Ćwiczenia, które wysmuklą Ci szyję!

Szyja na pewno nie jest pierwszą częścią naszego ciała, która przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o odchudzaniu. Najczęściej są to brzuch, pośladki, uda i ręce. Ale nie zapominajmy o tym niewielkim acz kluczowym fragmencie. Regularne ćwiczenie przyniesie pozytywne rezultaty nie tylko dla samej szyi, ale także dla twarzy i ogólnego samopoczucia.

Dlaczego szyja jest tak istotną częścią górnej części ciała?

Szyja posiada szereg funkcji, bez których swobodne ruszanie wokół własnej osi nie byłoby dla nas możliwe. Łączy czaszkę z kręgosłupem klatką piersiową, obojczykami i łopatkami, czyli w skrócie jest łącznikiem pomiędzy głową, a resztą ciała oraz dźwignią, bez której nasza czaszka zapadłaby się bezpośrednio pomiędzy ramiona. 18 mięśni odpowiada za koordynacje ruchowe wykonywane każdego dnia, przełykanie i wydawanie dźwięków z krtani. Zaniedbywanie ich ćwiczenia doprowadza do wzmożonych bóli górnej części ciała, osłabieniu mięśni, a nawet doprowadza do powstania tak zwanego drugiego podbródka oraz zmarszczek.

Podstawowe ćwiczenia izometryczne na odcinek szyjny

Większość ćwiczeń możemy wykonywać bez odrywania się od codziennych obowiązków. W czasie gotowania, pracy przy komputerze, stania w korkach w samochodzie – nie ma miejsc, w których byłoby to zakazane.
Znane ćwiczenia izometryczne polegają na napinaniu mięśni przez 5 sekund. Następnie odpoczywamy przez 5-10 sekund i tak do dziesięciu powtórzeń na serię. Tak jak w przypadku ćwiczeń na inne partie mięśni, w wypadku szyi również rozpoczynamy trening od jednej serii, aby z czasem zwiększyć ich ilość.

  • ĆWICZENIE 1. W pozycji siedzącej prostujemy plecy, podnosimy brodę do góry, ściągamy łopatki, splatamy ręce za głową i otwieramy klatkę piersiową. Łokcie szeroko rozłożone na bokach. Przez 5 sekund naciskamy głową na ręce i rękami na głowę, aby następnie rozluźnić się do maksymalnie 10 sekund. Powtórzyć pozycję kilka razy.
  • ĆWICZENIE 2. Jest wariacją w stosunku do ćwiczenia 1. Prawą rękę przykładamy do prawej skroni lub okolic prawego ucha. Napieramy w ten sam sposób, jak w poprzednim ćwiczeniu, w tym samym czasie. Zamień strony i powtórz kilka razy.
  • ĆWICZENIE 3. Kolejna wariacja. Tym razem przyłóż dłonie do czoła, trzymaj łokcie szeroko rozłożone. Napieraj głową na dłonie i stwórz opór z drugiej strony.
  • ĆWICZENIE 4. Spleć dłonie na karku w celu utworzenia kołnierza. Poruszaj głową raz w prawo, raz w lewo.
    Najlepiej każde z tych ćwiczeń wykonać po 10 razy i stopniowo zwiększać ilość serii rozpoczynając od jednej na dzień.

Dodatkowe ćwiczenia wzmacniające na mięśnie szyi i karku

  • ĆWICZENIE 1. Połóż się na brzuchu z ramionami wzdłuż tułowia, dłonie zwrócone ku podłodze. Pozycja przypominająca ułożenie ciała do wykonania ćwiczenia superman. Unieś głowę, ale nie odchylaj jej do tyłu. Sztywno utrzymaj przez 5 sekund.
  • ĆWICZENIE 2. Ustaw się w tej samej pozycji z tą różnicą, że pod czoło wsuń coś miękkiego co zamortyzuje ucisk czoła na podłogę, na przykład poduszkę lub kocyk. Naciskaj w tym samym czasie czołem na poduszkę oraz ramionami na podłogę. Taki sam czas wykonania ćwiczenia, jak powyżej.

Nie zapomnij o rozciąganiu!

Rozciąganie jest tak samo istotne, jak samo wykonywanie ćwiczenia. Tyczy się to zarówno ciężarów i biegów, jak i treningu mięśni szyi. Zadbaj o odpowiednie rozluźnienie i zakończenie kilkuminutowej sesji dwoma ćwiczeniami rozciągającymi.

  • ĆWICZENIE 1. Wykonaj powolne półkola z prawa do lewa. Przy zmianie kierunków przyciągaj podbródek do klatki piersiowej w celu większego rozciągnięcia.
  • ĆWICZENIE 2. W pozycji siedzącej sięgnij ponad głową prawą ręką lewego ucha. W tym samym czasie ciągnij lewą rękę ku dołowi. Nie zapomnij o naciskaniu głową na prawą rękę i utrzymaniu jej w pozycji prostej. Nie pozwól by opadła do przodu lub do tyłu. Powtórz na drugiej stronie.

Rezultaty widoczne już po kilku sesjach

W pierwszej kolejności na pewno zniwelowany zostanie doskwierający ból szyi i karku, na który najczęściej skarżą się osoby z siedzącym trybem pracy. Regularne ćwiczenia szyi wzmocnią mięśnie, które lepiej utrzymają prawidłową pozycję. Z czasem nastąpi wysmuklenie szyi, która w istocie zostanie dobrze wytrenowana, a mięśnie usprawnione. Wystarczy kilka minut każdego dnia, nawet w czasie oglądania telewizji lub pracy na komputerze, aby odmienić wygląd swojej szyi. Nie bez powodu mówi się o trzymaniu głowy wysoko, albowiem jest to najprostsze ćwiczenie, które walczy z podwójnym podbródkiem, a więc do roboty!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest