Ćwiczenia przed komputerem pomogą Ci na bóle mięśni. Wybieramy najskuteczniejsze!

Bóle mięśni to zmora współczesnych ludzi, zwłaszcza tych, którzy pracują przed komputerem. Wielogodzinna praca wykonywana przed monitorem nie tylko negatywnie oddziałuje na nasz wzrok, ale także mięśnie. Mogłoby się wydawać, że taki tryb pracy jest lekki i przyjemny, ale nie do końca jest taki kolorowy. Bóle ramion, nadgarstków, dłoni, pleców – skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami.

Ból pleców – co robić, aby nie bolał kręgosłup?

Podobno nie ma na świecie osoby, która nie skarżyłaby się choć raz na ból pleców. Już dzieci w wieku szkolnym miewają problemy z kręgosłupem, a skrzywienia już nikogo nie dziwią, podobno cierpi na nie co drugie dziecko, więc co powinniśmy robić, by zminimalizować negatywne dolegliwości, którymi są bóle kręgosłupa?

Przede wszystkim, aktywność fizyczna! Wskazana jest w każdej formie, ale zmagając się z bólami kręgosłupa, powinniśmy pomyśleć o bieganiu czy pływaniu. Aby się upewnić, że pływanie ma doskonały wpływ na kręgosłup, wystarczy obejrzeć jakiekolwiek zawody pływackie i popatrzeć na plecy zawodników. Jesteśmy pewni, że zyskasz pewność co do tego, że pływanie to najlepsze dobrodziejstwo dla naszych pleców. Bieganie nie jest dużo gorsze – nawet krótkie dystanse dobrze wpływają na nasz kręgosłup, ponieważ ta dyscyplina wymaga poprawnej pozycji (techniki), czyli trzymania głowy wysoko i wyprostowanych pleców przy jednoczesnej pochylonej pozycji.

Ćwiczenia przed komputerem

Istnieje kilka metod, by móc ćwiczyć nie odchodząc od komputera. Jednym z nim jest rozciąganie palców, które uwolni je od napięć spowodowanych powtarzającymi się ruchami. Jak je wykonać? To bardzo proste. Unieś ręce na wysokość oczu – dłonie grzbietem do twarzy, rozstaw szeroko palce i rozciągaj je jak najmocniej. Po kolei szybko zginaj palce, zaczynając od najmniejszego. Następnie zaciśnij je w pięść. Podczas zaciskania pięści, zegnij ręce w nadgarstkach (łokcie muszą być nieruchome) i przekręć je tak, aby pięści znalazły się naprzeciwko siebie. Możesz je zderzyć kostkami u nasady palców. Powtórz to kilkakrotnie.

Następnym ćwiczeniem, które można wykonywać przed komputerem, jest wzruszanie ramionami, które likwiduje napięcia ramion, szyi oraz rozluźnia górną część ciała. Zacznijmy od samego początku. Zrób głęboki wdech i unieś ramiona jak najwyżej. Teraz musisz chwilę wytrzymać, trzymaj je uniesione i napięte, policz do pięciu. Szybko i energicznie wyrzuć z siebie całe powietrze, opuszczając ramiona. Powtórz to kilkakrotnie.
Kolejnym ćwiczeniem jest rozciąganie mięśni klatki piersiowej i obręczy barkowej. Stań w wygodnej pozycji w kącie pokoju, twarzą do ściany, w odległości ok. 50 cm od rogu pokoju. Stopy powinny być rozstawione na szerokość ramion, kolana rozluźnione. Wyprostowanymi dłońmi oprzyj się na wysokości barków o obie ściany i lekko je ściskając dłońmi. Powoli pochyl się w stronę kąta, zatrzymując się, kiedy poczujesz opór. W tej pozycji wytrzymaj 30 sekund. Powtórz to ćwiczenie kilkakrotnie.

Czy wystarczą same ćwiczenia, by były efekty?

By pozbyć się bólu mięśni, same ćwiczenia powinny przynieść oczekiwany efekt, aczkolwiek musimy pamiętać o systematyczności. Jednorazowe ćwiczenie nie sprawi, że Twoje bóle odejdą w niepamięć.

Jeśli jednak oczekujesz czegoś więcej niż pozbycie się bólu, marzy Ci się idealna sylwetka, musisz wiedzieć, że same ćwiczenia to jedynie 30% sukcesu. By osiągnąć pełen sukces, musisz pamiętać o odpowiedniej diecie, tak, aby Twój organizm otrzymywał potrzebne składniki odżywcze. Tylko po połączeniu tych dwóch czynników możesz osiągnąć pełne zadowolenie.

W naszej opinii – ćwiczenia przed komputerem są jak najbardziej dobre i przydatne, ale oprócz nich powinniśmy w ciągu tygodnia poświęcić trochę czasu na innego rodzaju aktywność fizyczną, na przykład bieganie. Nawet kilkadziesiąt minut biegania w ciągu całego tygodnia może przynieść zaskakujące efekty. Niezależnie od tego, na jaką aktywność fizyczną się zdecydujemy, trzeba pamiętać o konieczności systematyczności ich wykonywania, tak, aby bóle do nas nie wracały.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest