięciu, a dodatkowo lekko podkreślą mięśnie.

Jaki ułożyć skuteczny plan treningowy?

Najlepszy plan treningowy to taki, który jest wykonywany minimum 4 razy w tygodniu. Dla kompletnego efektu naprzemiennie stosuj ćwiczenia aerobowe i siłowe. Na przykład pierwszego dnia postaw na kardio – możesz wybrać bieg, jazdę na rowerze, skakankę, możesz także zapisać się na zumbę. Chodzi głównie o to, by ćwiczenia były jednostajne, utrzymane w tym samym tempie. Kolejnego dnia wybierz ćwiczenia, które dedykowane są określonym grupom mięśni (ćwiczenia siłowe) na przykład: brzuszki, pompki, trening z hantlami. Pięknie wyrzeźbią ciało i wspomogą efekt odchudzania. Podczas następnych dni naprzemiennie wykonuj te dwa rodzaje ćwiczeń. W połączeniu z odpowiednią dietą pierwsze efekty zauważysz już po miesiącu. Powodzenia!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest